Huzurevi Ziyareti

Huzurevi Ziyareti

Yazı İçeriği

Huzurevi ziyareti, huzurevlerimizdeki konuklarımızı en çok mutlu eden ve kendilerinin hatırlandığını hissettiren özel anlardan biridir. Huzurevleri belirli yaş üzerindeki vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu kişileri huzur evimize geldikten sonra ziyaret etmek hem onların unutulmadığını hem de değer verildiğini anlamasına yol açabilir. Huzurevi ziyaretleri yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunun yanında huzurevleri ziyaretlerini aksatmamak değerli konuklarımızın özlem çekmesini bir nevi azaltabilir.

Huzurevi Ziyareti Nasıl Yapılır?

Huzurevi ziyareti yapmadan önce ilk olarak ziyaret edeceğiniz şubemizi (Çamlıca, Şişli) önceden telefonla arayarak bilgilendirmeniz gerekmektedir. Huzurevlerimizdeki misafirlerimizin yorulmaması açısından ziyarete gelen ziyaretçilerimizin kalabalık gruplar yerine daha kısıtlı gruplar şeklinde gelmesi tavsiye edilir. Ayrıca ziyarete gelecek kişi sayısının tam olarak bizlere telefonla iletilmesi gerekmektedir.

Huzurevimizin açık adresini ve buna ek olarak huzurevimize nasıl gelebileceğinizi öğrenmek için şubelere ulaşım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Huzurevi Ziyareti Önemi

Huzurevi ziyareti önemi, huzurevinde kalan sakinlerimiz için altın pahasındadır. Bu ziyaretler onların sosyalleşmesinde katkıda bulunur. Bundan daha önemlisi ise kendilerini değerli hissetmelerine olanak sağlayabilir. Huzurevinde kalan misafirlerimizin özlem duygusunu bir nevi de olsa yatıştırır. Onların tüm gününü pozitif bir şekilde geçirmesine olanak sağlar.

Onlara gazete ve kitap gibi şeyler okuyup gündemdeki olaylar hakkında fikir alışverişi yapabilirsiniz. Samimi sohbetler ederek huzurevi sakinlerini kendilerinin değerli hissetmesine neden olabilir ve günü pozitif bir şekilde geçirmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Huzurevi Ziyaret Saatleri

Huzurevimizde kalan konuklarımızın yemek ve dinlenme saatlerinin aksamaması için huzurevi ziyaret saatleri 13.00 ve 15.00 saatlerinde gelmeniz gerekmektedir. Ayrıca gelmeden önce ziyaret grupları telefonla bize ulaşarak kaç kişinin geleceğini bildirmelidir. Bu grupların çok kalabalık olmaması gerekir.

Huzurevlerimizde (Çamlıca, Şişli) kalan dostlarımızla günlerimizi dolu dolu geçirmekteyiz. Ayrıca birçok etkinlik yaptırmaktayız. Huzur evi ziyareti yapan kişilerle de benzer etkinlikler yapmak konuklarımızı oldukça mutlu edecektir. Anlatacak ve dinleyecek çok şeyi olan huzurevi sakinlerimizle dilediğiniz gibi muhabbet-sohbet edebilirsiniz. Onların anılarını dinlerken sizler de anılarınızı paylaşabilirsiniz.

Huzurevi Ziyaret Yönetmeliği

Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği’nde Huzurevi Ziyaret Yönetmeliği hakkında bazı detaylar bulunmaktadır. Bu yönetmeliğin amacı verilecek hizmetin tür ve niteliği ile işleyiş esaslarını belirlemek, personelin görev, yetki ve sorumluluklarını düzenlemektir.

Yönetmelikte yer alana maddeler şu şekildedir:

  1. Yaşlıların aileleri ve arkadaşları ile personelin ziyaretçileri, misafirler için düzenlenen bölümlere kabul edilir.
  2. Yaşlıların izni olmaksızın yaşadıkları bölümlere misafir kabul edilmez.
  3. Devlet huzurevlerinde kuruluştaki yaşlılarını görmek için İl dışından gelen ziyaretçiler bu hizmet için ayrılan bir odada, yılda en fazla üç kez, üçer günü geçmeden ve üç kişilik oda ücreti ödeme koşuluyla kalabilirler.

