Huzurevi Fiyatları

Huzurevi Fiyatları

Yazı İçeriği

Devlet Huzurevi fiyatları her yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, il deki özel huzurevlerinin ise İl Müdürlükleri tarafından belirlenir. Ücretsiz hizmet alabilmek için bakıma muhtaç olanlar, T.C. kimlik numaralarıyla e-devlet üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine, Her ilçede bulunan kaymakamlıklara ve 183 ü arayarak ön başvuru yaparak, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl müdürlüklerine bağlı huzurevlerinden hizmet alabilirler.

Huzurevi ücretlerine, kalınacak oda, yatak, yemek, temizlik, güvenlik, sağlık hizmetleri gibi ücretler dahildir. Bazı özel huzurevlerinde ücret fiyatları dahilinde farklı aktivite imkanları da sunmaktadır. Devlet huzurevleri ücretsizdir fakat ücretsiz faydalanabilmek için belirli kriterler vardır. Belirli kriterleri sağlamayan yaşlılar özel huzurevlerinde kalabilirler. Özel huzurevlerinde ise fiyatlar yararlanılan imkanlara ve kişiye göre farklılık gösterir.

Devlet Huzurevleri Fiyatları 2021

Türkiye Cumhuriyeti devleti sosyal devlet ilkesi gereğince, bakıma muhtaç olan yaşlıların bakımı için huzurevleri ve yaşlı bakım evleri bulunmaktadır. Devlet huzurevleri fiyatları 2021 ücretsizdir. Fakat ücretsiz hizmet alabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • 60 yaşını doldurmuş olmak,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmamak,
 • Hiçbir devlet kurumundan aylığı bulunmayan, dul veya yetim aylığı olmayan,
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmayan

Kişiler ancak devlet huzurevlerinden ücretsiz hizmet alabilirler. Geliri olan, mal varlığı bulunan ya da bakmakla yükümlü kimsesi olan yaşlıların özel huzurevlerinde kalması gerekir. Özel huzurevleri de verdikleri hizmete göre kişiye özel fiyat oluşturmaktadır.

Özel Huzurevi Fiyatları 2021

Özel huzurevlerinde bakım hizmet ücretleri her yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Özel huzurevi fiyatları 2021 her işletmeye göre farklılık gösterebilmektedir. Özel huzurevlerinde kalan kişilerin ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Bünyemizde hem huzur evi hem de yaşlı bakım merkezi hizmetleri verilmektedir. Tesisimizde konaklama yapan yaşlının özel kişisel bakım gereksinimlerine göre değişkenlik gösterebilen farklı fiyatlar geçerli olmaktadır. Ayrıca İstanbul Avrupa Yakası’nda Şişli Mecidiyeköy ve Anadolu Yakası’nda Üsküdar Çamlıca ‘da bulunan bakımevi şubelerimizin verdiği hizmetlere göre de fiyatlar değişim göstermektedir.

Lüks Huzurevi Fiyatları 2021

Özellikle maddi durumu yüksek olan yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan kişiler lüks huzurevlerini tercih etmektedir. Lüks huzurevi fiyatları 2021 dahilinde hangi hizmetlerin sunulduğu önemlidir. Tesisin sunduğu imkanlara, yaşlının durumuna ve tesisten yararlanma tercihlerine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.  Lüks huzurevi seçimi yapamadan önce değerlendirmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar:

