Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer

Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer

Yazı İçeriği

Palyatif bakım ne kadar sürer sorusunun cevabı kişinin hastalığına, bakımın kalitesine, yaşına ve kişisel tercihlerine göre değişebilmektedir. Palyatif bakım için gerekli şartlar hastanın ciddi, yaşamı sınırlayan bir hastalık teşhisi olmasıdır. Kişi palyatif bakım hizmetleri alırken iyileştirici tedavilere de devam edebilmektedir.

Örneğin, bir kanser hastası, kemoterapi veya radyasyon tedavisi alırken yaşadığı herhangi bir ağrı ve kanser tedavilerinin neden olduğu yan etkileri yönetmek için palyatif bakımdan yararlanabilir. Hasta, iyileştirici tedavi gördüğü sürecin herhangi bir noktasında ya da tamamında palyatif bakım almayı seçebilmektedir. Ancak hastanelerde palyatif bakım kapasite sorunu nedeniyle ve hastanın hastalıkları ile tedavisi sonlandığına uzun süre bakılmamakta ve çıkışı yapılmaktadır.

Ancak Yaşlı Bakım merkezlerinde ömür boyu palyatif tedavi hizmeti alabilmektedir. Bu durumda, palyatif bakım, hastaların sıklıkla yaşadığı ağrı, sıvı birikmesi ve solunum güçlüğü gibi semptomların hafifletilmesi ile gerçekleşmektedir. Fiziksel semptomların yanı sıra, hastanın ve hasta yakınlarının yaşadığı psikolojik zorluklarla baş etmesine de yardım olmaktadır.

Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer: Palyatif Bakım Amacı

Palyatif bakım, hastalığın teşhisi veya evresi ne olursa olsun, hastalara, ciddi bir hastalıktan kaynaklı ağrı ve diğer semptomların azaltılmasını sağlamak amacıyla uygulanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım ekiplerinin hedefi hem hastanın hem de hastanın yakınlarının hayat standartlarını mümkün olan en yüksek seviyede tutmaktır. Bu bakım şekli, aldığınız iyileştirici veya diğer tedavilerin yanı sıra sunulmaktadır.

Ciddi veya yaşamı tehdit eden bir hastalığı olan her yaştan insana palyatif bakım önerilebilmektedir. Kanser, kök hücre nakli gerektiren kan ve kemik iliği hastalıkları, kalp hastalığı, kistik fibroz, demans, son dönem karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, akciğer hastalığı, Parkinson hastalığı ve inme gibi hastalıklarla yaşayan yetişkinlere ve çocuklara yardımcı olabilmektedir.

Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer: Ön Hazırlık

Palyatif bakım hizmeti için başvururken yaşadığınız belirtilerin bir listesini oluşturun. Özellikle, günlük hayatınızı sürdürmeyi zorlaştıran semptomlara ve bu semptomları neyin tetiklediğine dikkat edebilirsiniz. Kullandığınız ilaçların ve takviyelerin de bir listesini bulundurun. Bunun yanı sıra, kişisel bakım isteklerinizi ve hastalığın ilerlemesi durumunda izlenmesini istediğiniz yolu da mutlaka uzmanlarla paylaşınız.

Bu sayede, hastalığınız için en uygun bakım imkanları, sizin istekleriniz doğrusunda belirlenerek, size özel bir bakım programı hazırlanabilir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.