Yaşlı Bakım Evi Rehberi

Yaşlı Bakım Evi Rehberi

Yazı İçeriği

Yaşlı bakım evi, günümüzde insanların iş hayatından dolayı bakıma muhtaç aile bireylerinin ihtiyaçlarının giderildiği son zamanlarda artış gösteren bir kuruluştur. Ayrıca insanlar evde olsalar dahi yaşlı bakım sorumluluğunu yüklenmek istememektedir, bu nokta da yaşlı bakım merkezi,  çözüm yolu olmaktadır.

Yaşlı bakım evi, Türkiye’de aile yapısı geniş aile unsurlarından oluşması sebebi ile az gereksinim duyulan kurumdu. Geçmişte çoğu aile kendi anne ve babasıyla birlikte yaşardı, fakat günümüzde geniş aile kavramı modern zamanın şehirleşmesinden dolayı azaldı. Kadınların da iş hayatına girmesi ile birlikte, kreşler, huzurevleri, yaşlı bakım evleri gibi kurumlar daha fazla tercih edilmeye başlandı. Günümüz şartlarında hem ihtiyaçların artması hem de hayatın pahalılaşması sonucu geniş aile yapısı da farklılaştı.

Kendi anne babasına bakacak zamanı ve imkanı olan bazı kişiler dahi yaşlı bakım evi, huzurevi gibi kurumlara ailesini teslim etmektedir. Özellikle ailesinden uzakta olan kişiler evde yaşlı bakım sayesinde gözleri arkada kalmamaktadır. Yaşlı bakım evleri tarafından verilen hizmetler sayesinde, bakıma muhtaç anne ve babaların ihtiyaçları karşılanmakta aynı zamanda yalnız kalmamaktadır. Yaşlı bakım evi fiyatları buralarda kalmayı düşünen ya da ailesini yerleştirmeyi düşünen kişiler tarafından merak edilen önemli bir konudur. Fiyatlar kişiden kişiye göre değişmektedir yani alınan hizmetler ve hasta ya da yaşlının durumu önemli etkenlerdir.

Yaşlı Bakım Evleri

Yaşlı bakım evleri, devlet, belediyeler, özel kurumlar ve dernekler tarafından açılabilmektedir. Özellikle Alzheimer, demans, parkinson gibi hastalıkları veya bedensel olarak felç gibi yetersizlikleri olan bakıma muhtaç yaşlılar için hizmet vermektedir. Hastaların durumuna göre ayakta olan hastalar ve yatağa bağlı hastalar için bakım yapılmaktadır. Özellikle yatağa bağlı hasta ve yaşlıların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması ve bakımı evde aile fertleri tarafından günümüzde yeterli şekilde yapılmamaktadır. Bu nedenle yaşlı bakım evleri tarafından bakıma muhtaç hastaların özel bakımları hemşireler ve hasta bakıcılar tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca yedi gün yirmi dört saat gerekli durumlarda doktor hizmeti ve diğer sağlık hizmetleri de ayrıca verilmektedir.

Yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin hayatlarının kolaylaştırılması ve bakımı özel yaşlı bakım evleri ve devlet yaşlı bakım evleri tarafından yapılmaktadır. Uzman sağlık personelleri ve profesyonel hizmetler sayesin de yaşlıların hayatı daha güzel yaşamaları için fırsat verilmektedir.

Yaşlı bakım evi İstanbul ilinde diğer illerden daha fazla bulunmaktadır. İstanbul’un kalabalık nüfusu ve insanların yoğun çalışması sebebiyle bu tarz kurumlar hem özel hem de devlette oldukça fazladır. Bu kadar çeşitliliğin olması tercih edecek insanlar için kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Devlet bakım evleri bazı şartları yerine getiren yaşlılar için ücretsiz olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Özel bakım evlerini tercih edenler daha çok maddi imkanı yüksek, bakıma muhtaç yaşlılar ve devletten ücretsiz hizmet alamayan vatandaşlardır. Bazı bakım evleri o kadar güzel olanaklara sahip ki neredeyse 5 yıldızlı bir otel konforun da hizmet vermektedir. Tabi ki de özel bakım evinin sunduğu imkanlarla paralel olarak fiyatları artış göstermektedir.

Ailemizi veya sevdiklerimizi emanet edeceğimiz bakım evlerini seçerken daima dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Dikkat edilecek hususları kısaca özetlersek; dikkat edilecek ilk husus kesinlikle insan faktörüdür. Yani bakıma muhtaç yaşlı ve hasta bireyler ile ilgilenen bakıcıların nitelikleri, tavır, davranışları ve işini iyi yapması önemlidir. Ayrıca toplu olarak kalınan odalar da yaşlı ve hasta kişinin aynı odada bulunduğu kişiler ile uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli olduğu durumlar da yaşlı bakım merkezindeki çalışanlardan kalınan odadaki kişiler hakkında bilgi alınması faydalı olacaktır.

