Huzurevi Nedir?

Huzurevi Nedir?

Yazı İçeriği

Huzurevi nedir: Türkiye’de devlete ait huzurevlerinde  60 yaş özel huzurevlerinde ise 55 yaş ve üstü yaşlıları korumak, bakmak, sosyal, psikolojik ve fiziksel gereksinimlerini karşılamak, sürekli bakıma ve rehabilitasyon gereksinimi duyanlara bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermekle görevli ve yükümlü kurumdur.

Huzurevi Nedir: Türkiye’de modern toplum gereği aileler çekirdek aile yapısına dönüştü. Yaşam şartları bir yandan evlerin küçülmesi, teknolojinin getirdiği yaş ortalamasının yükselmesi ve nörolojik ve dahili hastalıkların artması ve bu hastalıkların takip ve kontrollerinin evde yapılma şansının olmaması, yalnızlık ölüm korkusu evlerinde yaşamaktan kurtulma isteği ile sosyalleşme imkânı olan kurumlara talebi arttırmıştır. Ayrıca büyük şehirlerde güvenlik ve asayiş sorunlarının çok hızla artması gibi sebepler sıralanabilir. Devlet kurumlarına da yalnızlıktan kurtulup yaşıtları ile yaşamak ve çocuklarına yük olmamak gibi sebepler ön plana çıkmaktadır.

Huzur evleri, özellikle 60 yaş üstü kişilerin kendi akranları ile sosyalleşecekleri ve yalnız sürdükleri yaşamlarına renk katacak kurumlar olarak da karşımıza çıkar.

Huzurevi Nedir Ne İşe Yarar?

Huzurevi nedir ne işe yarar: Evde bakımı mümkün olmayan, hastanede de kalmasına gerek olmayan yaşlıların kaldıkları yere denmektedir. Onlar bu yaşlarına gelene kadar çocuklarına, gençlere ve diğer aile üyelerine ellerinden geldiğince bakmaya çalışmışlardır. İhtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için ellerinden geleni yapmışlardır.

Onların da yaşlılıklarını en iyi şekilde bakıma ve ilgiye sahip olmaları en doğal haklarıdır. Bu kurumlar bunun için kurulmuştur. Yaşlıların ihtiyaçlarını karşılayan, bakımını sağlayan, onların birbirleri ile sosyal iletişimde bulunmasını sağlayarak zamanlarının keyifli geçmesini sağlarlar.

Toplumda büyük bir yeri olan huzurevleri insanların yaşlandığında unutulmadıklarını, onların değerinin bilindiklerini gösteren, insanların içine iyilik, mutluluk huzur aşılayan yerlerdir huzurevleri. Huzurevinde kalan kişilerin her biri ile ayrı ayrı ilgilenilir.

Çoğu kişi tarafından huzurevi denildiği zaman yalnız kalındığında, unutulan bireylerin burada yalnızlığa terk edildiklerini onlara bu gibi yerlerde kötü davranıldığını düşünürler. Ancak bu kuruluşlar tam tersi kişilerinin her türlü ihtiyacını en hızlı şekilde yerine getirmektedir. Bir diğer olumlu yanı ise kişilerin kendisi ile aynı durumda olan bireylerle bir arada bulunurlar. Yeni yeni arkadaş edinirler.

Yaşlılar Neden Huzurevine Gider?

Yaşlılar neden huzurevine gider: Yapılan araştırmalara göre yaşlıların huzurevine gitme sebepleri devlet huzurevlerinde sosyalleşme ve çocuklarına yük olmamak iken, özel huzurevine yukarıda ki sebeplerin yanında mevcut sağlık problemlerinin kontrol altında tutulması, ön sağlık hizmeti almak ve evde yapılması güç olan öz bakım hizmetlerinin bu kurumlarda daha profesyonel yapılmasının avantajlarıdır.

Standart bir yaşamdan huzurevleri çok daha avantajlıdır. Günümüzde yaşlılar artık daha konforlu bir yaşam sürmek için tercih etmektedir. Huzurevinde kalan yaşlıların çoğu yaşam kalitesinin arttığını düşünmektedir. Güvenilir ve tüm hizmet içeriklerine sahiptir bu kurumlar.

İlk Huzurevi Ne Zaman Kuruldu?

İlk huzurevi ne zaman kuruldu: Ülkemizde özel sektöre ait huzurevi 1990 yıllarda başlamış iken devlete ait huzurevleri ise Cumhuriyet’in ilanından sonra 1930 tarihinde yürürlüğe giren 1580 sayılı yasa ilk defa kamu kuruluşu olan belediyelere, bakıma muhtaç olan yaşlıların korunması, yaşlı evleri yapma ve yönetme yükümlülüğünün getirilmesi üzerine değişik illerde aceze evleri, düşkünler yurdu, huzurevi kurdu.

Sağlık ve aile bakanlığına bağlı ilk huzurevi 1966’da Konya’da ikincisi ise Eskişehir’de kurulmuştur.

Huzurevi Ne Demek İngilizce?

Huzurevi ne demek İngilizce: Birçok İngilizce kelime huzurevi kelimesini karşılamaktadır. Bunlar şunlardır:

  1. Nursing home