Evde Yaşlı Bakım

Evde Yaşlı Bakım

Yazı İçeriği

Evde yaşlı bakım hizmeti bazı operasyonlar sonrası destek tedavisinde veya kronik hastalığı olan kişilerin tedavisinde gerekli teşhis ve tedavilerin yapılmasıdır. Yaşlı bakım evlerine maddi olarak gücü yetmeyen ve evinin, çevresinin konforundan uzaklaşmak istemeyen yaşlı ve hastalar bu hizmeti tercih etmektedir.

Evde yaşlı bakım kavramı yeni yeni duyulmaya başlanan, ülkemizde son yıllarda önem verilen bir konudur. Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfusunun fazla olması, insan ömrünün uzunluğu ve aile kavramının farklı olması sebebiyle bu tarz hizmetler oldukça yaygındır. Bizden önceki kuşaklar da kreş, huzurevi, yaşlı bakım evi gibi kurumlara neredeyse hiç ihtiyaç duyulmazdı. 20.yy da insanların hayat şartlarının değişmesi, şehirleşme ile birlikte evde yaşlı bakımı yapacak kimse de kalmadı.

Bu durum çok üzücü gözükmesine rağmen bardağın dolu tarafından baktığımızda evde ki fertlerin sunamayacağı bakım, profesyonel kişilerle ayağınıza kadar gelmektedir.  Evde bakımla yaşlı bakım merkezlerine vereceğiniz fiyattan daha az ücret ödersiniz ve kendi ev ortamızın rahatlığında daha iyi hizmet alırsınız.

Evde Yaşlı Bakım Hizmeti

Evde yaşlı bakım hizmeti kronik hastalıkları, bedensel ve zihinsel yetersizliği bulunan kendi bakımını yapamayan ve huzurevlerine kabul edilmeyen kişilere verilmektedir. Evde bakım hizmetleri gerek duyan herkese verilmekle birlikte genel olarak 65 yaş üzeri yaşlarda olan kişiler daha fazla talep etmektedir. Evde bakım hizmeti alabilecek kişileri kısaca özetleyelim:

 • Hastanede gerekli teşhis ve tedavileri yapıldıktan sonra tedavisi devam etmesi gereken hastalar,
 • Bazı kronik hastalıkları bulunan hastalar,
 • Evden çıkmasına engel özrü olan kişiler,
 • Kendi bakımını yapacak güçte olmayan veya kendisine bakacak kimsesi bulunmayan kişiler,
 • Huzurevi ya da bakım evlerinde kalma şartlarını sağlamayan kişiler,
 • Sadece aralıklı bakıma ihtiyaç duyup bu hizmeti evinde almak isteyenler.

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yaşlı bakım hizmetleri yaşlı ve kendi bakımını yapamayan fiziksel ve zihinsel zayıflıkları olan kişilere verilmektedir. Verilen hizmetlerden bazıları şu şekildedir:

 • Evde teşhis ve muayene,
 • Gerekli sağlık raporların çıkarılması ve tarihi dolanların yenilenmesi,
 • Sürekli kullanılacak ilaçların reçete edilmesi,
 • Pansuman, yara bakımı, sondaj
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri,
 • Eğitim ve destek hizmetleri,
 • Ağız ve diş sağlığı teşhis ve tedavileri,

Evde Yaşlı Bakım Hizmeti İçin Nereye Başvurulur

Evde yaşlı bakım hizmeti için nereye başvurulur: Evde sağlık hizmeti almak isteyenler şu adımları takip ederek faydalanabilirler:

 • Evde sağlık ve bakım hizmeti almak isteyen kişi veya aile fertleri Sağlık bakanlığı bünyesinde ki çağrı merkezini arayarak mücaatta bulunurlar.
 • Çağrı merkezinde ki personel gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra işlemler başlatılır.
 • Görüşme akabinde hizmeti almak isteyen kişi ile görüşülerek hasta ile ilgili hastanenin personellerine yönlendirme yapılır.
 • Evde sağlık hizmeti talep eden kişi sağlık personelleri tarafından evinde durumu gözlemlenir ve sunulacak hizmetler belirlenir.
 • Hekimler ve diğer sağlık personelleri tarafından tedavi planı oluşturulur.

Bu işlemleri yaparak yaşlı ve hasta kişinin evde bakımına ve tedavinse başlanmış olur. Yukarıda sıraladığımız adımlar özellikle yaşlı ve hasta kişilerin alabileceği bir hizmettir.

Evde Yaşlı Bakımı

İnsanlar yaşlandıkça bağışıklık sistemi zayıflar, metabolizma hızı düşer ve hücrelerin yenilenmesi azalır. Bu sebeple insan yaşlandıkça çöker, gücünü kaybeder ve hastalıklara karşı direnci azalır. Genç yaşta iken bir yerinizi kırdığınız da ya da hastalandığınız da hemen iyileşirken yaşlılıkta iyileşme süresi uzamaktadır. Yaşlılık dönemi insan ömrünün son baharıdır, yaşlanan herkes torunlarıyla çocuklarıyla geçmişte ki tecrübelerini paylaşarak, yeni yerler keşfederek geçirmek ister.

Fakat yaşlılıkla beraberinde gelen hastalık ya da engel durumları sebebiyle maalesef çoğu yaşlı kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelmektedir. Bu noktada hem devlet hem de özel kurumlar tarafından sunulan yaşlı bakım hizmetlerinden faydalanmaktadır. Ayrıca kurumda kalmak istemeyen veya kuruma kabul edilmeyen yaşlılar elbette kaderine bırakılmamaktadır. Devlet tarafından verilen evde yaşlı bakım hizmetleri ile yaşlıların hayata daha güzel bakması ve ihtiyaçlarının sağlanması hedeflenmektedir.

Yaşlı Bakımevi

Yaşlı bakımevi genel olarak huzurevinden farklı bir kavram olmakla birlikte, bakıma muhtaç olan yaşlıların yatılı kaldığı bir kurumdur. Yaşlı bakım evleri 3 farklı hizmet sunabilmektedir: Huzurevleri, rehabilitasyon merkezleri ve özel bakımevleridir. Özel kurumlarda 55 yaş, devlet kurumlarında 60 yaş üzerinde ki kişiler bu devlet  kurumlarına  TC kimlik numaraları ile e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilmektedir.  Yaşlı bakımevleri özel ve devlet olmak üzere iki farklı seçenek vardır. Devlet yaşlı bakımevleri gerekli şartları sağlayan kişiler ücretsiz olup özel bakım evleri ücretlidir.

Özel Yaşlı Bakım Evleri

Özel yaşlı bakım evleri yaşlılıkla birlikte gelen hastalık ya da engeli olan kişilere fiziksel ve psikolojik destek veren kuruluşlardır. Akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı bulunmayan ve alkol gibi bağımlılığı olmayan kişiler bu kurumlarda kalabilmektedir.