Huzurevleri

Huzurevleri

Yazı İçeriği

Huzurevleri belirli bir yaşın üzerindeki kişilerin gerek psikolojik olarak gerekse fizyolojik olarak bakımını üstelenen kurumlar kuruluşlardır.

Bu kurumlarda kalabilmek için belirli bir aylık bir aidat ödeme gücüne sahip olmak ya da bağış yapması gerekmektedir. Ülkemizde huzurevlerinde kalabilmek için belirlenen yaşın üzerinde olması gerekmektedir. Bu yaş 55 olarak belirlenmiştir. Türkiye’de bulunan çoğu huzurevi devlete aittir. Ancak özel huzurevleri de bulunmaktadır. Bu kurumların bireyi kabul etmesi için bazı özellikleri taşıması gerekir. Bunlar:

 • Kişinin uyuşturucu, alkol gibi bağımlı olmaması gerekir.
 • Fiziksel aktivitelerini yerine getiremiyor olması gerekir.
 • Kendisine ve çevresine zarar verebilecek bir psikiyatrik rahatsızlığının olmaması gerekir.

İstanbul Huzurevleri

İstanbul huzurevleri, günümüzde yaşam süresinin uzaması bunun sonucunda da hem erkek hem de kadınların çalışma hayatına başlamasıyla aile büyükleri evde tek kalamaya başladı. Bakımlarını da kendi başlarına halledememesi sebebiyle huzurevi ve yaşlı bakım merkezine, huzurevlerine başvurmaya başladılar.

En kapsamlı bakım veren en iyi huzurevleri İstanbul’da bulunmaktadır. Asude huzurevi İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasında şubesi bulunmaktadır ve hizmet vermektedir. Sunduğu huzurevi ve yaşlı bakım hizmetleri ile yaşlı refahını maksimum seviyeye çıkarmak, sürekli iyileştirme çalışmaları, gelen kişilerin yaşam kalitesini arttırmak amaçlanır.

Anadolu Yakası Huzurevleri

Anadolu yakasında huzurevleri, eskiden yaşlıların ailesi tarafından terk edilmesi ve ailesi tarafından terk edilmesi sonucunda geldikleri düşünülürdü. Oysaki günümüzde bu merkezler yaşlıların kaliteli bir yaşam geçirilmesi için kurulmuştur. Yaşlılar kendi yaşıtlarıyla sağlıklı ve kontrollü yaşamın tadını çıkarmaktadır.

Anadolu yakası en iyi huzurevleri arasında Asude huzurevi Çamlıca şubesi yer alır. Buna ek olarak Maltepe Huzurevi, İzmit Huzurevi, Kartal Huzurevi ve Çamlıca Huzurevi şubeleri de en iyi kalitededir. Bireyleri tüm titizlikle karşılar.  Bireyin yaşlılığın da huzurevini tercih etmesini sebebi yapılan araştırmalara göre sosyalleşme isteğinin olmasıdır. Yaşlıların içinde bulundukları ruhsal yapının anlaşılması için bir gün her bireyin yaşlanacağını unutmamalı ve buna uygun olarak kendi kabuğuna çekilen yaşlılarımızı toplumla bütünleştirmek amacıyla elimizden geleni yapmalıyız.

Avrupa Yakası Huzurevleri

Avrupa yakası huzurevleri, yaşın ilerlemesiyle birlikte kişilerin kendi kabuklarına çekildikleri ve yalnızlaştıkları bir gerçektir. Bundan dolayı kendi yaşıtında bireylerle arkadaşlık ilişkileri içeresinde yalnızlaşmadan sosyal aktivitelerine katılmaları amaçlanır.

Asude Mecidiyeköy şubesi ve Etiler Huzurevi de Avrupa yakasında bulunan bu hizmeti veren önde gelen kurumlar arasındadır. Birçok etkinlik yapılmaktadır. Bu etkinlikler Alzheimer, Demans, Parkinson, inme gibi hastalarda depresyonu engeller. Bireylere kimliklerini koruma yeni kimlikler üretmesini sağlar. Akranları ile sosyalleşmeyi sağlar. Yaşam kalitesini yükseltir.

Devlet Huzurevleri

Devlet Huzurevleri evde bakılamayan 60 yaş üstü kişilerin kaldıkları fizyolojik ve psikolojik merkezlerdir. Kişiler kabul edildikten sonra istedikleri zaman kurumdan ayrılabilir. Devlet huzurevlerinde fiyat açısından ücretsizdir. Ancak vatandaşın üzerine mal varlığı ya da SGK geliri varsa ücretsiz huzurevi hizmetinden yararlanamaz. Bu kişilerin özel huzurevlerine başvurması gerekir.

Huzurevleri Yönetmeliği

Huzurevi yönetmeliği:

Birinci bölüm

 • Amaç, kapsam, dayanak, tanımlar

İkinci bölüm

 • Kuruluş ve işlemler
 • Kuruluş açmak üzere başvuru
 • Kurucuda aranacak koşullar
 • Açılış izni için gerekli belgeler
 • Açılış izni için yapılacak işlemler
 • Kuruluşa yaşlı kulübü
 • Personel çalışma izni
 • Devir ve nakil için yapılacak işlemler
 • Şube açma işlemleri

Üçüncü bölüm

 • Personelin nitelik, görev, yetki ve sorumlulukları
 • Sorumlu müdür
 • Sosyal çalışmacı

Huzurevleri Hangi Bakanlığa Bağlı?

Devlet kurumları farklı hizmetler altında yaşlı bakımı vermektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan özel huzurevlerine alımda yatalak yaşlı hastalarının bakımlarının yapılması da mümkündür. Huzurevleri Aile Bakanlığı’na bağlı Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet vermektedir. Günümüzde bakanlığa bağlı, dernek ve vakıflara bağlı, belediyeye ait, azınlıklara ait huzurevleri bulunmaktadır.