Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Rehberi

Yazı İçeriği

Fizik tedavi, fonksiyonel hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin değerlendirilmesini ve tedavisini içeren bir sağlık uzmanlığıdır. Fizik tedaviyi seçmenin hızlı ve güvenli bir şekilde iyileşmeye yardımcı olduğu ve gerek destekleyici tedavi olarak gerekse de tek başına bir tedavi yöntemi olarak etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ağrı, fiziksel bozulma ya da sınırlı hareket ve işlev kaybıyla sonuçlanan bir yaralanma veya hastalığınız varsa, bir fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.

Fizik tedavi uzmanları her yaştan hastayı tedavi etmektedir. Birçok uzman, çocuklar, yaşlılar veya sporcular gibi belirli bir popülasyonun tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Yaşınız ne olursa olsun, hareket kabiliyetinizde bir azalma varsa, tedavi ve işlevi iyileştirmeye yönelik bir tedavi sürecinin belirlenmesi için fizik tedavi uzmanının değerlendirmesi gerekebilir.

Fizik tedavi doktorlarının değerlendirdiği ve tedavi ettiği bazı yaygın sorunlar arasında inme, kırıklar, omurilik yaralanması, karpal tünel sendromu, spor yaralanmaları, amputasyonlar ve artrit gibi birçok farklı hastalık vardır.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir: Fizik tedavi ağrıyı hafifletmeyi ve işlev görmenize, hareket etmenize ve daha iyi yaşamanıza yardımcı olmayı amaçlayan bakımdır. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ve birden fazlası için fizik tedaviden yararlanılabilir:

 • Ağrıyı hafifletmek
 • Hareket sınırını geliştirmek
 • Bir spor yaralanmasını önlemek veya iyileştirmek
 • Sakatlığı veya ameliyatı önlemek
 • İnme, kaza, yaralanma veya ameliyattan sonra rehabilitasyon
 • Kaymayı veya düşmeyi önlemek için denge üzerinde çalışmak
 • Diyabet, kalp hastalığı veya artrit gibi kronik bir hastalığı yönetmek
 • Doğum yaptıktan sonra iyileşmek
 • Bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol etmek
 • Yapay bir uzuva uyum sağlamak
 • Yürüteç veya baston gibi yardımcı cihazları kullanmayı öğrenmek
 • Bir atel veya destek almak

Her yaştan insan fizik tedaviden yararlanabilir ve çeşitli sağlık sorunlarını tedavi edebilir.

Fizik tedavi yukarıdaki listede olanlar dışında diğer birçok sorunları tedavi etmekte de yararlı olabilir. Bu tedaviden faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fizyoterapistler, maksimum fonksiyona güvenli ve hızlı bir dönüş sağlamak için hastalar, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve aile üyeleriyle yakın iş birliği içinde çalışırlar.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, insanların tıbbi durumlar veya yaralanmalar nedeniyle kaybettikleri vücut fonksiyonlarını yeniden kazanmalarına yardımcı olan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu terim, genellikle, sadece doktorları değil tüm sağlık ekibini tanımlamak için kullanılır.

Rehabilitasyon, bağırsak ve mesane problemleri, çiğneme ve yutma, düşünme veya akıl yürütme problemleri, hareket veya hareketlilik, konuşma ve dil gibi birçok vücut fonksiyonuna yardımcı olabilir.

İnme, multipl skleroz veya serebral palsi gibi beyin rahatsızlıkları, uzun süreli (kronik) ağrı, sırt, boyun ağrıları da dahil olmak üzere, büyük kemik veya eklem cerrahisi, ciddi yanıklar veya ekstremite ampütasyonu, şiddetli artrit, ciddi bir hastalıktan (enfeksiyon, kalp yetmezliği veya solunum yetmezliği gibi) iyileştikten sonra şiddetli zayıflık, omurilik yaralanması veya beyin hasarı dahil olmak üzere birçok yaralanma veya tıbbi durum işlev yeteneğinizi etkileyebilir. Bu durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon etkili olmaktadır.

Çocuklar ise down sendromu veya diğer genetik farklılıkları, zihinsel engellilik, kas distrofisi veya diğer nöromüsküler bozukluklar, duyusal yoksunluk bozukluğu, otizm spektrum bozukluğu veya gelişimsel bozukluklar, konuşma bozuklukları ve dil problemleri için rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanabilir.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hizmetleri ayrıca spor hekimliği ve yaralanmaların önlenmesini de içerir.