Genel olarak bir bakım evi seçerken öncellikle tabi ki de temel ihtiyaçları karşılıyor mu? Ayrıca özel bakıma muhtaç olan yaşlı ve hastalar için gerekli özel bakımları kapsayan bir kurum mu? Konforu size ya da bakıma muhtaç aile bireyine hitap ediyor mu? Bulunduğu konum ve ulaşım imkanları neler? Ücretleri bütçenize uyuyor mu?  Kurum aldığı ücretin karşılığını veriyor mu? Ayrıca sosyalleşme imkanları verebilecek tesisleri bulunuyor mu? En önemli faktörlerden biri de tabi ki yemeklerin çeşitliliği, sağlıklı olması, hijyen koşullara dikkat edilmesi ve besleyici olmasıdır. Bu hususlara genel olarak özellikle dikkat etmenizi öneririz.

İstanbul gibi yoğun trafik ve kalabalığın olduğu metropol şehirlerde genellikle merkez ve kendine yakın bölgelerde yaşlı bakım evleri tercih edilmektedir. Bu nedenle İstanbul da ikamet eden kişiler yakınlarına yaşlı bakım evi seçerken ulaşabilecekleri uzaklıkta olmasını tercih ederler. Yaşlı bakım evi Anadolu yakası tarafın da yoğun talepler doğrultusunda çok çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple karşınıza birçok seçenek çıkacağından yaşlı bakım merkezi seçmek de zorlanabilirsiniz. Özellikle Anadolu yakasında ikamet ediyorsanız ve aile büyüklerinizi bir bakım evine yerleştirmeyi düşünüyorsanız size yakın olmasını tercih etmelisiniz.

Ne kadar ihtiyaçları karşılansa, bulunduğu yerlerde rahatları yerinde olsa da aile bireyleri tarafından ziyaret edilmesi yaşlı bireyler için önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz kurumun konfor, temizlik, personel, yemekleri, sağlık hizmetleri, fiyatı konusunda da bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Sevdiklerinizi emanet edeceğiniz için ince eleyip sık dokumanız da fayda var. İnternet üzerinden küçük bir araştırma yaparak size uygun kurumların bir listesini oluşturup ve tek tek giderek kendiniz kurumu değerlendirin. Bu şekilde hem bütçenize uygun yeri seçmiş olur, hem de ailenizin güvenilir ellerde olduğundan emin olursunuz.

Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

Yaşlı bakım evi fiyatları devlet tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda belirlenmektedir. Ancak standart bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Her alınan hizmetin elbette bir bedeli vardır bu sebeple yaşlı bakım evi fiyatları kişiden kişiye göre değişmektedir. Bulunduğunuz il, yaşlı bakım evinin olanakları ve fiziksel yapısı, yaşlının akıl sağlığı, yatağa bağlı olması, aldığı sağlık hizmetleri fiyatları etkilemektedir. Verilen hizmet yaşlı ve hasta bireylerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılıyor ise tabi ki de verilen ücret ikinci planda olmalıdır. Tabi ki de her kişinin maddi imkanları da aynı seviyede değildir. Bu sebeple kendi maddi imkanlarınıza uygun aynı zamanda fiyatına göre en iyi hizmeti veren kurum seçilmelidir.

Devlet huzurevleri ücretsizdir. Fakat burada ücretsiz kalabilmek için bazı şartlar vardır.  Özel yaşlı bakım evleri fiyatları ise değişiklik göstermektedir. Fiyat değişikliklerini etkileyen durumlardan kısaca bahsedersek. Kurumun yapısı, verdiği hizmet, kalınacak odanın kişi sayısı, yaşlının hastalıkları, sağlık ve rehabilitasyon hizmetleri gibi faktörler fiyatta değişikliğe sebep olan en temel etmenlerdir.

Evde Yaşlı Bakım

Evde yaşlı bakım hizmeti, yaştan veya engelden dolayı evinden dışarıya çıkamayan ve ya evinde kendi bakımını sağlayamayan hastalara verilen hizmettir. Evde verilen hizmetlerden bazıları şunlardır: Evde fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, operasyon sonrası bakım hizmetleri, yatağa bağlı hastaların tedavi ve ihtiyaçlarının giderilmesi hizmetleridir. Evde yaşlı bakımı, devlet ve sivil toplum kuruluşları veya aile fertleri, gönüllü kişiler tarafından da yapılabilmektedir.

