Devlet Huzurevleri Fiyatları

Devlet Huzurevleri Fiyatları

Yazı İçeriği

Devlet huzurevleri fiyatları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, devlet tarafından belirlenen kriterlere uyanlar için ücretsizdir. Devlet huzurevlerinden, özellikle, yaşlılıktan kaynaklı çeşitli rahatsızlıklar yaşayan ya da birden fazla hastalıktan kaynaklı karmaşık sağlık durumuna sahip 60 yaş üstü kişiler faydalanabilirler.

Huzurevlerinde bakım ve tedavisi yürütülen en yaygın hastalıklar arasında hipertansiyon, demans, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson bulunmaktadır. Yaşlıların yaşadıkları sağlık sorunlarının tedavilerini huzurevlerinde sürdürmesi 7/24 profesyonel sağlık hizmetlerine erişimleri olmasını sağlar.

Ayrıca, huzurevlerinde diyetisyen, fizyoterapistler, sosyal hizmet uzmanları, terapistler gibi birçok farklı alandan uzmanlar ekip halinde çalıştığı için yaşlıların hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyal ihtiyaçları karşılanır.

Devlet Huzurevleri Fiyatları 2021

Ülkemizde pek çok sağlık hizmeti devlet tarafından karşılandığı gibi yaşlıların bakımı ve tedavisine adanmış devlet huzurevleri de bulunmaktadır. Bakıma ihtiyacı olan ya da birçok farklı hastalıkla mücadele eden yaşlılar huzurevlerine başvurabilmektedir. Ayrıca, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan şartları karşılayan yaşlılar için devlet huzurevleri tamamen ücretsizdir. Ancak bu şartlar dışında kalan veya özel huzurevini tercih eden yaşlılar için huzurevi fiyatları huzurevinin bulunduğu yer, kalınacak odadaki kişi sayısı ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Devlet huzurevlerine başvurular çevrimiçi olarak e-devlet üzerinden ya da huzurevleri müdürlükleri, sosyal hizmet müdürlükleri gibi devlet kurumlarından yapılabilmektedir.

Devlet huzurevlerine kabul edilebilmek için 60 yaş ve üstünde olmak, psikolojik sağlığı yerinde olmak, herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmamak, madde veya alkol bağımlılığı olmamak ve günlük, temel ihtiyaçlarını büyük ölçüde kısıtlayacak bir hastalığın olmaması gerekmektedir.

Huzurevlerinde ücretsiz kalacak olan kişilerin ise başka şartları da karşılıyor olması gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmamak
  • Hiçbir devlet kurumundan aylığının bulunmaması
  • Dul veya yetim aylığı olmaması
  • Herhangi bir mal varlığı bulunmamak

Bunlara ek olarak, vatani hizmetlerinden ötürü İstiklal madalyası almış ve şeref aylığı alan yaşlılar da başka herhangi bir gelirleri yok ise hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Geliri olan, mal varlığı bulunan ya da bakmakla yükümlü kimsesi olan yaşlıların devlet huzurevlerinde kalabilmek için belirli bir ücret ödemesi ya da özel huzurevlerinde kalması gerekir. Özel huzurevleri de verdikleri hizmete göre kişiye özel fiyat oluşturmaktadır.