Geriatri Nedir?

Geriatri Nedir?

Yazı İçeriği

Geriatri nedir: Geriatri, insanların yaşlandıkça karşılaştıkları hastalıklara ve değişimlere karşı yaşlıların gereken desteği almasını, tedavi olmasını ve uyum sağlamasını mümkün kılan bir sağlık alanıdır.

Geriatri alanında doktorlar, hemşireler, sosyal sağlık uzmanları, fizyoterapistler gibi birçok farklı alandan uzman bir arada çalışarak yaşlıların fiziksel, sosyal ve psikolojik anlamda iyi olmasını sağlar.

Geriatri Nedir? Geriatri Ne Demek?

Geriatri nedir? Geriatri ne demek: Bu makale, kısaca geriatri alanının ne olduğunu incelemektedir. Geriatri kelime kökeni olarak Fransızcadan gelmektedir ve yaşlılık bilim anlamına gelir.

Geriatri veya geriatrik tıp, yaşlılar için sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine dayanan bir uzmanlık alanıdır. Genellikle yaşlanma ile birlikte gelen hastalık ve sakatlıkları önleyerek ve tedavi ederek yaşlı erişkinlerde sağlıklı yaşamı destekler.

Yaşlılar için geriatri hizmetleri evde, hastanelerde ya da huzurevi, rehabilitasyon merkezleri gibi özel kurumlarda verilebilmektedir.

Geriatri Bölümü Nedir?

Geriatri bölümü, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sağlık sorunları ve fonksiyon kayıplarına karşı yaşlıları desteklemek ve hayat kalitelerini mümkün olduğunca yüksek tutmak için gerekli bilgi birikimi ve deneyime sahip personel yetiştirmeyi hedefler.

Geriatri bölümünün süresi 4 yıldır. 4 yıllık eğitim sürecinde hem teorik hem de uygulamalı pek çok dersin yanı sıra zorunlu stajlar da mevcuttur. Öğrenciler, anatomi, yaşlanma teorileri, sosyal güvenlik sistemleri gibi birçok farklı alandan dersler alarak disiplinler arası bir yaklaşım geliştirirler.

Geriatri Hemşireliği Nedir?

Geriatri hemşireleri, yaşlıların bakımında uzmanlaşmış hemşirelerdir. Genellikle akut bir hastalık veya yaralanmadan kaynaklı rahatsızlığı olmayan, uzun süreli, kronik tıbbi durumları olan yaşlı hastalarla ilgilenirler. Birincil rolleri, hastalar ve aileler için bütünsel ve bireyselleştirilmiş bakım sağlamaktır.

Geriatri hemşireleri, doktorlar ve çok disiplinli bir ekibin diğer üyeleri tarafından belirlenen tedavi planlarının yürütülmesinden de sorumludur.

Hasta konforunu en üst düzeye çıkarmak, güvenliğini artırmak, mevcut fonksiyonel durumu korumak ve yeni sorunları önlemek amacıyla tedavi görenlerin yaşam kalitesini artıran bir bakım planı geliştirmeye yardımcı olurlar.

Geriatri Uzmanı Nedir?

Geriatri uzmanı olarak da adlandırılan geriatri doktorları, genellikle karmaşık tıbbi sorunları olabilen yaşlıların bakımında uzmanlaşmıştır. Özellikle, yaşlıları işlevsel ve aktif tutmaya, sağlık durumlarını korumalarına yardımcı olmaya odaklanırlar. Geriatri doktorları aynı zamanda yaşlı bakıcılarının rollerini anlar ve aile üyeleriyle de birlikte çalışarak mümkün olan en iyi hizmeti sağlarlar.

Geriatri uzmanları yaşlıları etkileyen sorunları teşhis eder ve uygulanacak tedavi yöntemini belirlerler. Süreç içerisinde de hemşireler, aile üyeleri, sosyal hizmet uzmanları, fizyoterapistler ve terapistler ile birlikte çalışarak gerektiği durumlarda müdahale ederler.

Geriatri Polikliniği Nedir?

Geriatri polikliniği 65 yaş ve üstü olan yaşlıların başvurabileceği bir polikliniktir. Bu poliklinik, yaşlıların her türlü dahili hastalığı, fazla sayıda ilaç kullanması gereken yaşlıların ilaçlarının düzenlenmesi, beslenme, idrar tutamama, uyku problemleri gibi geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Ayrıca, geriatri bölümü mevcut sağlık durumunun korunması ve hastalıkların önlenmesi ile ilgili de yaşlılara bilgi vermekte ve destek olmaktadır.

Geriatri Merkezi Nedir?

Geriatri merkezleri, yaşlıların sağlık sorunlarının çözümüne yönelik veya yaşam konforuyla ilgili hizmetleri sağlamakta uzmanlaşmış merkezlerdir. Hastanın isteğine göre hastalar yatılı hizmet ya da evde hizmet gibi farklı tedavi şekillerinden yararlanabilir.

Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi’nde geriatri alanında tecrübeli uzmanlardan mümkün olan en iyi hizmeti alabilirsiniz.

Geriatri Bilimi Nedir?

Geriatri bilimi, yaşlanmayı ve yaşlılığı inceler. Ortalama yaşam süresinin artması ile birlikte geriatri bilimine duyulan ihtiyaç da arttı. Bu alandaki araştırmacılar farklı disiplinlerden gelebilmekte ve fizyoloji, sosyal bilimler, psikoloji, halk sağlığı ve politika gibi birçok farklı alanda eğitilmiş olabilmektedir.

Geriatri Bilim Dalı Nedir?

Geriatri, yaşlılarda hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.