Palyatif Tedavi Nedir

Palyatif Tedavi Nedir?

Yazı İçeriği

Palyatif tedavi nedir: Kanser gibi ciddi veya yaşamı tehdit eden bir hastalığı olan hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için uygulanan tedavidir. Bu tedavi, hastaların yalnızca hastalıkları ile değil, bir bütün olarak bireyin ihtiyaçları, sorunlar ve istekleri ile ilgilenir.

Amaç, kişinin hastalığından ve uygulanan diğer tedavilerden kaynaklı semptom ve yan etkilerini mümkün olduğunca erken müdahale ederek hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmaktır. Fiziksel semptomların yanı sıra hastanın psikolojik, sosyal ve ruhsal sorunlarını mümkün olduğu ölçüde çözmeye ya da azaltmaya çalışarak hem hastanın hem de hasta yakınlarının yaşam kalitesini yüksek tutulmaya çalışılır.

Palyatif bakım yerine destekleyici bakım, konfor bakımı ya da semptom yönetimi terimleri de kullanılabilir. Hastalar hastanelerin palyatif servislerinde belirli bir süre, profesyonel kadro ile çalışan yaşlı bakım merkezlerinde sürekli veya evde maddi durumu uygun olan aileler tarafından önemli maliyeti karşıladıkları taktirde doktor gözetiminde palyatif bakım alabilirler.

Palyatif Tedavi Nedir: Palyatif Tedavi Ne Demektir?

Palyatif tedavi kelime anlamı ve yaklaşım biçimi olarak destekleyici tedavi olarak anlamlandırılabilir. Palyatif köklü bir çözümü olmayan demektir. Palyatif tedavi de hastalıkları tamamen iyileştirmeye değil, ağır hastalıklarla yaşayan hastaların yaşayabileceği sorunları hafifleten, hastayı yaşadığı zorluklara karşı destekleyen bir tedavi yöntemidir.

Palyatif Tedavi Nedir: Palyatif Tedavi Nedir Tıp?

Palyatif tedavi, hastalığın teşhisinden ya da seyrinden bağımsız olarak, hem ciddi hastalıkların sebep olduğu semptomların hem de tedavi süreci içerisinde kullanılan ilaçların olası yan etkilerinin hafifletilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılmasını hedefleyen özel bir tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları hasta ve hastanın yakınlarının yaşam kalitesini iyi seviyede tutmayı hedeflemektedir. Bu bakım şekli, aldığınız iyileştirici veya diğer tedavilerin yanı sıra sunulmaktadır.

Ayrıca, palyatif tedavi bir ekip halinde sağlanmaktadır. Hastalığınızla ilgili uzman doktorlar, hemşireler, fizyoterapistler, terapistler ve gerektiği durumlarda daha birçok farklı alandan sağlık çalışanı bir takım haline hastanın yararı için çalışmaktadır.

Palyatif Tedavi Nedir: Kanserde Palyatif Tedavi Nedir?

Kanserle ve kemoterapi gibi kanser tedavileri ile yaşamak çoğu zaman semptomları ve yan etkileri yönetmeyi öğrenmek anlamına gelir. Palyatif tedavinin devreye girdiği yer burasıdır. Bulantı, ağrı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi kanser ve kanser tedavisi semptomlarını hafifletmeye odaklanır. Ve hastalığın duygusal tarafıyla başa çıkmanıza yardımcı olarak kanserin stresini yönetmenize yardımcı olur.

Palyatif tedaviler ilaç, beslenme terapisi, fizik tedavi ve derin nefes alma gibi gevşeme tekniklerini içerebilir. Ayrıca, duygusal ve ruhsal danışmanlığın yanı sıra sigorta, yasal süreçler veya istihdam konularını yönetmek için pratik yardım da sunulabilir.

Bunlara ek olarak palyatif tedavi, tedavinizle ilgili karar verme zamanı geldiğinde size rehberlik yardımı sağlayabilir. Ayrıca, bu süre zarfında sizi destekleyen ailenize ve arkadaşlarınıza da yardımcı olabilir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Palyatif Tedavi Nedir: Palyatif Semptomatik Tedavi Nedir?

Semptomatik tedavi, destekleyici bakım veya destekleyici tedavi, hastalıkların altında yatan nedeni değil, yalnızca semptomlarını kontrol etmeyi hedefleyen tıbbi tedavi yöntemidir. Genellikle hastanın rahatı ve refahı için belirti ve semptomları azaltmayı amaçlar. Birçok hastalıkta, grip gibi yaygın olarak bilinen ve rastlananlarda bile semptomatik tedavi şu ana kadar mevcut olan tek tedavidir.

Palyatif semptomatik tedavi de semptomatik tedavide olduğu gibi ağır ya da ölümcül hastaların hastalıklarını çözmeyi değil bu hastalıklardan kaynaklı ortaya çıkan fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları çözmeyi hedefler. Baş edilmeye çalışılan semptomlar çoğu zaman kusma, yoğun ağrılar, uykusuzluk, depresyon gibi birçok farklı sorunu içermektedir.