 • Konfor; Her insanın fiziksel ve kişisel konfor anlayışının farklı olması sebebiyle tesislerde barınacak kişinin kendi konforuna uyup uymadığını incelemesi gerekir.   Tercih edeceğiniz huzurevini önce internet sitesinden inceleyebilir daha sonra tesise giderek imkanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kalacağınız odanın özellikleri, odadaki kişi sayısı ve odadaki kişilerin kişilik yapıları ile bilgi edinebilirsiniz.
 • Beslenme programı;  Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı olmak için bir gereksinimdir. Özellikle yaş ilerledikçe bağışıklık düşmekte ve hastalıklar artmaktadır. Bu sebeple yaşlıların beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Lüks huzurevlerinde diyetisyenler tarafından uygun beslenme programları hazırlanır.  Vücut için gerekli yağ, karbonhidrat, protein ve vitaminler vücudun alması gereken ölçüde dikkat edilir.
 • Tesis Özellikler; Tesisin bulunduğu konum, şehre uzaklığı ya da yakınlarında bulunan sosyal imkanlar huzurevi sakinleri açısından önemlidir. Yaşlıların vakitlerini geçirebilecekleri sosyal alanlar, çıkıp dolaşabilecekleri hava alabilecekleri yeşillik alanlar, eğlence alanları gibi imkanlar da önemli kriterlerdir.
 • Sosyal aktiviteler; Uzmanlar kişinin zihinsel ve fiziksel yeteneklerine göre kişiye hangi aktivitenin uygun olacağı konusunda yardım etmektedir. Herkes için uygun aktivitelerde ise toplu aktivite yapma imkanı vardır.

Huzurevi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Devlet huzur evleri hariç diğer özel veya lüks huzurevlerinde ücret alınır. Fiyatlarımız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği’ne göre belirlenir. İstanbul ‘da ki kuruluşlar da kurucularının seçtiği birer temsilciden oluşan bir komisyon kurulur. Bu komisyona İstanbul Valisi başkanlığında İl Müdürü, Defterdarlık, Büyükşehir Belediyesi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü temsilcileri katılır. Oluşturulan komisyon özel huzurevi ücretlerini belirler. Ücret belirlenirken geçinme endeksi ile toptan eşya fiyat endekslerindeki (TEFE) artışı baz alınır. Beslenme, kira, ısıtma, onarım, personel, sosyo-ekonomik koşullar ve diğer cari giderler ve amortisman değerlendirilerek, kar oranı eklenerek ücret belirlenir. Türk lirası (TL) olarak ödenir ve Katma Değer Vergisi (KDV) oranı %8’dir.

Türkiye’de 2020 yılı itibariyle geçerli olan yönetmeliğe göre huzurevi açma ve işletme yetkisine sahip bazı kurum kuruluşlar vardır. Bunlar; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, diğer kamu kurumları, belediyeler, azınlıklar, vakıflar ve özel kuruluşlardır.

Özel huzurevi ücretleri devlet huzurevi ücretleri ile kıyaslandığında daha yüksektir. Bu fiyat farkının sebepleri arasında hizmet veren binanın fiziki şartları, uzman yaşlı bakım evi personeli sayısı ve deneyimi gösterilebilir. İstanbul’da bulunan huzurevlerimizde 7/24 konaklayan misafirlerimiz için sunulan oda, yatak, yemek, temizlik, güvenlik ve sağlık bakımı giderleri özel huzurevi fiyatlarına dahildir. Birçok kuruluş özel huzurevi fiyatına dahil olmak üzere misafirlerine farklı aktivitelere katılım imkânı da sunmaktadır. MR ve Tomografi gibi hizmeti ücretleri, laboratuvar tarafından yapılan tahlil ücretleri gibi sağlık hizmetleri özel ücretlerine fiyatlarına dahil değildir.

Fiyat almak veya huzurevi fiyatları ile ilgili sorularınız için (0212) 356 08 00 (Şişli) ve (0216) 321 00 69 (Çamlıca) numaralarımızdan 0541 961 65 38 telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

Özel Huzurevi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Özel huzurevlerinde ödemeler aylık olarak yapılır ve hizmet şartlarına göre fiyat belirlenir. Özel huzurevi fiyatlarını etkileyen faktörler de durum ve şartlara göre farklılık gösterir. Aşağıdaki faktörlere göre kişiden kişiye değişkenlik gösteren huzurevi ücretleri;

 • Odanın kaç kişilik olduğu (1 kişilik, 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik)
 • Sağlık durumu, yatalak olma / Ayakta olma
 • Fizik tedavi ücretleri
 • Hasta bezi masrafı
 • Alzheimer, demans vb. hastalık durumu
 • İlaç masrafı
 • Hastane ücreti