Pulmoner Emboli

Pulmoner Emboli

Yazı İçeriği

Pulmoner emboli, akciğere bağlı atardamarlarda meydana gelen tıkanmalara bağlı olarak oluşur. Özellikle bacak bölgesinde oluşan bir pıhtının herhangi bir nedenle kopup, akciğere ulaşması ile oluşur.

Bu emboli türü oluştuğunda en sık belirtilerden olan çarpıntı, cilt renginde solma, bacaklarda şişlik görülmektedir. Ayrıca uzun süreli yatak dinlenmesi, 4 saat ve üzeri seyahat, travmalar bu hastalığı tetikleyen risk faktörleridir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Pulmoner Emboli Nedir? Ne Demek?

Akciğeri besleyen ana arterlerden biri olan pulmonerin tıkanması sonucu oluşan kötü bir rahatsızlıktır. Hastalık devam ettiğinde akciğeri besleyen damar tıkalı olduğundan akciğerde ciddi kalıcı hasarlar oluşur. Eğer müdahale edilmezse kişinin yaşamı tehlikeye girer.

Pulmoner Emboli Belirtileri

Kan pıhtısı atması vakalarından biri olan pulmoner için tipik belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler andien gelişip, hızlıca tüm vücuda yayılan belirtilerdir. Kişi hem bedenen hem de zihnen sağlıklı değildir. Bu nedenle emboli olan kişinin kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Pulmoner embolinin belirtileri aşağıda yer almaktadır:

  • Batıcı göğüs ağrısı
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Bacaklarda şişlik
  • Cilt renginin solması
  • Öksürükle beraber kanlı tükürük

Üstte yer alan belirtilerin görülmesi pulmoner embolinin varlığından söz etmek için yeterli olmaktadır. Çok sıkıntılı geçen bu hastalığın belirtileri tüm vücut için hasar oluşturacak boyuttadır.

Pulmoner Emboli Tedavisi

Emboli türlerinden biri olan pulmoner için çok kolay tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler erken teşhise bağlı göre uzun ya da kısa süren tedavilerdir. Tedavi öncesi akciğer ve atardamarın durumu incelenir. Sonrasında tıkanıklık olan bölgeye kan sulandırıcı ilaçlar verilerek oradaki tıkanıklık eritilmeye çalışılarak tedavi yapılır.

Pulmoner Emboli Ekg

Ekg kalp damar sisteminin durumunu gösteren çok yararlı bir araçtır. Ekg grafiklerine bakılarak kişinin bu emboliye ait bulguları barındırdığı ya da barındırmadığı hakkında bilgi sahibi olunur. Eğer kişide spesitife bulgusu varsa bu hastalığa sahip olma riskinin düşük, sensitivite bulgusu varsa pulmoner emboli olması yüksek demektir.

Pulmoner Emboli BT Çekimi

BT çekimi günümüzde tıp alanında yararlanılan en yaralı araçlardan bir tanesidir. Bilgisayar tomografisi de denilen bu araç birçok hastalığın incelenmesinde, tanı konulmasında çok faydalı olmaktadır.

Pulmoner embolinin varlığından kısa sürede bahsedebilmeye yarayan bu araç, hangi damarda tıkanıklık, zedelenme olduğunu açıkça göstermektedir. Doktorlar bu araçtan yararlanarak tanı ve tedavi için kolayca işlemler yapabilmektedir.

Pulmoner Emboli Ekg Bulguları

Ekg grafiği kalp ritmini ve damarların düzenli çalışıp, çalışmadığını gösteren önemli bir araçtır. Ekg grafiğinde birçok kavram bulunmaktadır. Fakat pulmoner emboli için iki kavramın bilinmesi yeterli olmaktadır. Bunlardan spesitife tıkanıklığın olmamasını, sensitivite ise tıkanıklığın olduğunu gösterir. Bu bulgulara göre doktorlar tedavi uygular.

Akut Pulmoner Emboli

Kalbin sağ tarafından başlayıp, vücut içinde kirli tanın temizlenmesi için akciğere taşıyan damar yatağına birden yerleşen damar pıhtısına akut pulmoner emboli denir. Damar tıkanıklığı oluşturan bu durum pıhtının birikmesine ve büyümesine neden olur.

Akut pulmonner embolinin oluştuğu yer en fazla toplardamarda gerçekleşir. Bu hastalığın en fazla gösterdiği belirti ise tek bacakta şişlik, ya da yoğun bacak ağrısıdır.

Masif Pulmoner Emboli Nedir?

Bacak bölgesinde oluşan pıhtının birçok parçasının kopması ve sonrasına akciğer atardamarına geçmesiyle burada tıkanıklık yaratır. Burada gelişen ve büyüyen tıkanıklığa verilen isim masif pulmoner embolidir.

Pulmoner Emboli Ameliyatı

Pulmoner emboliden dolayı tıkanan arterlerin açılamaması durumunda tek çare ameliyat olmaktadır. Ameliyat ile oluşan tıkanıklık, daralma ve oluşan hasar giderilir. Bu işlem öncesi birçok test ve ilaç tedavisi yapılarak ameliyata gerek kalmaması sağlanır ve son çare ameliyat yapılır.

Ameliyat için göğüs kafesi açılarak işlemlere başlanır. Hasta kalp-akciğer makinesine bağlanır ve buradan takip edilir. Vücudun sıcaklığı 20 dereceye çekilerek ameliyata devam edilir. Akciğerin sol ve sağ damarları çıkarılır. Sonrasında bu damarlar taranarak pıhtılar temizlenir ve işlem sonlandırılır.

Pulmoner Emboli Hangi Bölüm Bakar?

Emboli rahatsızlığı vücut içinde gelişen kalp ve diğer organlarda yer alan damarların takınmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Akciğeri besleyen arterlerde meydana gelen bu emboli insan vücuduna en fazla hasar veren emboli türlerinden biridir.

Pulmoner embolinin ve daha birçok emboli rahatsızlığına kalp ve damar cerrahisi ile girişimsel radayoloji bölümü bakar. Bu bölümlerin kendine özel yöntem ve teknikleri rahatsızlıkların kısa sürede tedavi edilmesine olanak sağlar.