Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Fizik tedavi ve rehabilitasyon terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da bazı önemli farklılıklar da vardır. Fiziksel rehabilitasyon, çeşitli tıp alanlarını daha kapsayıcı bir terimidir, fizik tedavi ise fiziksel rehabilitasyonun kapsamına giren alt dallardan birisidir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde, kaza sonrası meydana gelen yaralanmalar, hastalıklardan kaynaklı problemler, doğuştan gelen çeşitli farklılıklar ve yaşlanma ile meydana gelen kas-eklem problemleri gibi pek çok farklı sorunun tedavi edilmesi veya hastanın yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, yaralı veya engelli bir kişinin kas-eklem işlevselliğini iyileştirmek veya arttırmak için uygulanan tedavi sürecidir.

Örneğin, bileğinizi kırdıysanız ve aylarca alçıda hareketsiz hale getirildiyse, gücünüzü ve hareket aralığınızı yeniden kazanmak için bu tedaviye ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, yemek hazırlamak, banyo yapmak, çalışmak, çocuklara bakmak ve daha fazlası gibi günlük yaşamınızdaki görevlerde de size yardımcı olabilir.

İnme geçiren bir kişi, dengesini iyileştirmek, vücudunun bir tarafındaki gücü ve hareketi yeniden kazanmak ve kendilerini nasıl besleyeceklerini veya araba kullanacaklarını yeniden öğrenmek için bu tedaviden yararlanabilir.

Bu tedavi yöntemleri, bir kişi yaralanma ve ameliyattan sonra hala hastanedeyken başlayan ve nitelikli bir hemşirelik tesisi, evde tedavi, ayakta tedavi ve diğer ortamlarda devam eden uzun bir sürecin parçası olabilir.

Sakatlanma, yaralanma gibi problemlerin yanı sıra, sağlığını geliştirmek, sakatlanma ihtimalini azaltmak ve esnekliğini arttırmak isteyen kişiler de fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanabilir.

Çoğu huzurevi, sakinlerine fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri de sağlayabilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Neye Bakar?

Fiziksel rehabilitasyon, bir kişinin optimal fiziksel işleyişine ulaşmak için geçtiği kapsayıcı süreci tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Fiziksel rehabilitasyondan geçen bir kişi, bir fizyatrist tarafından uygulanan ilaçlar veya enjeksiyonlar, bir fizyoterapist tarafından reçete edilen ev egzersiz programları, bir iş ve uğraşı terapisti ile günlük yaşam aktivitelerinde yeniden eğitim ve bunun gibi farklı müdahale teknikleri kullanan çeşitli profesyonellerle çalışabilir. Bu nedenle de fizik tedavi ve rehabilitasyonun baktığı alanlar bir hayli geniştir.

Fizyatristler, kas-iskelet ve sinir sisteminizi etkileyen tıbbi durumları tedavi eder. Fiziksel, ergoterapi ve konuşma terapistleri gibi diğer rehabilitasyon uzmanlarına yönlendirmeleri koordine etmede önemli bir rolleri vardır.

Fizik tedavi doktoru, işlevi geri kazanmaya, ağrıyı azaltmaya, kalıcı sakatlığı önlemeye ve hareket etme yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olmak için çalışır.

İş ve uğraşı terapistleri, kişinin günlük hayatta kullandığı becerileri geri kazanmasına yardımcı olmak ile ilgilenir.

Dil ve konuşma terapistleri ise konuşma, dil, işitme, yutma ve biliş ile ilgili koşullara, kişinin yeme ve içme becerilerine, iletişim becerilerine veya güvenliğine bakar.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Belirli tıbbi olayları takiben kendileri veya sevdikleri için rehabilitasyon seçenekleri arayan bireyler için, rehabilitasyon merkezlerinin hangi hizmetleri sunduğunu ve diğer tedavi merkezleriyle nasıl karşılaştırdıklarını anlamak, doğru tedavi kararını vermenin önemli bir parçasıdır.

Rehabilitasyon merkezleri, hastaların, inme, omurilik yaralanmaları, beyin hasarları, kalça protezleri, ya da benzer koşulları gibi olaylar sonrasında fonksiyonel ve bilişsel becerilerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olmaya odaklanan tedavi merkezleridir. Bu merkezlere, fizik tedavi, iş ve uğraşı terapisi, konuşma terapisi ve ilgili tedaviler içeren akut bakım almak için başvurulabilir.

Hastalar ayrıca rehabilitasyon merkezlerinde sosyal hizmet uzmanı yardımı ve nöropsikolojik tedavi yardımı da alabilirler. Bu açıdan diğer pek çok seçenek ile kıyaslandığında hastaya karşı daha bütüncül bir yaklaşımın sergilendiği bir tedavi imkânı sunar.

Bir rehabilitasyon merkezinin nihai amacı, hastaların iyileşmelerine yardımcı olmak ve evlerinde mümkün olduğunca bağımsız yaşamaya geri dönebilmelerini sağlamaktır. Hastalar hızlı ve etkili iyileşmeyi kolaylaştırmak için rehabilitasyon merkezinde haftada en az beş gün günde üç saat hedefli ve yoğun tedavi görebilmektedir.

Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi olarak hedefimiz bütün hastalarımıza hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyal olmak üzere hayatının tüm alanlarında yardımcı olmayı denemektir. Bunu gerçekleştirebilmek için pek çok farklı alandan uzmanlarımız hem hasta hem de hasta yakınları ile birlikte çalışmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü pek çok farklı ortamda hizmet imkânı sunabilmektedir. Ameliyatınız veya ciddi bir yaralanmanız varsa, en invaziv ortamdan (hastane veya yatan hasta) en az invaziv olana (ev veya ayakta tedavi) geçmek gibi bir süreç takip edebilirsiniz.

Hastane, yatarak veya subakut rehabilitasyon tesisleri, nitelikli hemşirelik tesisleri ve rehabilitasyon merkezleri, poliklinikler ve hatta bazı şirketler fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne sahip olabilmektedir.

Asude huzurevi, sizin en rahat hissedeceğiniz şekilde hizmet imkânı sunmaya çalışmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümümüz, tedaviyi almak istediğiniz huzurlu bir alan oluşturabilir ya da dilerseniz evde fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz.