Palyatif Bakım Merkezi

Palyatif Bakım Merkezi

Yazı İçeriği

Palyatif bakım merkezi tıpta göreceli olarak yeni gelişmekte bir alan olarak, tedavisi olmayan ya da ciddi hastalıklarla yaşayan hastalar ve yakınları için insan onuruna yakışır ve kaliteli bir yaşamı sürdürme olanağı sağlar. Bu hizmeti mümkün olan en iyi şekilde verebilmek adına birçok sağlıkçı palyatif bakım alanında uzmanlaşmaktadır. Bu sayede hastaların fiziksel ağrıları ya da günlük hareketlerinde duydukları yardım ihtiyacının yanı sıra psikolojik olarak da içinde bulundukları durumla barışık olmalarını sağlar; hatta sosyal olarak aktif olabilmesi konusunda da destek olur.

Bunun yanı sıra, hasta yakınlarına da psikolojik destek hatta gerektiği durumlarda yas konusunda da yardımcı olur. Günümüzde bu hizmeti profesyonel bir şekilde veren palyatif merkezleri bulunmaktadır. Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi gibi yerlerden hem detaylı bilgi hem de kaliteli bir destekleyici tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Palyatif Bakım Merkezi Nedir?

Palyatif bakım merkezi tedavisi olmayan hastalıklar ya da ciddi hastalıklar sebebi ile yaşam kalitesi kötü şekilde etkilenen, günlük hijyen gibi konularda yardıma ihtiyacı olan ya da ruhsal anlamda sıkıntı yaşayan hastalara destekleyici tedavi uygulayan yerlerdir. Bu merkezlere kanserle mücadele eden, ileri derecede kalp yetmezliği, solunum yetmezliği gibi hastalıkları olan ya da Alzheimer’la yaşayan hastalar başvurabilmektedir. Ancak bunların dışında da hastanın palyatif bakım merkezinden yararlanıp yararlanamayacağını bir merkeze danışarak detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Merkezlerdeki asıl amaç hastalık ya da tedaviden kaynaklı ağrıları olan hastaların ağrılarını dindirmek, günlük hijyen ihtiyaçlarını karşılamak, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek ve sosyalleşme şansı vererek yaşam kalitesini yükseltmektir. Destekleyici bakımın süresinin hastanın ihtiyaçlarına göre değişmektedir fakat hasta ve yakınlarının ihtiyacı olduğu müddetçe hasta merkezlerden yardım alabilir. Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Hem hasta hem de ailesi için birçok avantaj sunmaktadır. Alanında uzman ekiplere ve gerekli olan ekipmanlara her an erişim imkanından, hasta yakınlarına sosyal hayatlarını düzene sokabilecekleri şekilde yardımcı olmaya kadar geniş bir yelpazede fayda sağlar.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Özel Palyatif Bakım Merkezi Fiyatları

Palyatif bakım merkezi ve destekleyici bakım kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu bakımda kişinin hastalığına, günlük ihtiyaçlarının hangilerini yardıma ihtiyaç duymadan karşılayıp karşılayamadığına, ruhsal sıkıntılarına, yaşına ve daha birçok etkene bağlı olarak kişiye özel bir program düzenlenir. Bu nedenle de kişiden kişiye ücret farkı olmaktadır. Bunlara ek olarak, palyatif bakım merkezinin bünyesinde bulunan uzman doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarına, merkezin sahip olduğu techizatlara , oda sayısına, odaların kaç kişilik olduğuna göre yine ücret farkları olmaktadır.

İstanbul’da palyatif bakım merkezleri birçok farklı bölgede hizmet vermektedir. Bu merkezlerin ücretlerini, sundukları hizmetleri öğrenmek için arayarak ya da merkeze gidip görüşerek bilgi alabilirsiniz. Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi’nde detaylı ve size özel olarak düşünülmüş destekleyici bakım ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacaklardır.

İstanbul Palyatif Bakım Merkezleri

İstanbul’un büyük bir şehir olmasından kaynaklı birçok farklı palyatif bakım merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerde hastanın ihtiyaç duyduğu bakıma erişebilmesi için uzman ekipler çalışmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki her palyatif bakım merkezi aynı kalitede bakım ya da size en uygun olan bakımı verememektedir. Bu nedenle hastaların ve hasta yakınlarının onların durumuna göre en iyi palyatif bakım merkezi seçeneklerini araştırıp, bu doğrultuda bir karar vermeleri gerekmektedir. İstanbul gibi kalabalık şehirlerde ise bakım merkezinin size uygun olduğunu düşünmeniz durumunda bile mesafe ya da konum sebebi ile birçok kişi zorlanabilmektedir.

Bu nedenle de konum da karar alınırken akılda tutulması gereken önemli noktalardan biridir. Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi tüm bunları göz önüne alarak, hastalara ve ailelerine en iyi hizmeti verebilmek adına hem ekipman hem de çalışanlar olarak donanımlı olup, iki farklı yakada da hizmet vermektedir. Anadolu Yakası’nda ikamet eden hastalar için Çamlıca’daki şubelerinde destekleyici bakım hizmeti verip, Avrupa Yakası’nda ikamet edenler içinse Şişli’deki şubelerinde hizmet vermektedir.

İstanbul’un iki farklı yakasında da merkezi konumlarda hizmet olanağı sunduğu için hem erişilebilir hem de kaliteli bir olanak sunar. Sizin de aklına takılan sorular, danışmak istedikleriniz ya da hem ücretlerle hem de destekleyici bakım sürecinin işleyişine dair merak ettikleriniz var ise Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi’ne ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.