Evde Palyatif Bakım Zorlukları

Evde Palyatif Bakım Zorlukları

Yazı İçeriği

Evde Palyatif Bakım Zorlukları Tanım

Öncelikle hastanın palyatif bakım sürecinin evde sağlanması gerekli teknik ekipmanlara sahip olunmaması, hizmetleri sağlayacak gerekli meslek elemanlarının süreç içerisinde olamamaları gibi sebeplerle hastaları oldukça olumsuz etkilemektedir. Hastaların takiplerinin yapılması, tedavi süreçlerinin planlanması ve bu süreçlerin hayata geçirilmesi, nitelikli bir bakım hizmeti verilmesi açısından sekteye uğramaktadır.

Aynı zamanda palyatif bakımın evde sağlanması hasta yakınlarını ve aynı ev içerisinde yaşayan diğer aile bireylerini de oldukça olumsuz etkilemektedir. Devamlı olarak böyle bir hastanın bakımını gerçekleştirmekten sorumlu tutulan kişilerde belirli bir süreden sonra çeşitli fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Hastanın evde bakılarak bakım sürecinin büyük bir çoğunluğunun hastanın bir yakınına teslim edilmesi belirli bir noktadan sonra bu kişinin de psikolojik durumunu ve sosyal çevre ile uyumunu oldukça olumsuz etkilemektedir.

Hatta kimi zaman bu durum dolaylı olarak da olsa aile içi çatışmalara, anlaşmazlıklara ve hatta ciddi tartışmalara sebebiyet verebilmektedir. Diğer bir yandan palyatif bakım hastası için evinde ve ailesinin, sevdiklerinin yanında olması kendisi ve psikososyal durumu açısından olumlu anlamda gelişme gösterebilmektedir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

İlayda Gürkan
Sosyal Çalışmacı