Alzheimer Huzurevi & Bakımevi

Alzheimer Tedavisi

Yazı İçeriği

Alzheimer tedavisi konusunda günümüzde gelişen tıp ile yeni tedaviler bulunmuştur. Fakat bilinmelidir ki kesin olarak hastalığı bitiren bir tedavi henüz bulunamamıştır.

Alzheimer tedavisi için daha çok ilaç ve bazı nörolojik terapiler uygulanmaktadır. Hastalık eğer erken fark edilirse belirtilerinin yavaşlatılması ve azaltılması mümkün olmaktadır. Ayrıca kişinin başkalarına bağlılığı da bu sayede azalmış olmaktadır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Alzheimer hastalığı tedavisi

Alzheimer hastalığının tedavisi henüz bulunamamıştır. Fakat hastaya uygulanan bazı gelişmiş alternatif tedavilerle semptomların azaltılarak ortadan kaldırılması mümkündür. Ayrıca hastalığın ilerleyişi de yine bu uygulamalar yoluyla durdurulmaktadır.

Hastalık yaşlılar üzerinde daha fazla olumsuz duruma neden olduğu için yaşlılara teşhis konulmasının akabinde profesyonel destek hizmeti veren kişi ve kurumlardan destek alınması gerekmektedir. Medikal takiplerinin sürekli nöroloji uzmanında olması, iletişim kuran insanların konusunda uzman psikolog, sosyal hizmet uzmanı kontrolünde yapılması ve öz bakımlarının profesyonelce yapılarak hijyen beslenme ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik olması ve sosyal hayattan kopmalarını engellemek gerekmektedir.

Alzheimer Tedavisi Bulundu

Alzheimer tedavisi henüz bulunamasa da 2021 yılında ilk kez bir ilaç bu hastalık için onay aldı. İlaç hastalığın belirtileri ile savaşmayıp hastalığın nedenleri ile savaşarak, hastalığın sonsuza kadar yok olması için mücadele veriyor.

Alzheimer tedavisinde çok büyük gelişmeler olmasa da hastalığın erken teşhisi konulduğunda ilaçla ilerleyişi yavaşlatılabiliyor. Bu sayede hastanın yaşam konforu artıp, dışarıya daha az bağımlı hale gelmektedir.

Alzheimer Tedavisi Bitkisel

Doğada bulunan birçok bitkinin insan vücuduna iyi geldiği bilinmektedir. Çünkü ilaçların içeriğinde zaten bitkiler kullanılmaktadır. Bu açıdan bitkisel doğru tedaviler bazı hastalıklar için iyi olmaktadır.

Alzheimer hastalığı için kanıtlanmış bir bitkisel çözüm olmasa da doğru beslenmek her zaman zihni ve bedeni güçlendirdiğinden yararlı olabilir.

Aşağıda yer alan bitkisel ürünler bu hastalık üzerinde bilimsel olarak etkili olmuştur:

  • Hindistan cevizi yağı
  • Ginkgo biloba
  • Koenzim Q10
  • Huperzin A
  • Omega 3
  • Mercan Kalsiyum
  • Ginseng
  • Zerdeçal

Yukarıda yer alan ürünler Alzheimer tedavisi için çok etkili olduğu bilim adamları tarafından vurgulanmaktadır. Günlük olarak bu ürünlerin tüketilmesi hem vücudun bağışıklığını artıracak hem de kişinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu gelişmelere bağlı olarak iyileşmede kendiliğinden olacaktır.

Alzheimer Tedavisi Var mı?

Alzheimer hastalığının tedavisi günümüzde hala bulunamamıştır. Gelişen teknoloji ile tıp üzerindeki araştırmalar arttığı için yeni tedaviler üzerinde umutlar artmıştır. Ayrıca gelişen ilaç sektörü sayesinde hastalığın hayatı etkileyen belirtileri durdurulabilmektedir.

Hastalık 6 evreden oluşup, her evre için farklı belirtilerle ortaya çıkar. Bu açıdan iyice analiz edilerek ilaç kullanımı ve farklı uygulamalar kullanılabilir. Günümüzde geçici tedaviler uygulansa da yapılan son çalışmalarda kök hücre tedavisinin etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında onaylanan bazı ilaçlarla hastalığın seyri üzerinde etkili olmaya çalışılmaktadır.

Alzheimer Tedavisi Hangi Bölüm?

Alzheimer tedavisi için nöroloji bölümüne başvurulmalıdır. Bu aşamadan sonra birçok uzman bir arada çalışarak hastalığın tanı ve teşhisi üzerinde görüş belirtirler. Sonrasında yaptıkları analiz ve değerlendirmelerle tedaviye başlarlar.

Doktor olarak psikiyatri, geriatri ve nöroloji uzmanları görev yapar. Alzheimer hastaları nöroloji bölümü haricinde geriatri ve dahiliye bölümlerine de görünmektedirler. Çoğu uzman bir arada görev yaparak hastanın daha iyi hayat sürmesi için çaba gösterirler.

Yatağa bağlı kişiler için fizyoterapistlerin de görev aldığı tedaviler uygulanır. Bireyin daha fazla enfeksiyon kapmaması için ve vücut üzerinde ödem oluşmaması için fiziksel tedavinin uygulanması şarttır. Özellikle çevresine bağımlı olan kişilerde mutlaka tedavi olarak tüm imkanlar kullanılmalıdır. Aksi halde hastanın giderek yaşamdan kopacağını söylemek kaçınılmazdır.

Kök Hücre ile Alzheimer Tedavisi

Kök hücre ile birçok hastalık tedavi edilmektedir. Tedavi bazen tekrar tekrar uygulansa da kişi için tam tedavi olma şansı doğuyor. Günümüzde Alzheimer için de kök hücre tedavisi yapılmaktadır. Yeni yeni çalışmalarına başlanılan bu tedavi için oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Alzheimer tedavisi için kök hücrenin kullanılması ilaçlar gibi önce hastalığı yavaşlatsa da daha sonra tamamıyla durdurabilmektedir. Tedavinin erken teşhisle uygulanması başarı oranını artırmaktadır. Bu nedenle yaş ilerlemeden tedaviye başlanılması şarttır.

Yaşlılar üzerinde denenen kök hücre tedavisinde bazen iki hatta 3 uygulama gerekebilir. Ayrıca hastalık çok ilerlemişse tedavi çok faydalı olmayabilir. Bu noktada erken tanı ve teşhisin önemi artmaktadır.