Demans Hastalığı Belirtileri

Demans Hastalığı Belirtileri

Yazı İçeriği

Demans hastalığı belirtileri denildiğinde akla ilk olarak bilişsel işlev bozuklukları gelir. Ancak bilişsel belirtiler demans tanısı için yeterli belirtiler değildir.

Demans hastalığı; düşünme ve zihinsel yetilerin yanı sıra aynı zamanda hafızayı ve günlük ihtiyaçları giderme yetisini de olumsuz olarak etkileyen hastalıktır. Halk arasında bunama hastalığı olarak da bilinir ve yaşlılarda görülme oranı daha fazladır. Genellikle unutkanlık ile kendisini gösteren bu hastalık, Alzheimer ile sık sık karıştırılır.

Her ne kadar unutkanlık noktasında demans ile Alzheimer hastalığı ile aynı olarak görülse de Alzheimer, en sık görülen demans hastalığıdır.

Demans Hastalığı Belirtileri: Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Demans hastalığı, bir nevi bunama hastalığıdır. Hafıza, düşünsel ve davranışsal becerileri gerilemesine neden olurken ileri seviyelerde bireyin kendi ihtiyaçlarını karşılayamamasına ve öz bakımını yapamamasına neden olabilmektedir.

Sürekli ilerleyen ve ölümcül olan demans, günümüzde bazı yöntem ve ilaçlarla seyri yavaşlatılabilen bir hastalık olsa da kesin tedavisi yoktur. Bu noktada hastalığın belirtileri konusunda bilinçli olmak, erken tanı ve tedavi sürecine başlamak hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasında da son derece etkili olmaktadır.

Demans Hastalığının Belirtileri

Demans hastalığı belirtileri denildiğinde akla ilk gelen belirti hafıza kaybı olmaktadır. İlerleyici bir hastalık olan demans, hafızayı ciddi anlamda olumsuz etkileyen aynı zamanda davranışsal ve zihinsel bozukluklara neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle de konuşulanları hatırlayamamak, yeni öğrenilen isimleri unutmak, telefon numaralarını unutmak gibi belirtiler çok sık görülür.

Demans belirtilerinden bir diğeri ise kişilerde neden-sonuç ilişkisi kurma ve yargılama gibi yetiler gerilemeye başlar. Saç tarama, diş fırçalama gibi günlük işlerin yapılamaması da hastalığı işaret eden belirtiler arasında yer alır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Demans Hastalığının İlk Belirtileri

Demans hastalığı belirtileri ilk olarak genellikle unutkanlık ile kendisini göstermeye başlar. Bununla birlikte hafıza kaybı, olaylar karşısında muhakeme yapamama, kafa karışıklığının yanı sıra adaptasyon sorunu da hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır.

Hastalığın ilk evrelerinde bilişsel bozukluklarla birlikte görsel beceriler de olumsuz yönde seyretmeye başlar. Dolayısıyla da belirtileri gözlemlemek ve erken teşhis hastalığın yavaşlatılabilmesi için son derece önemlidir.