Huzurevi Rehberi - Huzur Evi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Huzurevi Rehberi

Yazı İçeriği

Huzurevi, bakıma muhtaç ya da yalnız yaşayan, devlet huzurevlerinde 60 yaş, özel huzurevlerinde ise 55 yaş, üzerindeki kişilerin bakım hizmetini üstlenen birimdir. Peki huzurevi nedir? Huzurevinde yaşama şartları nelerdir?

Huzurevleri geçmişten günümüze birçok yönü ile merak edilen işletmelerdir. Kendi evinde bakımını yapamayan, bakacak kimsesi olmayan ya da Parkinson, demans benzeri yatağa bağlı yaşamak zorunda olan yaşlı hastalar için bakım hizmeti sunulmaktadır. Peki hangi koşulları sağlayan kişiler huzurevleri içerisinde kalabilir? Yaşlı bakım evi kabul şartları nelerdir? Yaşlı bakımevi fiyatları ne kadardır? İşte tüm merak edilen yönleri ile huzur evleri!

Huzurevleri Hakkında Bilgi

Huzurevleri hakkında bilgi almak isteyen kişiler için bazı ana başlıklar vardır mutlaka bilinmesi gereken. Bu konular başında huzurevi nedir? Huzurevinde yaşama şartları nelerdir? Huzurevi ve yaşlı bakım merkezi iş ilanları hakkında sıkça bilgi alınmak istenir. Bunun en temel sebebi ise güvenilir bir mekânda hayatı idame isteme güdüsüdür.

Huzurevleri sadece yaşlılar tarafından değil yaşlılara bakım yapan ya da elinden geldiğinde destek olmaya çalışan kişilerce de araştırılır. Önemli olan yaşlıların huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir hayata kavuşması ve düzenli olarak bakımlarının yapılmasıdır. Bu sebeple huzur evi şartları oldukça önemlidir. Sunulan hizmet kapsamı ve çalışanlarının bu konudaki titiz tutumu genel anlamda artı puan olacaktır. 55 yaş üzerinde olan vatandaşların ülke genelinde daha sağlıklı koşullarda bakımını üstlenen ve sosyal anlamda da hayatlarını idame ettirmelerini sağlayan kurumlara huzur evi denir. Devlet huzurevlerinde ise 60 yaş ve üstü olması şartı aranmaktadır.

Huzurevinde yaşama şartları her kurumun kendi özerk yapısında değişkenlik gösterebilmektedir. Her kurumun sunduğu fiziki konaklama şartları, sunduğu sosyal imkanlar ve bakım koşulları yaşam kalitesini de etkileyen faktörler arasında yerini alır. Huzur evi denildiğinde yanlış şekilde terk edilmişlik ifadesinin ortaya çıkması muhtemeldir. Ancak burada sadece terk edilmiş değil ileri yaşında ağır hastalığı bulunan kişilerin de bakımını en iyi şekilde üstlenen kurumlardan bahsedilmektedir. Evde bakımı mümkün olmayan daime ilaçlarının kontrolü ve tedavi sürecinde yataklı hasta olan yaşlılar için en güzel bakım yöntemleri başında gelir.

Huzurevi ve yaşlı bakım merkezi aslında 55 yaş üstü olan kişilerin kendi akranları ile çok daha aktif ve sosyal bir hayata sahip olması için çok önemli bir yere sahiptir. Belki de kendi evinde bu derece hayata bağlanması neredeyse imkansız olan yaşını almış büyüklerimizin hayata tekrar bağlandığı kalp atışlarının sevgiyle hızlandığı bir yuvadır.

İstanbul Huzurevleri

İstanbul huzurevleri özellikle bu şehrin yoğunluğunda en çok huzura ihtiyaç duyan yaşlılarımızın tercih ettiği kurumlardır. İstanbul ne kadar büyük ise huzur evi ihtiyacı da o denli fazladır. İzmit huzurevi, Kartal Huzurevi ve Etiler huzurevi de İstanbul’da hizmet vermektedir. Evet İstanbul özel huzurevleri konusunda birçok kurum hizmet vermektedir. Ancak bu noktada İstanbul’un en iyi huzurevi şartları denildiğinde en çok tercih edilen Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi karşımıza çıkar. Asude Yaşam ve Bakım Merkezi’nin diğer huzur evlerinden farkı işini samimiyetle yapan bir ekibe ve konforlu bir yaşam alanına sahip olmasıdır. Aradığınız sağlıklı ve konforlu ev ortamını Asude yaşlı ve bakım merkezi içerisinde bulabilmeniz mümkün.

