Geriatri Neye Bakar

Geriatri Neye Bakar

Yazı İçeriği

Geriatri neye bakar: Geriatri uzmanları, düşme, deliryum, demans, inkontinans veya polifarmasi gibi bir veya daha fazla yaşlılıkla ilişkili sendromu olan hastaların tedavisi ile ilgilenir.

Geriatristler, yaşlılarda sıklıkla farklı şekillerde ortaya çıkan durumları teşhis etmek için eğitilirler. Görevleri, yaşlıların özel sağlık bakım ihtiyaçlarını karşılayan bakım planları geliştirmek, aileler ve diğer bakıcılarla iletişim kurmak, farklı alanlar arasında bakım koordinasyonundan sorumlu olmak ve yaşlı yetişkinlerin işlevsel durumunu, bağımsızlığını ve yaşam kalitesini korumak için hasta merkezli, bütüncül bir yaklaşım benimsemektir.

Geriatrik bakım önemlidir, çünkü çoğu zaman sağlık durumundaki küçük gelişmeler yaşlıların yaşam kalitesinin yanı sıra ailelerinin ve diğer bakıcıların yaşam kalitesi üzerinde de büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Geriatri Bölümü Neye Bakar?

Geriatri, özellikle 65 yaş ve üstü yaşlıların tedavisine odaklanan tıp alanıdır. Bu yaş aralığındaki insanlar genellikle birden fazla veya karmaşık sağlık problemlerine sahiptir ve özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Geriatrik doktorlar bu sorunları çözmek için gereken eğitim ve deneyime sahiptir.

Geriatri özellikle yaşlıları etkileme ihtimali yüksek olan artrit, Alzheimer hastalığı, denge sorunları, kanser, demans, diyabet, depresyon, zayıflık, kalp hastalığı, uykusuzluk, osteoporoz gibi alanlara yoğunlaşır.

Ayrıca, geriatri, kişinin genel yaşam kalitesi ve hedeflerini de göz önüne alır. Bu nedenle, değerlendirme süreçleri genellikle daha uzun sürer çünkü kişinin sahip olabileceği tüm sorunları çözmek için zaman ve özen gösterilir. Ayrıca, hastanın hayatının daha eksiksiz bir resmini elde etmek için yaşam tarzı, aile ve sosyal çevresi ile ilgili de bilgi toplanarak hastaya bütüncül bir yaklaşım sergilenir.

Dahiliye ve Geriatri Neye Bakar?

Dahiliye, hipertansiyon, şeker, tiroid gibi birçok farklı iç hastalıkları ile ilgilenen tıp dalıdır. Geriatri ise, dahiliyenin yan dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Geriatri uzmanları, öncelikle dahiliye uzmanlıklarını tamamlayıp, üzerine geriatri alanında eğitimlerine devam ederek geriatri alanında uzmanlaşırlar.

Geriatri daha çok 65 yaş ve üstü hastalarla ilgileniyor olsa da bir geriatri uzmanını görmek için belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Birden fazla veya karmaşık tıbbi durumunuz varsa, çok fazla ilacı aynı anda kullanmanız gerekiyorsa, demans, inkontinans veya osteoporoz gibi yaşlanma ile ilişkili hastalıkların semptomlarını hissetmeye başlıyorsanız bir geriatri uzmanı ile görüşmeyi düşünebilirsiniz.