Demans Tedavisi

Demans Tedavisi

Yazı İçeriği

Demans tedavisi unutkanlığın ön planda yer aldığı birçok hastalık için uygulanır. Özellikle ileri yaşlarda olan kişilerde fazlasıyla rastlanan bu hastalık, temelinde farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Günlük hayatta unutma olarak bilinen bu hastalığın tedavisi çok zor olup, sadece ortaya çıkan semptomları yönetilebilmektedir.

Demans tedavisi yapılmadan önce kişinin kapsamlı olarak değerlendirilmesi yapılır. Değerlendirme sürecinde hastada yer alan belirtiler ele alınarak tanı konulur. Bu aşamadan sonra hastaya çeşitli ilaç tedavileri ve zihinsel becerilerin korunması için tedaviler uygulanır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Demans Hastalığının Tedavisi

Demans hastalığının tedavisi bazı türlerinde yapılamazken bazılarında zaman alsa da yapılabilmektedir. Eğer ilerleyici bir demans türünün varlığı söz konusu ise tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır.

Demans tedavisinde ilaç, terapi ve bazı düzenlemeler ile hastalığın seyrinde değişme sağlanabilir. İlaç kullanımının yanında bir takım düzenlemeler bulunur. Ev ortamının daha güvenli hale getirilmesi, çevre düzenlemesi yapılması ve günlük hayattaki görevlerde basitleştirmeler tedavi içinde yer alır. En doğrusu ise profesyonel destek almaktır.

Demans Tedavisi İlaçları

Demans tedavisi kolay bir tedavi olmayıp, hasta kişinin sürekli gözetim altında tutulmasını ve ani müdahaleleri kapsayan bir süreçtir. Özellikle kullanılan ilaçlar vücut içinde bazı belirtileri yok etse de kalıcı çözüm için yeterli olmamaktadır.

Demans tedavisinde ilaçlar ve terapiler çoğu hastalık için kullanılır.

Demans Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Demans nedir, tedavisi var mıdır: Demans zihinsel yetenekleri körelten, bilişsel bozukluğa neden olan çoğu hastalığın genel adıdır. Demansın kesin tedavisi ortaya çıktığı hastalığın varlığına göre belirlenir. Eğer hastalık ilerleyici ise kesin tedavisi mümkün değildir. Fakat hastalık belli durumlarda geriye gidiyorsa tedavi edilmesi zaman alsa da mümkün olmaktadır.

Frontotemporal Demans Tedavisi  

Demans türlerinden biri olan frontotemporal için birçok tedavi uygulanır. Fakat bu tedaviler kalıcı tedaviler olmayıp sadece beynin ön lobunda, temporal bölgesinde meydana gelen yan etkileri azaltmak içindir.

Frontotemporal demans nedeni ile sinirlilik, depresyon gibi durumlar hasta için çok üst noktalarda yaşanır. Bu kötü belirtilerin azaltılması için yaşam kalitesinin arttırılması için ilaç tedavisi ve çeşitli terapiler uygulanır.

Vasküler Demans Tedavisi

Vasküler demans üç gruba ayrılan bir hastalıktır. Kişinin aniden bunamasına yol açan bu hastalıkta çeşitli semptomlar kendini hızlıca gösterir. İlk türü beynin bir bölgesinin yıpranmasıyla, ikincisi beynin çoğu bölgesinin yıpranmasıyla ve üçüncüsü birçok bölgede ufak yıpranmalar sonucu ortaya çıkar.

Vasküler demans tedavisi için net bir çözüm bulunmamaktadır. Sadece hayat kalitesinin düşmemesi için bir takım ilaçlardan yararlanılır. Günlük yaşam içinde var olan rutinlerin korunması sağlanır.

Demans Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi çığır açan bir uygulama olup, birçok hastalık için kullanılmaktadır. Fakat tedavinin başarı oranı erken teşhisle beraber artmaktadır. Geç kalınan hastalarda başarı oranı çok düşmektedir.

Kök hücre tedavisi hala ölmemiş bir hücreye dokunduğu anda onun yapısal özelliklerine dönüşme özelliği vardır. Bu sayede hastalığı ilerleten ölü hücrelerin azalması ve hastalığın durması hatta iyileştirilmesi sağlanabilmektedir.

Demans Tms Tedavisi  

Tms tedavisi iki manyetik alanın helezonik bağlantı oluşturması ile arada kalan bölge için elektriksel aktiviteleri harekete geçirilmesi işlemidir. Saçlı bölge üzerinden uygulanarak cerrahi bir müdahale gerektirmez. Manyetik alan birçok hücrenin yeniden canlanmasını sağlar. Demans tedavisi için yararlı yöntemler arasında olup, bazı demans türlerinde kullanılmaktadır.

Lewy Cisimcikli Demans Tedavisi

Düşünmeyi, iletişim kurmayı ve planlamayı etkileyen demans hastalığının bir diğer türü de lewy cisimcikli demanstır. Bu hastalık beyindeki küçük protein parçalarının birikmesi ile ortaya çıkan sinsi bir hastalıktır.

Lewy cisimcikli demans daha çok 65 yaşın üstündeki kişilerde görülmektedir. En büyük belirtisi halüsinasyonların görülmesidir. Hastalık kişide muhakeme gücünü azaltırken, karar verme yetisini de azaltmaktadır.

Lewy cisimcikli demans tedavisi için çevresel motivasyonun sağlanması ön koşul olarak sağlanır. Bazı araç gereçlerle günlük yaşamın kolaylaştırılması sağlanır. Bu aşamadan sonra kişinin iyi ve anlamlı olarak bir yaşam içinde olması için bilgilendirme yapılır. Bazı merkezlerin Lewy cisimcikli demans için tedavi uygulamaları olsa da kesin bir tedavisi henüz mevcut değildir.