Huzurevi İstanbul genelinde özellikle maddi anlamda zorluk çekmese bile bakacak kimse bulamadığı için hastalıkları yanında yalnızlık ile de başa çıkmak zorunda olan kişilerce tercih edilmektedir. Çünkü insanların birbirini tanımadığı bir ortamda güvenmek ve evinin kapısını açmak çok zordur. Özellikle varlıklı kişilerin can ve mal güvenliğini de düşünerek bakıcı ya da akraba gibi seçeneklerde devamlı huzursuz bir yaşam sürmesi yerine kendi masraflarını karşılayarak bakımını en iyi şekilde yaptırması söz konusudur.

İstanbul özel huzurevleri içerisinde özellikle Anadolu yakası huzurevleri çok daha doğal yaşam sunan bir atmosfere sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Yaşlı bakımevi denildiğinde yeşil bir ağaçlık alanın olması ya da oksijeni bol olması ayrıca kurumun lokasyonu için büyük artıdır. Kesinlikle yaşlı hastaların betonlaşmış bir şehir arasında kaybolan yaşantıyı unutup doğa ile baş başa kalacağı bir ortamı sunmak büyük ayrıcalıktır.

Özel Huzurevi

Özel huzurevi İstanbul genelinde en çok tercih edilen yaşlı bakım merkezi türüdür. Özellikle maddi durumu iyi olan ancak bakacak kimsesi olmayan yaşlılar için en güzel bakım seçeneğidir. Sağlık sorunlarının yakından takibi, çok daha sosyal bir arkadaş ortamı ve faaliyetler ile çok daha rahat bir yaşlılık süreci geçirilebilir. İşte bu noktada maddi durumu iyi olsa dahi yalnızlıktan sıkılan yaşlılar için İstanbul özel huzurevleri en iyi seçenektir.

Devlet Huzurevleri

Devlet huzurevleri kapsamında kimsesiz ve bakıma muhtaç 60 yaş üstü kişilerin bakımı devlete aittir. Kalacak yeri olsun olmasın herhangi bir maaşı, sosyal güvencesi ya da yakını yoksa bu kişilerin devlet huzurevleri bünyesinde bakımı şarttır. Sağlıklı bir ortamda sağlık kontrollerinin yapılması, düzenli beslenme ve temizliklerinin sağlanması gereklidir. Özellikle yataklı hasta durumunda olan yaşlıların durumu çok daha acildir. Çünkü bu yaşlı hastaların kendilerine bakacak güçlerinin olup olmamasının yanı sıra hastalıkları ile bir başlarına kalması ayrıca dikkat isteyen bir husustur.

Başta parkinson ve demans hastaları olmak üzere beden gücünü kullanamayacak kadar elden ayaktan düşmüş yaşlıların bakımı için huzur evi gereklidir. Bunun yanı sıra sağlık durumu normal olan ancak bakacak kimsesi ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin de mutlaka sağlıklı koşullarda yaşantısına devam etmesi gerekebilir. Belirli bir yaş sonrasında kendi bakımını sağlayamayan üstelik çevreden gelen yardımlarla ayakta durabilen kişiler için devlet huzurevleri daima yardıma hazırdır.

Devlet huzurevine nasıl başvurulur? Bunun için gerekli şartları taşımak yeterli olacaktır. 60 yaşını dolduran, T.C. vatandaşı olan, herhangi bir sosyal güvencesi ve maaşı olmayan yaşlı kişiler için başvuru yapılabilir. Vatandaşlarımız huzurevlerimize başvurabilmek için bize Şişli şubemiz (0212 356 08 00) ve Çamlıca Şubemiz (0216 321 00 69) telefonlarından ulaşabilir.

Huzurevi Yönetmeliği

Huzurevi yönetmeliği özel ve devlet kurumlarında çok ayrı maddelere sahip değildir. Ana hatlar Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Özel huzurevi yönetmeliği ve diğer huzurevleri yönetmeliği dendiğinde aslında ortak bir bildirge söz konusudur. 2008 yılından bu yana 6 kez değişiklik yapılan bu yönetmelik 2008 yılında resmi gazetede yayınlanmıştır.