Huzurevi Ziyareti İçin Ne Gerekli?

Huzurevi ziyareti yapmadan önce bize ulaşıp bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun yanında ek olarak bir koşul yoktur. Peki huzurevi ziyareti için ne gerekli? Huzurevindeki sakinlerimizin için sevgiden ve güler yüzden başka bir şeye gerek yoktur.

Huzurevi Ziyaret Ederken Ne Götürülür?

Huzurevi ziyareti yaparken konuklarımıza küçük hediyeler alabilirsiniz. Yiyecek ya da kıyafet gibi hediyeler onları oldukça mutlu edecektir. Ancak yiyecek ve içecek gibi hediyeler alırken hediye alacağınız kişinin sağlık sorunları varsa bu probleme dikkat ederek seçim yapılması gerekir. Çünkü şeker ve tansiyon gibi problemleri olan hastalarımız her besini tüketemiyor. Bu nedenle hastayı tanıyan kişiler daha doğru seçim yapacaktır. Alınan yiyecek ve içecek gibi hediyeleri hemşirelerimizin gözetiminde tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Huzurevleri ziyaretinizde grup halinde geldiğinizde aldığınız çeşitli hediyeler hem bizleri hem huzurevinde kalan kişileri oldukça mutlu edecektir. Sizler için huzur evi ziyareti yaparken alınabilecek hediyeler sıraladık. Bu hediyeler arasından seçim yapmak tamamen kişinin inisiyatifine kalmıştır.

Yiyecek olarak: Lokum, taze meyve, tatlı ya da tuzlu kuru pasta, hurma, kefir ve yoğurt gibi süt ürünleri, madlen çikolata, evde yapılan börek ya da kurabiyeler, kuruyemiş, meyve suyu, gazsız içecekler, meyve kurusu.

Kıyafet ve takı olarak: Etek, gömlek, kravat, ceket, mont, pantolon, kolye, yüzük, küpe, yelek, hırka, pijama, terlik, ayakkabı, iç çamaşırı, çorap, eşarp.

Diğer hediyeler: Hobi malzemeleri, ıslak mendil, kâğıt havlu, fotoğraf, okuma kitabı, dergi, gazete.

Alınan bu hediyeler huzurevlerimizde (Çamlıca, Şişli) değerli misafirlerimizi oldukça mutlu edecektir. Bilindiği üzere hediyelerden çok samimiyet, sevgi ve güler yüz karşıdaki kişiyi daha çok mutlu eder.

Huzurevi Ziyaretinde Dikkat Edilecekler

Huzurevi ziyareti sırasında dikkat edilecekler nelerdir? Huzurevi ziyareti ilk olarak huzurevi sakinlerimizi yormamak gerekmektedir. Bu sebeple çok fazla kişi ile ziyaret gerçekleştirmek doğru olmaz. Bunun yanında ziyaret sırasında getirilen hediyelere dikkat etmek gerekir. Özellikle yiyecek ve içeceklerin dikkatle seçilerek hediye alınan kişinin sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Huzur evi ziyareti esnasında yaşlı kişilerin sizden bekledikleri tek şey oturup onları dinlemeniz ve onlarla oturup karşılıklı olarak sohbet etmenizdir. Yine ziyarete giderken küçük hediyeler almanız onları mutlu edecek bir başka ayrıntıdır. Huzur evi ziyaretini ziyaret için çok fazla hazırlık yapmanıza gerek yok, ziyaretin manevi açıdan önemi unutulmalı, ziyaret boyunca yaşlı kişilere karşı çok anlayışlı yaklaşılmayı, konuştukları süre boyunca onları dinlemeye özen gösterilmek yeterli olacaktır.

Huzur evi ziyaretleri, huzurevinde kalan misafirlerimiz için oldukça büyük önem taşımaktadır. Biz ne kadar aile ortamı kursak da ziyaretçiler onların özlemini azaltır ve unutulmadığını anlamasına yardımcı olur. Bundan dolayı sıklıkla bizleri ziyaret edebilirsiniz.