Ailenizde çevrenizde bakıma muhtaç insanlar var ve sizin bu bakımı yapacak vaktiniz veya imkanınız yoksa evde bakım hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yaşlandıkça artan hastalıklar, kanser, engellik durumu evde bakım hizmetlerine talebin son zamanlarda artmasına sebep olmuştur. Evde yaşlı bakımı hizmeti sayesinde yaşlı ve hasta kişilerin bakımları kendi ev ortamı konfor ve hijyeninde yapılmaktadır.

Kendi ev rahatlığın da hizmet alan kişiler daha rahat ve huzurlu olmaktadır. Yaşlı evde bakım hizmetleri ayrıca hastane ve huzurevi bakım evlerinin de yükünü azaltmaktadır. Özellikle yatağa bağlı yaşlıların tedavi olabilmek için hastaneye gitmesi hem kendisi hem de ailesi için çok zordur. Ayrıca evde bakım hizmetleri sayesinde ulaşım maliyetleri ve hastane maliyetlerin azaltılmasına katkı da bulunur.

Bazı aileler büyüklerinin yanında olmasını ve sağlık durumunu sürekli takip etmek isterler. Fakat hayat şartları gereği ya da iyi bir kariyer için çalışmak da gereklidir. Evde yaşlı bakım hizmetleri sayesinde annesi veya babası hem gözünün önünde olacaktır, hem de gerekli ihtiyaç ve tedavileri karşılanacaktır. Ayrıca aile bireyleri gerekli şartları sağlamak koşuluyla engelli ve yaşlılara evde bakım hizmeti vererek devlet tarafından aylığa bağlanabilir. Bu sayede hem kendi ailenizden bir ferdin bakımını üstlenirsiniz hem de devlet tarafından maaşa bağlanabilirsiniz.  

Peki evde yaşlı bakım hizmeti için nereye başvurulur? Birinci yolu hasta veya yakınları halk sağlığı kurumu bünyesinde bulunan koordinasyon merkezi ile iletişime geçerek müracaat edebilirler. İkincisi ise hastanelerin evde sağlık hizmeti birimine yazılı olarak müracaat edebilirler.

Yaşlı Bakım Merkezi

Yaşlı bakım merkezi, alzheimer, demans, parkinson gibi hastalığı olan ya da kendi bakım ve ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlıların bakımı için hizmet verir. Bu kurumlar devlet ya da özel olabilir. Her ne kadar evde yaşlı bakımının avantajları olsa da bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Evde bakıcı her ne kadar yaşlı ve aile için avantajlı olsa da iyi bir bakıcı bulmak kolay değildir. Yaşlı bakım merkezi veya yaşlı bakım evi kurumsal olduğunda hizmet konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Özellikle aklı başında olmayan ya da konuşamayan yaşlılar kötü bakıcı tarafından farklı işkence ya da istismarlara maruz kalabilir. Bu durumların önüne geçmek için özellikle yalnız kalan veya ailesi farklı şehirlerde yaşayan kişiler için bakım merkezleri daha avantajlıdır.

Yaşlı bakım merkezlerinde kalmak istemeyen yaşlılar ailesinin yanında da evde yaşlı bakım hizmeti alabilmektedirler. Evde yaşlı bakımı yapılan kişi, ailesinin sevdiklerinin yanında olduğu için psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmektedir. Bakımı yapılan hastanın aile bireyleri de bu hizmetten oldukça memnundurlar. Özellikle ailesine önem veren ve bakımı üstlenmek isteyen kişiler vicdanen de daha rahat olmaktadırlar. Herkes yaşlı ve muhtaç hale geldiğinde çocukları ve torunları tarafından bakılmak ve ilgilenilmek ister. Fakat hayat şartları gereği günümüzde kadın erkek çalışması gerekmektedir. Bu sebeple evde kalıp yaşlıya bakacak zamanı olmayan kişiler yaşlı evde bakım hizmetleri sayesinde rahat etmektedir.

Evde yaşlı bakım hizmeti için nereye başvurulur: Türkiye genelinde evde sağlık hizmeti veren birimlerin telefon numaralarından veya hasta başvuru formu doldurarak evde yaşlı bakım hizmetine başvuru yapabilirsiniz. Hasta ve yaşlı bireyler için başvuru yapıldıktan sonra, başvurular kayıt altına alınır. Aile hekimi tarafından gerekli usuller çerçevesinde yerinde değerlendirme yapılır. Evde sağlık hizmetinin uygun olup olmadığı değerlendirilerek başvuran kişi ya da aile fertlerine olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır. Bu hizmet TC Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta olup ücretsiz bir hizmettir.