Huzurevinde Gönüllü Çalışmak

Huzurevinde gönüllü çalışmak istiyorsanız bunu ziyaretçi olarak ve bazı şartları sağlıyor olmanız gereklidir. Aslında bakıldığında oldukça onurlu ve gururlu bir çalışmaya talip olduğunu kişinin bilmesi gereklidir. Bu yaşlı insanların dünyasında gencecik bir hayat ağacı olmak kesinlikle unutulmayacak türden bir iyiliktir. Onlara kitap okumak, onlarla birlikte vakit geçirip sohbet etmek, şarkı söylemek, spor ya da yürüyüş yapmak bile onlar için büyük artı olacaktır.

Huzurevinde çalışmak için gerekli şartlar arasında öncelik 18 yaşını doldurmak ve TC vatandaşı olmaktır. Bununla beraber belirli bir yaş haddine sahip olmak gereklidir. Gönüllü çalışmacı aynı zamanda yaşlı bakımevi için ilgili ön lisans ya da lisans programlarından birisinden mezun olmalıdır. Ekip ruhuna sahip gerektiğinde burada fazla mesai yapacak durumda olmalıdır. Kesinlikle iletişim konusunda iyi, anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdır. Yoğun tempoda çalışma isteği ile beraber sevecen olmalıdır.

Huzurevi Ziyareti

Huzurevi ziyareti özellikle gözlerin sevgiye ve neşeye hasret kaldığı günlerde büyük önem kazanır. Kimsesiz olan yaşlıları yılın her mevsimi her günü ziyaret etmek mümkündür. Huzurevi ziyareti önemi konusunda bilinçli olmak ve bu çok değerli adımı atmak için can-ı gönülden adım atmak yeterlidir. Çünkü huzur evi sakinlerinin gelen misafirlerden bir beklentisi yoktur. Tek beklenen sıcak bir tebessüm beraber aile sıcaklığında birkaç saattir.

Huzurevi ziyareti nasıl yapılır nelere dikkat etmek gereklidir bilmek gereklidir. Asla yaşlı bakım evi içerisinde genel huzuru bozacak tavırlar sergilenmeden, gürültüye mahal vermeden ziyaretin gerçekleştirilmesi gereklidir. Huzurevi ziyaret saatleri, yaşlı hastaların ilaç saatlerine ve uyku saatlerine denk gelmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Asla kurum içerisinde yaşlı hastaların rahatsız olmayacağı şekilde bir ziyaret gerçekleştirilebilir ve onlara hediyeler sunulabilir. Bu hediyeler beraber muhabbet esnasında yenebilecek meyveler ya da atıştırmalıklar olabilir. Bununla beraber el emeği göz nuru onlara günün hatırası olacak minik hediyeler de sunulabilir. Bu sayede yaşlı bakım evi bünyesinde her ziyaret bir bayram havasına dönüşecektir.

Huzurevi Kabul Şartları

Huzurevi kabul şartları özellikle kimsesiz kalan yaşlılar için özellikle araştırılmaktadır. Çoğu zaman Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan bildirimlerde “huzurevinde kalma şartları nelerdir?”, “huzurevi başvuru nasıl yapılır?” gibi sorular yöneltilmektedir. Özellikle bakıma muhtaç olan çeşitli hastalıkları olan ancak kimsesiz kalan yaşlılar için huzur evi oldukça önemli bir yere sahiptir. Huzurevi yaş sınırı için 55 yaş üzeri olmak şarttır. 55 yaşını geçen herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve bakıma muhtaç olan her yaşlı vatandaş için huzurevinde yaşama şartları sağlanmış demektir.

Huzurevi Fiyatları

Huzurevi fiyatları özellikle yeni yılın başlaması ile yine en çok aranan bilgi oldu. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde kişilerin anne ve babasına bakacak kimse bulamaması, yaşlıların evde bir başına kalarak sosyal hayata karışamaması durumu huzur evlerine olan ilgiyi de arttırmıştır. Özellikle bakacak kimsesi olmayan, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve bakıma muhtaç olan 55 yaş üzeri kişilerin bakımının üstlenilmesi şarttır. Bu durumda yaşlı ve bakım evleri devreye girer.