Fizik Tedavi Merkezleri

Hastalar, birçok farklı yerden fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alma şansına sahiptir. Çoğu kişi, hala hastanedeyken, bir hastalıktan veya yaralanmadan sonraki iyileşme sürecinde fizik tedaviye başlar. Bazı durumlarda ise planlı bir ameliyat öncesinde hastanın fizik tedavi uygulamalarına başlaması talep edilir.

Hastalar, özellikle hastaneden ayrıldıktan sonra özel rehabilitasyon merkezinde tedaviye devam edilebilir. Önemli ortopedik problemleri, yanıkları, omurilik yaralanması veya inme veya travmadan kaynaklanan ciddi beyin hasarı varsa, bir kişi bu hastaya bütüncül olarak yaklaşan bir merkeze transfer edilmelidir.

Ayrıca, rehabilitasyon da genellikle bir hastanenin dışındaki nitelikli bir hemşirelik tesisinde veya rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirilebilir.

İyileşmekte olan birçok insan sonunda eve gider. Herhangi bir sorun çıkması ya da tedavinin en başından talep edilmesi üzerine evde fizik tedavi hizmeti de bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu durumda, aile üyeleri veya diğer bakıcılar da yardıma hazır olmalıdır.

Fizik Tedavi Hastanesi

Fizik tedavi hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında uzmanlaşmış ve kapsamlı hizmet imkânı sunan hastanedir.

Alanda geliştirilen en yeni ekipmanlar ile donatılmış ve tecrübeli fizik tedavi uzmanları ile çalışan bu hastanelerde, aynı zamanda tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili araştırmalar da sürdürülmektedir.

Fizik Tedavi Doktoru

Bir fizik tedavi doktoru, fiziksel anormallikleri teşhis etme, fiziksel işlevi ve hareketliliği geri kazandırma, fiziksel işlevi sürdürme ve fiziksel aktiviteyi ve uygun işlevi destekleme konusunda deneyime sahip eğitimli ve lisanslı bir tıp uzmanıdır.

Fizik tedavi alanında uzmanlaşmış doktorları, ayakta tedavi ofisleri, özel uygulamalar, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, bakım evleri, evde sağlık, spor ve fitness ortamları, okullar, bakımevleri, mesleki ortamlar, devlet kurumları ve araştırma merkezleri dahil olmak üzere bir dizi sağlık ortamında bulunabilir.

Bu uzmanlar, ilk tanıdan iyileşmenin restoratif ve önleyici aşamalarına kadar, iyileşmenin tüm aşamalarında hastalara bakmaya yardımcı olur. Fizik tedavi bağımsız bir seçenek olabilir veya diğer tedavileri destekleyici olarak da kullanılabilir.

Hastalar genellikle daha etkili bir şekilde gelişme ve iyileşme görmelerine yardımcı olmak için evde yapabilecekleri egzersizleri öncelikle fizik tedavi doktorları gözetiminde yaparak öğrenirler.

Fizik Tedavi Ücretleri

Fizik tedavi ücretleri pek çok etkene bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Fiyat belirlenirken en önemli olan etken hastanın sağlık durumudur. Tedaviye başlanmadan önce, hasta çeşitli muayene ve değerlendirmelerden geçirilerek sorunu tam olarak tespit edilir. Sorun tespit edildikten sonra, doktor, hastayı mevcut tedavi seçenekleri ile ilgili bilgilendirerek karar vermesine yardımcı olur.

Bu aşamalardan sonra tedavi sürecinin ne kadar süreceği, hangi yöntemlerin ve cihazların kullanılacağı belli olur. En sonunda ise tedavi ücreti kesinleşmiş olur.

Bunun yanı sıra, devlet hastaneleri ve özel hastaneler arasında fiyat farkı olabilmektedir. Devlet hastanelerinde birçok fizik tedavi uygulamasının ücretsiz yapılması mümkün olabilir fakat mevcut randevular uzun zaman sonraya olabilmektedir.

Bu nedenle, pek çok kişi, kaliteli ve uygun fiyatlı özel merkezlere gitmektedir.

Asude Yaşam ve Sağlık Merkezi olarak, uzman kadromuz ile tam donanımlı huzurevi merkezlerimizde, misafirlerimize uygun fiyatlar ile en iyi hizmeti sunmaktayız.