Palyatif Ne Demek

Palyatif Ne Demek

Yazı İçeriği

Palyatif ne demek sorusu çoğu kişi için ilk başta akıl karıştırıcı olsa da palyatifin TDK sözlük anlamından yola çıkılarak bakıldığında anlamak kolaylaşmaktadır. Palyatif kelimesi köklü bir çözümü olmayan, geçici olarak işe yaran demektir. Buradan yola çıkarak bakıldığında, kelimenin tıp alanındaki anlamı ise, genellikle kesin tedavisi olmayan hastalıklarda, hastaların kalan yaşam süresinde yaşam kalitesini destekleyecek nitelikte bakım hizmetleri verilmesidir. Bu hizmetler fiziksel ağrıların hafifletilmesinden, hastanın psikolojik olarak desteklenmesine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Buna ek olarak, hastanın yakınlarına da hem hastayla ilgilenme hem de süreç içerisindeki stresle baş etme konusunda yardım sağlar. Geniş kapsamlı olmasından da tahmin edildiği üzere birçok farklı uzmanın katılımı ile oluşan, çok yönlü bir metottur.

Palyatif Bakım Ne Demek?

Palyatif bakım genelde köklü bir çözümü olmayan, kişinin günlük hayatının konforunu düşüren hastalıklara sahip kişilerin bakımını kapsayan bir yaklaşımdır. Bu bakım türü tıptaki birçok farklı anlayışın ve farklı disiplinlerin kesişimiyle meydana gelir. Asıl hedeflenen şey hastalığı geriletmek değil; tedavisi mümkün olmayan hastalık ile yaşayan hastanın fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak duyabileceği yardım ihtiyaçlarını gidermek ve hastanın genel hayat refahının mümkün olduğunca yüksek tutulabilmesini sağlamaktır. Bu sayede çeşitli hastalıklar nedeni ile sınırlı bir yaşam süresi kalan hastaların da hayatlarının son anına kadar insanlık onuruna yaraşır şekilde yaşaması mümkün olur. Ayrıca, bunlara ek olarak, hastaya yönelik bakımın yanı sıra, hasta yakınlarına da yardımcı olan bir bakım türüdür. 

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Palyatif Ne Demek: Palyatif Servis Nedir?

Palyatif Nedir: Palyatif servis, hastalığın teşhisi veya evresi ne olursa olsun, hastalara ağrı ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından rahatlama sağlamaya odaklanan özel bir tıbbi servistir. Palyatif servis ekipleri hem hastalar hem de aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu servis aldığınız diğer tedavilerle birlikte sunulmaktadır. Bu tıbbi servis, doktorlar, hemşireler ve diğer özel olarak eğitilmiş kişilerden oluşan bir ekip tarafından sağlanır. Devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak ya da hastalık durumunu yaşam refahınız mümkün olduğunca düşmeden geçirmeniz için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışırlar. 

Palyatif Ne Demek: Palyatif Tedavi Ne Demek?

Palyatif Tedavi, genelde tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda uygulanmakla beraber, çeşitli hastalıklardan tedavi gören hastaların da tedavisine destek olarak hastanın ağrı, kaygı, sosyal ihtiyaçlar gibi konularda destek almasını sağlar. Bu tedavi kapsamında hastaya içinde bulunduğu durumu kabullenmesi, yalnız hissetmemesi, doğru bilgilere erişebilmesi gibi birçok konuda yardım sunulur. Kısacası, mevcut tedavi ya da hastalığa destekleyici nitelikteki yöntemlerdir.

Palyatif Ne Demek: Palyatif Hasta Ne Demek?

Palyatif hasta, aktif, ilerleyici bir hastalığı olan, tedavi olasılığı çok az olan veya hiç olmayan ve ölmesi beklenen ve birincil amacı yaşam kalitesini mümkün olan en yüksek seviyede tutmak olan kişidir. Bu durumda, hastanın tedavi ihtimali hiç olmasa ya da düşük ihtimal olsa dahi kişi destekleyici bakım sayesinde fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak aktif olmaya devam edebilir. Ayrıca, bu bakım, hastanın ağrılarını dindirmekten, yaşayabileceği ruhsal sıkıntılarla ilgili yardımcı olmaya kadar birçok farklı konuda destek sağlar.

Palyatif Ne Demek: Palyatif Dönem Ne Demek?

Palyatif dönem kişinin tedavi edilemeyen bir hastalığa sahip olması ya da başka ciddi hastalıklar sebebiyle günlük hayat kalitesinin düşmesi sonucunda, genellikle destekleyici bakıma ihtiyaç duyulan süreçtir. Bu süreçte hem hastaya hem de hasta yakınlarına fiziksel ve psikolojik destekte bulunulur. Buradaki asıl amaç hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve kişinin yaşadığı süreci insanlık onuruna yaraşır bir şekilde geçirmesini sağlamaktır.

Palyatif Ne Demek: Palyatif Oda Ne Demek?

Palyatif oda destekleyici bakıma ihtiyaç duyan kişinin gerek duyduğu bakımın tamamını alabilmesi için hazırlanan ve hastanın özel ihtiyaçlarına göre düzenlenen odadır. Palyatif oda, hastanın ya da hasta yakınlarının talepleri doğrultusunda kişiselleştirilebilir ve böylece hastaya ev ortamında gibi hissettirilebilir. Ayrıca, hastanın yakınları da kalmak istediği takdirde buna uygun düzenlemeler yapılabilmektedir. Hastaya uygun ve gerekli bakım hastanın isteğine göre evde de sağlanabilir fakat bunun tercih edilmesi durumunda bir bakım merkezindeki odada sahip olunan tüm teçhizat ve uzmanlara erişim her zaman mümkün olmayabilir. Bu tercih her hastaya özel kişisel ihtiyaçlar ve istekler dikkate alınarak yapılmalıdır.