Devlet huzurevleri fiyatları 2021 yılında da eski yıllarda olduğu gibi ücretsiz. Tek yapmanız gereken huzur evi şartları konusunda diğer hususları taşıyor olmaktır. Ancak Özel huzurevi fiyatları 2021 yılında elbette sunulan hizmetin detayı ve kalitesine göre artış göstermiştir. Talebe uygun olarak lüks huzurevi fiyatları da kurumun bulunduğu konuma ve sunduğu hizmet detaylarına göre şekillenmektedir. Huzur evi ücretleri konusunda bilgi almak istiyorsanız Asude Yaşam ve Bakım Merkezi iletişim numaralarından ulaşabilmeniz mümkündür.

Huzurevi ücretleri konusunda bilgi almadan önce yaşlı bakım evi koşullarını taşıyıp taşınmadığının bilinmesi gereklidir. Öncelikle huzur evi bünyesinde kalacak kişinin kanunen bakacak kimsesinin olmaması gereklidir. Lüks huzurevi fiyatları genellikle maddi durum açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan ve zorlu geçen yaşlılık sürecinde biraz daha konforlu ve sakin bir yaşam sürdürmek isteyenler için birebirdir. Bu yaşlı bakım evleri sadece bir bakım evi değil yaşlılar için aynı zamanda sosyal bir ortam haline gelmektedir.

Özellikle özel huzurevi koşullarına göre sunulan hizmetler özel otelleri aratmayacak cinstendir. Saat saat ilaç takibi, sosyal programlar ve aktiviteler, arkadaş grupları, 5 çayları, fasıllar derken yaşlanmış kişilerin huzurlu bir ortamda hayat sürmesini kolaylaştıran kurumlardır. Bu nedenle bazı 55 yaş üzeri kişiler bu durumun daha keyifli olacağını düşünerek lüks huzur evi fiyatları konusunda konforu önde tutmaktadır. Güvenilir bir yaşlı bakım merkezinde kalmak 55 yaş üzeri maddi durumu yerinde olan bir birey için inanılmaz keyifli bir hal alabilmektedir.

Türkiye genelinde başta İstanbul huzurevleri olmak üzere yaşlı bakımı konusunda son yıllarda ciddi yeniliklere gidilmiştir. Özellikle Asude yaşam ve bakım merkezi bünyesinde kalan herkesin yaşam standardını yükseltecek en samimi ve güvenilir hizmetleri sunmaktayız. Kaliteli bir huzur evi için güvenlik oldukça önemlidir. Özel huzurevleri için fiyata etki eden bir diğer unsur alınan güvenlik tedbirleridir. 7/24 güvenlik kamerası ile denetlenen, güvenlik görevlileri ile korunan bir kurum her zaman ilk tercih olmalıdır. Kurum bahçesinin güvenliği her saat için sağlanmalıdır. Özellikle alzahimer hastaları için aniden gelişebilecek durumlarda bahçe güvenliği çok daha önemli hal almaktadır.

Özel huzurevleri için fiyata etki eden bir diğer husus ekstra sunulan hizmetlerdir. Hastanın MR, tahlil çalışmaları, binanın konumu, bina fiziki özellikleri, oda fiziki yapısı ya da manzarası gibi durumlar söz konusudur. Ödenen aylık huzur evi ücreti yanında ekstra yapılan her işlem için ayrı bir ödeme yapılmaktadır.

Huzurevi İş İlanları

Huzurevi iş ilanları her dönem ilgi gören başlıklar arasındadır. Özellikle sağlık çalışanlarının ya da işinin özveri ile yapmak isteyenleri ilk tercihi olan huzurevi personel alımı ilanları için elbette bazı şartlar vardır. Her ne kadar başvuru yaparken özelliklerin tamamı mental olarak yeterli olsa da işe gönüllülük esastır. Netice itibari ile huzur evi bünyesinde kalan yaşlıların tümü sevgiye hasret bir bünyeye sahiptir. Bütün gün belki de yattıkları yer de sadece huzur evi çalışanlarını görmektedirler. Bu çalışanların yaşlıların dilinden anlaması işini severek yapması temel esastır.

İşine bağlı olan, özverili şekilde davranan personel kadrosu ile Asude Yaşam ve Bakım Merkezi gerçek aile sıcaklığını yansıtmak için çalışmaktadır. Kurumumuzun ana işleyişine hakim düstur; gönüllülük ve özveridir. Bu nedenle huzurevinde çalışmak için gerekli şartlar yanı sıra mutlaka yaptığımız ön görüşmelerde bizimle yola devam edecek personelin işine olan samimiyetini ölçmekteyiz.

