Geriatri

Geriatri

Yazı İçeriği

Geriatri, insanların en çok korktuğu yaşlılık ile ilgili sorunları, tıbbi bakımları ve tedavileriyle ilgilenen bir tıp alanıdır. Bu alan insanlar için çok önemli olup, yaşlılığın herkesin başına geleceği için çok değerli bir tıp dalıdır.

Geriatri, ülkemizde dahiliyenin bir başka yan dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü dahiliye uzmanı olanlar bu alanda 3 yıllık yaşlı sağlığıyla ilgili eğitim alarak bu uzmanlığa yükselirler. Sonrasında yaşlılık ile başlayan hastalık ve tıbbi çalışmalarla ilgilenirler.

Geriatri Nedir? Ne Demektir?

Geriatri nedir, ne demektir: Yaşlılığın gündeme gelmesiyle ortaya çıkan bir tıp dalıdır. Yaşlılık hastalıkları, tıbbi bakımları ve bunlara bağlı olarak tedavilerini üstlenen bir alandır. Günümüzde çeşitli tıp dallarıyla koordineli olarak çalışarak daha etkili bir iyileşme süreci oluştururlar.

Geriatri doktorları aslında dahiliye doktorları olup, 3 yıllık yaşlı sağlığı eğitiminin ardından geriatrist olurlar. Bu alandaki doktorlar 65 yaş ve üzerindeki tüm hastalara bakabilirler. Yaşlıların hem beden hem psikoloji olarak sorunları ile ilgilenirler.

Hastalar yaşlı olsa da nasıl sağlıklı yaşlanılır, nasıl daha dinç olunur bunun eğitimi geriatristler tarafından hastalara verilir. Bu sayede hasta yaşlı olsa da hayata daha fazla tutunarak sağlık sorunları ile savaşır, akıl ve beden yönünden rahat olarak yaşamaya devam eder.

Geriatri Bölümü

Geriatri bölümü dahiliye alanının bir başka bölümüdür. Bu bölüm sayesinde yaşlılık için detaylı çalışma ve araştırma daha kolay şekilde yapılmaktadır. Tüm dünyada da kabul edilen tıp teknolojileri ile bu uzmanlar güzel çalışmaları ortaya koymaktadır.

Tüm dünya da yaşlı nüfusu artış gösterdiği için bu alana ihtiyaç oldukça fazladır. Günümüz kaynaklarına göre her ülkede nüfusun dörtte ikisine yakın bir bölümü yaşlı olduğu için mutlaka geriatristlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Yaşlıların hastalık tanılarının daha farklı olması da bu bölümün varlığını çok doğru olduğunu ortaya koymaktadır. Çünkü gençler biri ile yaşlı biri hem beden hem de psikolojik anlamda birbirinden çok farklıdır. Yaşlıların anlık değişen kırılgan bir yapıları olduğu için farklı tedavi ve yaklaşımlara başvurulması çok önemlidir.

Geriatri Hemşireliği

Geriatri hemşireliği yeni olan hemşirelik alt dallarından bir tanesidir. Yaşlıların bakımını içeren bu bölüm sayesinde hem ailelerin hem de doktorların işi kolaylaşmaktadır. Özellikle yaşlıların anlık değişen yapıları ve karmaşık olabilecek özel ihtiyaçlarının olması bu hemşirelik dalını doğurmuştur.

Geriatri hemşireleri için istihdam olanakları da çok iyi olup, insanoğlu var olduğu sürece bu bölümün devam edeceği kesin gözüyle bakılabilir. Bu alanda hemşire olanların yaşları orta yaş ve üzerindeki yaşlara mensuptur. Geriatrik hemşire olmak için ek dersler ve uygulama dersleri alınmalıdır.

Bu dal da hemşire olanlar sadece yaşlı bakımı değil, yaşlıya duygusal anlamda da destek olabilmelidir. Bunun yanında zihinsel olarak da yaşlıya dikkat etmeli gereken konularda yardımcı olmalıdır. Özellikle hızlı gelişen tıbbi durumlara daha fazla dikkat etmelidir.

Bu konuda uzman hemşire kadromuzla, huzurevi şubelerimizde, ilaçların uygulanması, takibi ve bireylerin sürekli takip edilerek kurum doktorlarına sağlıklı bilgiler sunulması, doğru teşhisin ve doğru tedavinin, doğru zamanda uygulanmasına önemli bir etki sağlamaktadır.

Geriatri Uzmanı

Geriatri uzmanı olabilmek için öncelikle dahiliye uzmanı olunmalıdır. Sonrasında 3 yıl kadar yaşlı sağlığı alanında eğitim alınıp, bu konuda uzman olunur. Bu süreçten sonra yaşlılarla iyi ilişkilerin kurulması ve kolayca bakımlarının yapılması sağlanır.

Geriatristler günümüzde giderek artan bir alandır. Ayrıca insanların hem nüfusu hem de yaş aralığı arttıkça beraberinde bu alandaki uzmanların da arttığı görülüyor. Hasta için hem aile, hem doktor hem de yaşam arkadaşı olabilmeyi gerektiren bir alandır.

