Emboli Nedir?

Emboli Nedir?

Yazı İçeriği

Emboli nedir: Emboli vücut içinde yer alan besleyici damarların herhangi bir engel ile karşılaşması sonrası ortaya çıkan pıhtı atmasıdır. Birçok organ üzerinde gerçekleşen bu rahatsızlık aniden kendini gösterir ve anında müdahale gerektirir.

Emboli nedir? Beyin, akciğer ve önemli organlar üzerinde yer alan besleyici damarların bloklanması ya da yabancı bir madde ile karşılaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Belirtileri açıkça belli olan bu hastalığın diğer adı pıhtı atmasıdır.

Emboli Ne Demek?

Emboli ne demek, nasıl oluşur birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Emboli besleyici damarların herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanması ya da zarar görmesi ile oluşan bir hastalıktır. Beyin üzerinde olduğunda ani felç oluşumlarına, akciğer üzerinde olduğunda ise nefes darlığı gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Pulmoner Emboli Nedir?

Pulmoner emboli nedir: Akciğer üzerinde yer alan besleyici atardamarın kalpten gelen kanı akciğere taşırken herhangi bir nedene bağlı olarak engellenmesiyle pulmoner emboli oluşur. Pulmoner akciğer için en büyük besleyici arter olduğu için küçük bir tıkanma ile büyük hasarlara yol açabilmektedir.

Pulmoner emboli görünen kişide en büyük belirti nefes darlığı, kanlı balgam ve öksürüktür. Bu belirtiler kişide varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek tedavi olunmalıdır.

Beyin Emboli Nedir?

Kan pıhtısı kütlesinin beyne gitmesi ile ortaya çıkan iskemik inmeye beyiin embolisi denir. Çok ciddi bir rahatsızlık olup, pıhtının giderilmesi kısa zamanda gerçekleşmelidir. Bu emboli türünde bacaklar üzerinde aniden gelişen hissizlik, gözlerde çift görme, baş dönmesi en fazla görülen belirtilerdir.

Beyin embolisi sonucunda kişide kısmi felç ya da tam olarak felç olma durumu gerçekleşebilir. Çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğu için mutlaka ortaya çıkan kişi gözetim altında tutulmalıdır.

Emboli Nedir Tıp?

Emboli nedir, tıp açısından ne anlama gelmektedir? Besleyici damarların taşıdıkları yabancı bir cismin damarı tıkaması sonucu oluşan rahatsızlığa emboli denir. Literatürde pıhtı atması olarak da bilinen bu rahatsızlık vücudun birçok bölümünde meydana gelmektedir.

Emboli rahatsızlığı kanı taşıyan damarlarda pıhtı atması ile oluşsa da belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle ani travmalar sonrası vücut içinde ani belirtilerle oluşmaktadır.

Akciğer Emboli Nedir?

Akciğeri emboli nedir? en fazla besleyen pulmoner arteri üzerinde yabancı bir cismin tıkanması ya da o bölgede hasar olması durumunda oluşan embolidir. Dikkate alınması gereken bir hastalık olduğu için belirtileri iyice takip edilmelidir.

Akciğer embolisinde nefes darlığı, öksürük ve göğüs bölgesinde yer alan ağrı bu hastalığın varlığından söz etmek için yeterlidir. Bu belirtiler oluştuğunda sakin olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmelidir.

Emboli Atması Nedir?

Arter damarlar üzerinde oluşan bu hastalık herhangi bir tıkanma ve daralma sonucu damarda kan birikmesi sonrası pıhtılaşmasına emboli atması denir. Kısaca vücudun bir yerinden başka bir yere kan pıhtısının taşınmasıdır.

Pulmoner Emboli Ne Demek?

Pulmoner emboli aslında akciğer embolisidir. Akciğeri besleyen en büyük arter pulmoner olup, bu bölgede daralma, zedelenme ve tıkanma oluşması durumunda ortaya çıkar.

Pulmoner embolisi oluştuğunda aşağıdaki belirtilerle karşılaşılır:

 • Kanlı balgam
 • Öksürük
 • Bacakta şişlik
 • Bacakta morarma
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Halsizlik

Yukarıda yer alan belirtiler pulmoner emmbolisinin tipik belirtileri olup, hastalığın tanısı için yeterli göstergelerdir.

Emboli Riski Nedir?

Emboli nedir, emboli riski hangi durumlarda oluşur: Vücudun normal çalışma düzeni bulunmaktadır. Eğer bu düzen bozulursa ve kişi yaşam konforuna dikkat etmezse kısa sürede vücut dengesi bozulur. Vücudun işlev bozukluğu birçok soruna neden olur. Bunlardan biride emboli olup, kanın pıhtılaşmasını, hava kabarcığı oluşturmasını, tıkanmasını sağlar.

Emboli riski kalp, beyin ve akciğer bölgesinde sorunları olan kişiler görülme riski daha fazladır. Bu nedenle bu organlarda sorunu olan kişiler normal yaşamlarına çok dikkat etmeli ve emboli riskinden korunmalıdır.

Masif Pulmoner Emboli Nedir?

Masif pulmoner emboli nedir: Bacak bölgesine oluşan pıhtı parçalarının akciğer atardamarının ana gövdesinde ya da diğer yerlerinde tıkanmaya neden olabilir. Eğer ana damarlardan bir tanesi tıkanırsa bu duruma masif pulmoner emboli denir. Çok ciddi bir sorun olan bu durum kişinin hayatını da riske atmaktadır. Bu nedenle doktor müdahalesi gerekir.

Venöz Emboli ve Tromboz Ne Demek?

Venöz emboli, toplardamar bölgesinde önceden oluşmuş kan pıhtısının yani trombozun oluştuğu yerden kopup aynı toplardamar bölgesinde hareket eder ve tıkanmaya neden olur. Venöz emboli hastalığı oluşma nedeni sabit olmayıp, diğer bölgelere daha çok akciğere geçerek orada da tıkanma yapabilir ve akciğer embolisinin oluşmasına neden olur.

Akciğere Emboli Atarsa Ne Olur?

Akciğerde yer alan arterlerin herhangi bir neden bağlı olarak tıkanması ile emboli oluşabilir. Bu emboli bu burada yer alan ana damarlarda oluştuğu için ölüm riskini de beraberinde getirir.

Akciğer embolisi atarsa aşağıdaki durumlar gerçekleşir:

 • Sırtta ağrı
 • Aşırı terleme
 • Sersemlik
 • Bayılma
 • Öksürük
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Kanlı balgam

Üstte yer alan belirtiler akciğer emboloisine bağlı oluşan belirtiler olup, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Doktorlar bu tür kan pıhtısı durumlarında sakin kalınması ve sağlık ekiplerinden yardım alınması gerektiği üzerinde durmaktadır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Bacakta Emboli Nedir?

Bacakta emboli nedir: Bacak bölgesinde yer alan ana damarların bazı yabancı maddelerle tıkanması ya da bu bölgede oluşan herhangi bir daralma ile oluşan emboli çeşididir. Bacakta emboli oluştuğunda birçok belirti ortaya çıkar. Bunların başında bacakların morarması, ani gelişen ağrılar, uzun süren halsizlik gösterilebilir.