Palyatif Bakım Nedir?

palyatif-bakim-nedir

Yazı İçeriği

Palyatif Bakım Ne Demek ? Ne Kadar Sürer ?

Hayatının son dönemlerini rahat, kaliteli ve insan onuruna aykırı olmayacak şekilde geçirmek var olan insan hakları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle tıpta meydana gelen gelişmeler insanların bu hakkının korunmasına olanak sağlamaktadır. Palyatif bakım, özellikle terminal dönem hastalarına ve bu hastaların ailelerine bedensel ve psikososyal destek sağlandığı önemli bir sağlık hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Palyatif bakım, fiziksel, psikolojik ve süreç esnasında karşılaşılabilecek diğer problemlerin değerlendirilmesi ve erken tespit edilmesi, çekilen acının azaltılması ve engellenmesi ile birlikte, bakım esnasında karşılaşılabilecek tüm sorunlarla yüzleşen hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik olarak yapılan bir uygulama sürecidir. İnsan hakları açısından da palyatif bakım hizmeti tüm ülkelerde geliştirilmeli ve mutlaka sağlanmalıdır. Bakım sürecinde hastalığın bilincinde olunması, kabullenilmesi, hastalık ve beraberinde getirebileceği semptomlar hakkında hasta yakınlarının bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Genel itibariyle palyatif bakım ölümcül hastalığın getirdiği tüm sorunların değerlendirildiği; tedavi ve ağrının rahatlatılması başta olmak üzere, hasta ve yakınları açısından sağlanan psikososyal desteklerle, çeşitli açılardan yaşam kalitesini yükseltici çözümlemelere sahiptir.

Palyatif Bakım ve Faydaları

  • Ağrı vb. belirtilerin ortadan kalkmasına veya azalmasına yardımcı olur.
  • Yaşamı destekleyen yapısının yanı sıra ölümün de aynı yaşam gibi normal bir süreç olduğunun anlaşılmasını sağlar.
  • Yaşamın sona ermesini sağlama ya da bu durumu öteleme amacı gütmez.
  • Sadece hastanın içerisinde bulunduğu sürecin en sağlıklı şekilde
  • yönetilmesini sağlar.
  • Hastanın ailesine hastalık süreci ve çeşitli psikolojik travma süreçleri hakkında destek sağlayacak bir sistem çerçevesinde şekillenir.
  • Profesyonel meslek elemanları tarafından sürdürülen bakım hizmeti esnasında gerekli görüldüğü durumlarla ailelerin psikososyal süreçlerini iyi yönetebilmek adına ekip çalışmalarından yararlanır.
  • Hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedef alır ve nadir görülen bir durum da olsa hastalığın olumlu yönde ilerlemesini sağlayabilir.

İlayda Gürkan
Sosyal Çalışmacı

1sisli-sube-ara
1camlica-sube-ara
1sisli-sube-gidin
1camlica-sube-gidin
1bize-yazin
1geri-bildirim-gonderin