İstanbul huzurevi iş ilanları içerisinde aranan meslek grupları özellikle hemşireler ve sosyal çalışmacılardan oluşmaktadır. Huzur evi bünyesinde sağlık ekibinin tas tamam olması önemlidir. Asla aksaklığa uğramadan özellikle yatağa bağlı yaşamını sürdüren hasta yaşlılar için sürekli nöbet sistemi ile gözetim sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra 55 yaş üstü huzur evi sakinleri için aynı zamanda ilaçların takibi, sosyal aktivitelerde destek ve hareket edebilmek için yardımcı olacak birileri daima gereklidir. Sürekli konuşacak dert anlatmak isteyecek değerli yaşlılar için gönülden mesleğini icra edecek hemşirelere, sosyal çalışmacı ve hizmetlilere her zaman ihtiyaç vardır.

Yaşlı bakım evi bünyesinde çalışacak personeller bazı şartlar aranmaktadır. Özellikle “Huzurevi Hemşire İlanları” ve “Huzurevi Sosyal Çalışmacı İş İlanları” konusunda daha da seçici olunmaktadır. Hemşire, fizyoterapist, hasta bakıcı, aşçı ya da temizlikçi kadroları için daima çalışan olmak isteyenlerin mutlaka alanında profesyonel olması gereklidir. Özellikle sosyal çalışmacı ve sağlık birimi çalışanları için ilgili eğitim kurumlarından mezuniyet şarttır.

Yaşlı Bakımevi çalışanları için aranan özellikler başında kesinlikle iyi bir iletişim becerisi gelir. İletişim yönü kuvvetli, 18 yaşını doldurmuş, T.C. Vatandaşı olan yatılı şekilde ya da vardiyalı çalışma sistemine uyabilecek kişiler tercih edilmektedir. Çünkü yaşlı bakım evi bünyesinde geceli gündüzlü kalan yaşlı hastalar için geceli gündüzlü bakım ve takip söz konusudur. Aynı şekilde Huzur evi kurumsal işleri ve yönetimi için de geceli gündüzlü bir idari yönetimin olması gereklidir. En ufak sıkıntı yaşanması halinde sorunun acil şekilde çözülmesi ve tekrar huzurun sağlanması gereklidir.

Tüm bu çerçevede Huzurevi çalışanlarının maaşları da işin zorluk derecesine uygun şekilde belirlenmektedir. Çalışanların hayatını rahatlıkla idame edecekleri şekilde bir ödenek alması işini severek yapması özellikle özel huzurevi işletmecileri için oldukça önemlidir.

Huzurevi Nasıl Yazılır?

Huzur evi kelimesi birçok resmi işlemde bahsi geçen bir kullanıma sahiptir. Ancak en sık sorulan soru “huzurevi nasıl yazılır” dır. Huzur evi kelimesinin yazımı konusunda pek çok kişi fikir ayrılığına düşerken konuya TDK açıklık getirmiştir. Huzurevi TDK’ya göre kesinlikle bitişik ve tek bir kelime olarak yazılmaktadır. Huzurevi yazılışı Ancak Türkçe ’de “Huzur Evi” şeklinde de hatalı kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Huzurevi İngilizce metinlerde de özellikle aratılan bir kelimedir. Özellikle yurt dışı çıkış izinlerinde resmi yazışmalarda gerekli olan huzur evi kurum yazışmalarında en çok gerekli olan bilgidir. İngilizce huzur evi “nursing home” şeklinde yazılmaktadır.

Geriatri Huzurevi

Geriatri huzurevi bölümü, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sağlık sorunları ve bakım ihtiyaçları ile ilgilenen tıp dalıdır. Huzurevlerinin büyük bir çoğunluğunda, yaşlıların yaşam kalitesinin ve sağlık durumunun mümkün olduğunca yüksek tutulması için geriatri uzmanları ve hemşireleri hizmet vermektedir.

Geriatri uzmanları, yaşlıların karşılaştığı, şeker, tansiyon, kemik erimesi gibi iç hastalıkların tanısını koymak ve uygun tedavi yöntemini belirlemekle görevlidir.

Geriatri hemşireliği ise, uzman tarafından belirlenen tedaviyi takip etmek, ilaç kullanımının takibini yapmak, günlük bakım ihtiyaçlarında yaşlılara destek olmak gibi görevleri içerir.