Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif Bakım Nedir?

Yazı İçeriği

Palyatif bakım nedir sorusunun cevabı, genellikle tedavisi olmayan hastalıklara sahip kişilerin, hayatlarının kalan döneminde, yaşam kalitesi mümkün olduğunca yüksek bir şekilde yaşamasını sağlamak amacıyla uygulanan yöntemlerdir. Ancak, bu bakım sadece tedavisi olmayan hastalıklara sahip hastalara değil, farklı hastalıklardan tedavi görürken ağrı yaşayan, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için desteğe ihtiyacı olan, psikolojik sıkıntılarla mücadele eden ve bunun gibi daha birçok durumda da fayda sağlamaktadır. Hastaya yönelik bakıma ek olarak, hasta yakınlarının da hastanın yaşadığı süreci anlaması, kabullenmesi ve duruma nasıl yaklaşabileceği ile ilgili destek olanağı da sunar.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Palyatif Nedir?

Palyatif kelime anlamı olarak köklü bir çözüm olmayan, geçici olarak işe yarayandır. Tıp alanında ise hastalığı tedavi etmeğe ya da geriletmeğe yönelik değil de hastalığa ya da tedavi sürecine destek olması amacıyla uygulanan farklı bakım yöntemlerine işaret eder.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer?

Palyatif bakımın ne kadar süreceği birçok etkene göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de bakımın süresi kişinin hastalığının ne olduğuna, hangi düzeyde ve aşamada olduğuna, kişinin ne boyutta ve hangi alanda bakıma ihtiyacı olduğuna göre kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bu süreçte asıl önemli olan unsur, palyatif bakım alan kişinin hastalıktan kaynaklı belirtilerin, sıkıntıların ne kadar hafifletilebildiği, hastanın yaşam kalitesinin ne kadar iyileştirilebildiğidir.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Bakım Merkezi Nedir?

Palyatif bakım merkezi, çözümü olmayan hastalıklara sahip hastalar ya da başka hastalıklar nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenen hastalara destekleyici bakımı uygulayan yerlerdir. Bakım merkezlerinde alanında uzman sağlık çalışanlar ve profesyonel ekipmanlar ile hastanın ihtiyaç duyduğu fiziksel, psikolojik ve sosyal yardım verilmektedir. Bu merkezlerde çoğu zaman hastanın isteği doğrultusunda kalınan oda kişiselleştirilebilir, hasta mümkün olduğunca ev ortamındaymış gibi hissettirilmeye çalışılır.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Bakım Ünitesi Nedir?

Palyatif bakım ünitesi, palyatif bakım merkezleri ya da hastane içinde, destekleyici bakıma ihtiyacı olan hastaya hem yeterli teknolojik ekipmanlarıyla hem de alanında uzman, eğitimli sağlıkçı ekibi ile bütünüyle hizmet verebilecek alanlardır. Hastanın yaşam kalitesini arttırabilmek üzerine yoğunlaşan bakım ünitesidir.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Bakım Hemşireliği Nedir?

Palyatif bakım hemşireleri genellikle daha geniş çaplı bir klinik bakımı sağlamak için doktorlar ve diğer uzmanlarla ekip halinde çalışırlar. Hemşireler, bu hizmeti verebilmek adına özel eğitim almaktadır. Palyatif bakım hemşireleri, hastanın durumunu izlemek, ağrıyla baş etme, ilaç yönetimi, ekipman yönetimi ve hastalara banyo ve giyinme gibi günlük kişisel bakım hizmetlerini sağlamak gibi bir dizi rolden sorumlu olmaktadır. Klinik müdahale palyatif bakımın büyük bir parçası olsa da palyatif bakım hemşiresinin rolü aynı zamanda hastaları ve ailelerini tedavi edilemez hastalıkla ilişkili korku, endişe ve keder konusunda desteklemektir.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Bakım Servisi Nedir?

Palyatif bakım servisi, ek bir destek katmanı sağlamak için hastanın diğer doktorlarıyla birlikte çalışan özel olarak eğitilmiş doktor, hemşire ve diğer uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından sağlanır. Palyatif bakım, hastalığın seyrine yönelik yapılan tahminlere değil, hastanın ihtiyaçlarına dayanır. Herhangi bir yaşta ve ciddi bir hastalığın herhangi bir aşamasında uygundur ve iyileştirici tedavi ile birlikte sağlanabilmektedir. Bu servis sayesinde hastanın yaşam kalitesi arttırılır, hastalığın semptomlarından ve stresten kaynaklı acıları hafifletilir, hastanın kişisel istekleri doğrultusunda bir bakım alması sağlanır, hastanın diğer doktorlar ve ailesiyle birlikte çalışılarak hasta için en ideal bakıma ulaşılması için çabalanır.

Palyatif Bakım Nedir: Palyatif Yoğun Bakım Nedir?

Palyatif bakım, ciddi ve tedavi edilemez hastalıkları olan aileler ve hastalar için semptom yönetimi, karar verme ve destek konusunda yardımcı olan bir tıp uzmanlığıdır. Yoğun bakım ünitesindeki birçok hasta, yaşamlarının sonunda olmasa bile palyatif bakımdan yararlanabilir. Genellikle, sağlık ekibi, tedavi seçeneklerini ve destek ihtiyaçlarını tartışmak ve ağrı kesici ilaçlar ve sakinleştiriciler kullanmak için aile üyeleriyle görüşerek palyatif bakımı ele alacaktır. Bazen, yoğun bakım ekibi bir hastanın bakımında yer alması için bir palyatif bakım uzmanı isteyecektir. Örneğin, palyatif bakım uzmanı bir hastada çok şiddetli ağrı veya diğer karmaşık semptomlar varsa; bir hastayı doğrudan yoğun bakım ünitesinden palyatif bakım ünitesine transfer etmek için bir plan varsa, palyatif bakım uzmanları da sürece dahil olarak bakımın sürekliliğini sağlar.