Geriatri uzmanı olan biri normal muayenede gözden kaçan birçok şeyi gözleyebilen kişidir. Bunların başında uyku bozukluğu, beslenme bozukluğu, depresyon, bunama, kas erimesi gibi hastalıkların tedavisi ve önlenmesi konusunda çok etkilidirler.

Geriatri Neye Bakar?

Geriatri neye bakar denildiğinde yaşlı sağlığı içinde ne varsa bu alanda uzman olanların ilgi alanlarına girer. Özellikle yaşlı bakımı ve tedavisi konusunda çok iyi çalışmalar ortaya koyabilen bir meslek dalıdır.

Birçok hastalığın iyileştirilmesinde ( şeker, guatr, böbrek sorunları, kan hastalıkları, kolesterol, tansiyon, idrar kaçırma, beslenme bozukluğu) konusunda görev alırlar. Bu iyileşmeler sırasında hastanın her türlü bakımını da üstlenen bu tıp dalı çok insanlığa çok faydalı bir meslektir.

Geriatri uzmanları hastaya psikolojik destek anlamında da gerekli olan tüm konularda yardımcı olurlar. Hasta kendini kötü hissetmeden yaşamına devam eder. Bu sayede diğer hastalıklarının iyileşmesi sürecinde de hem umutlu ve yaşama isteği artmış bir yaşlı olur.

Dahiliyenin en güzel tıp dallarından biri olan geriatri bölümü yeni gelişmeler ve çalışmalar üzerinde n yaşılar için umut kaynağı olan bir alandır. Bu alanda yapılan çalışmalar tüm insanların geleceği için oldukça önemli olup, geriatristler tarafından da sürekli takip edilmeli, kendilerini güncellemelidirler.

Türk Geriatri Dergisi

Türk Geriatri Dergisi, Türk Geriatri Tarafından kurulan, akademik bir dergidir. Bu dergide, ana yazı dilli İngilizce olarak, dünyanın birçok farklı ülkesinden geriatri uzmanlarının makaleleri ve araştırmaları yayımlanmaktadır.

Yayımlama sürecinde makaleler hakem değerlendirmesinden geçmekte ve bilimsel araştırma standartlarına uymak zorundadır. Böylece, bu dergi, geriatri alanındaki yeni gelişmeleri, araştırmaları, tedavi yöntemlerini takip etmek isteyen ya da uzmanlığını diğerleri ile paylaşmak isteyen doktorlar ve araştırmacılar için akademik bir alan tanımaktadır.

Akademik derginin güncel sayısına ve daha önceki sayılarına internet siteleri üzerinden erişmek mümkündür.

Geriatri Hastanesi

Geriatri hastanesi, yaşlılıktan kaynaklı olarak sağlık sorunları yaşayanlara ya da birden fazlı sağlık sorunu nedeniyle karmaşık bir bakım planına ihtiyaç duyan hastalara mümkün olan en iyi hizmeti sunabilmek için düzenlenmiş sağlık kurumlarıdır.

Bu sağlık kurumlarında, geriatri doktorları, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, terapistler, fizyoterapistler ve diyetisyenler gibi birçok farklı alandan uzmanlar ekip halinde çalışarak hastanın sorunlarını bütünüyle ele almayı hedefler.

Geriatri Doktorları

Geriatri doktorları, yaşlı insanların karşılaştıkları hastalıklar ve yaşlılık üzerine uzmanlaşmış doktorlardır. Geriatri doktorlarına, geriatrist olarak da hitap edilmektedir. Bu doktorlar, tıp eğitimlerini bitirip iç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra, birkaç sene daha eğitimlerine devam ederek geriatri alanında uzmanlaşırlar.

Aldıkları ek eğitim, onlara, kalp hastalığı, artrit, osteoporoz, hareketlilik sorunları, Alzheimer ve demans gibi durumlara odaklanır. Bu da diğer doktorlardan farklı olarak, yaşlılarda ve birden fazla kronik rahatsızlığı olan kişilerde sık görülen durumlarla ilgili daha deneyimli olmalarını sağlar.

Ayrıca, yaşlı bedenlerin farklı tedavilere nasıl tepki verdiğini daha iyi anlarlar.

Geriatri Huzurevi

Geriatri huzurevleri, hastanın tercih etmesi durumunda yatılı olarak kalabileceği ve geriatri hizmetlerine 7/24 ulaşabileceği bir hizmet imkânı sunar. Geriatri alanında uzmanlaşmış huzurevleri, geriatrik bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar ve hastaların günlük beslenme programlarından, hareket etmeleri için egzersizlere, her şeyi programlı ve kişinin ihtiyaçlarına özel olarak yürütürler.

Kişinin bakım ihtiyaçlarının huzurevinde karşılanması, fiziksel tedavisinin yanı sıra, hastanın sosyalleşmesi ve psikolojik destek alması için de avantaj sağlamaktır. Böylece hem hastanın hem de hasta yakınlarının yaşam kalitesi yükselmektedir.