Emboli Belirtileri

Emboli Belirtileri

Yazı İçeriği

Emboli belirtileri vücut içinde kan pıhtısının oluşması ile kendini gösterir. Ani olarak gelişen bu hastalığın insan sağlığı için birçok zararı bulunmaktadır. Vücudun bir bölümüne taşınmakta olan kanın pıhtılaşmasına da emboli denir.

Bu belirtiler akciğer, beyin ve daha birçok çeşide göre farklılaşmaktadır. Çoğunlukla beyinde meydana gelen belirtiler kişinin hayat konforunu kötü edecek düzeyde kendini gösterir. Bu açıdan emboli fark edildiği andan itibaren hızlıca doktora gidilmesi ve hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Emboli Belirtileri Nelerdir?

Emboli, kanı taşıyan damarların farklı nedenlere bağlı olarak tıkanması ile oluşur. Embolinin belirtileri kendi içinde konulan teşhisine göre değişiklik göstermektedir. Beyin, göz, akciğer gibi önemli organlarda gelişen bu hastalığa çok dikkat edilmelidir.

Emboli hastalığının belirtileri aşağıda yer almaktadır:

 • Beyin tarafında gelişen emboli belirtileri: Kol ve omuzlarda halsizlik, konuşmada bozukluk, yüz sarkması, yutma güçlüğü, denge kayıpları
 • Retina embolisinde oluşan belirtiler: Göz içinde ve çevresinde ağrı, ani gelişen ağrısız görme kayıpları
 • Yağ embolisine bağlı belirtiler: Öksürük, ateş, koma, idrarın azalması, huzursuzluk, taşikardi
 • Akciğerde gelişen emboli belirtileri: Hassasiyet, bacak derisi üzerinde kızarıklık, Bacaklarda ağrı, Nefes darlığı, ateş, baş dönmesi, aşırı terleme, hızlı kalp atışı

Üstte yer alan belirtiler çok önemli bulgular olup, hastanın direk doktora başvurması gerekir. Aksi halde birçok organ üzerinde yıpranma ve geri dönüşü olmayan olumsuzluklar yaratabilir.

Pulmoner Emboli Belirtileri

Pulmoner emboli belirtileri farklı şekilde kendini gösteren ani oluşan belirtilerdir. Kişinin yaşam konforunu hızlı şekilde bozan bu belirtilerin kaynağı emboli kısa sürede tedavi edilmesi gerekir

Pulmoner emboli ile oluşan belirtiler şu şekildedir:

 • Ağıza kan gelmesi
 • Çarpıntı
 • Halsizlik
 • Bayılma
 • Solunum hızında artış görülmesi
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı

Yukarıda yer alan belirtiler pulmoner emboliyi karakterize eden belirtilerdir. Hasta tarafından anında hissedildiği için kısa sürede hastalığın farkında olunur.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Akciğer Emboli Belirtileri

Emboli rahatsızlığının bir başka türü de akciğer embolisidir. Akciğere kalpten kan taşıyan atardamarın kan pıhtısı nedeniyle ani şekilde tıkanması ile meydana gelir. Oluştuğu an itibari ile hızlıca tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Akciğer emboli atması belirtileri: Öksürükle gelen kanın tükürülmesi, göğüs ağrısı, bacakta şişme, bacakta ağrı, bayılma hissinin görülmesi, terleme ve huysuzluk belirti olarak görülür.

Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası Emboli Belirtileri

Kalça kırığı geçiren kişilerin yaklaşık olarak %60’ında emboli belirtileri görülebilmektedir. O bölgede yer alan damarların zarar görmesi ya da aşırı kanama sonrası müdahale edilmesinden sonra kan pıhtısı oluşması görülebilmektedir.

Kalça kırığı sonrasında yapılan ameliyat ile emboli belirtileri görülebilir. Bu belirtiler bacaklarda şişme, kızarıklık, kızarma, halsizlik, baygınlık hali görülen belirtiler arasındadır.

Bacakta Emboli Belirtileri

Emboli geliştikten sonra birçok organ üzerinde emboliden kaynaklı belirti görülebilir. Özellikle akciğer embolisi sonrası bacak üzerinde birden fazla belirti görülebilir.

Bacakta olşan emboli belirtileri hastalık tedavi edilene kadar şu şekilde devam eder: Bacaklarda halsizlik, şişme, kızarıklık ve ağrılar görülmektedir.

Beyinde Emboli Belirtileri

Akciğer ve yağ bölgelerinde dışında pıhtı atması en çok beyinde gerçekleşir. Beyni besleyen herhangi bir damar üzerinde tıkanma oluştuğuna maalesef emboli rahatsızlığı meydana gelmektedir.

Beyne emboli atma belirtileri bir anda hissedilip, kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Vücudun en önemli organlarından biri olan beyinde emboli olursa kısa sürede tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde kalıcı travmalar oluşabilir hatta ölüme bile götürebilir.

Beyin tarafında gelişen embolinin belirtileri şu şekildedir: Kol ve omuz bölgesinde halsizlik, konuşmada güçlük, yüz sarkması, denge kayıpları görülür.

Emboli Atma Belirtileri

Emboli atmasının belirtileri hangi organı besleyen damarlar üzerinde oluştuysa, oraya özgü belirtiler gözlemlenir. Embolinin bir diğer ismi kan pıhtısı olup, besleyici damarlar üzerinde blokların oluşması ile ortaya çıkar.

Genellikle görülen emboli belirtileri ise aşağı yer almaktadır:

 • Hızlı nefes alıp verme
 • Baş dönmesi
 • Öksürük
 • Kanlı balgam
 • Emboli oluştuktan sonra oluşan aşırı terleme
 • Tüm vücutta halsizlik
 • Görme kaybı
 • Konuşmada bozulma
 • Sırt bölgesinde ağrı

Yukarıda yer alan belirtiler emboli atmasıyla oluşan ciddi belirtiler olup, görüldüğü anda doktora gidilmesi ve tedavi olunması gerekir.

Sezaryen Sonrası Emboli Belirtileri

Sezaryen sonrası pulmoner emboli oluşma ihtimali olabilmektedir. Akciğeri besleyen atardamarın tıkanması sonucu oluşabilen bu durum, birçok kişide görülebilmektedir.