Alzheimer Son Evre Ölüm Belirtileri

Alzheimer Son Evre Ölüm Belirtileri

Yazı İçeriği

Alzheimer son evre ölüm belirtileri hasta yakınları tarafından takip edilmesi gereken durumlardandır. Peki ama bu belirtilerden bahsetmek nasıl mümkündür?

Öncelikle Alzheimer hastalığı nedir bilinmesi gerekmektedir. Alzheimer, kişinin zihinsel fonksiyonlarında oluşan bozulmalardır. Bu bozulmalar, bireyin hatırlama kabiliyeti başta olmak üzere faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir.

Bu rahatsızlık süresince beyin hücrelerinde ciddi kayıplar yaşanmaktadır. Bu süreç demans ile başlayarak hızla ilerlemektedir. Bu nedenle sürecin kontrolü ve tedavisinin dikkatli yürütülmesi gerekmektedir. Özellikle hastalığın son evresinin tespiti genellikle hasta yakınları tarafından fark edilmektedir.

Alzheimer Son Evre Ölüm Belirtileri Nelerdir? Alzheimer Son Evresinde Ne Olur?

Alzheimer hastaları uzun ve zorlu bir süreçten geçmektedirler. Dolayısıyla bu süreç içerisinde tedavi önemli bir yer tutar. Bu hastalık tamamen iyileşmese de hastanın konforu ön plandadır. Özellikle Alzheimer hastalarının son evresi iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir.

Alzheimer 10 ila 15 sene sürebilmektedir. Bu nedenle farklı evrelere ayrılan bu hastalık dönemsel olarak farklı belirtileri de içinde barındırmaktadır.

Alzheimer son evresinde hasta, şiddetli demans semptomları göstermektedir. Kişilerin tepkilerinde gecikme ve yavaşlamaz şiddetlenmektedir. Bununla birlikte bu evrede hareket kabiliyetleri de oldukça sınırlanmaktadır. Bu nedenle bir hareketin, cümlenin devamının ya da sonunun getirilmesi zorlaşmaktadır.

Hafıza her geçen gün biraz daha kötüye gitmektedir. Günlük aktiviteler sırasında duyulan ihtiyaçlar artmaktadır. Kişilik değişmeleri de genellikle bu süreçte ortaya çıkmaktadır.

Yakın geçmiş anıları hatırlanmazken geçmiş anılar da bulanık bir hal almaktadır. Çevreye olan duyarlılık ve tepkiler eksilerek yok olmaktadır. İletişimler güçleşirken bağlar kopmaktadır.

Bağışıklık sistemi de alzheimer son evre ölüm belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle Alzheimer hastası yemek yemiyorsa bu son evrede olunduğunun kanıtıdır. Besin tüketiminin seyrekleşmesi ve güç bir hal alması bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Dolayısıyla kişi, gribal enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelmektedir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Alzheimerın Yedi Evresi

Alzheimer farklı evreleri ve aşamaları ile süregelen zihinsel bir rahatsızlıktır. Tam bir tedavisi bulunmayan rahatsızlık, kişiyi uzun yıllar boyunca etkilemeyi başarmaktadır. Alzheimer son evre ölüm belirtileri bu süre gelen zaman içerisinde kendisini aşamalarla göstermektedir.

 Alzheimer Son Evre Ölüm Belirtileri

  • 6. Evre: Kişi yakınlarını tanımada güçlük çekmeye başlarken iletişimi zorlaşmaktadır. İçine kapanan hasta, kaygı duymaktadır ve anlık unutkanlıklar baş göstermektedir. Yemek yemede isteksizlik ve iştahsızlık ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve enfeksiyon riskinin arttığı bir evredir. Alzheimer son evre ölüm belirtileri arasında son aşamalardan birisi olarak görülmektedir.
  • 7. Evre: Hastaların son evresi olarak bilinmektedir. Bu evrede hastalar yaşamsal fonksiyonlarında sürekli yardıma ihtiyaç duymaktadır. Yatağa bağımlı hale gelinmesi çok muhtemeldir. Dolayısıyla klinik bakım genellikle bu süreçte tercih edilmektedir. Hasta, bu evrede yaşamsal fonksiyonlarından bir bir kopmaktadır.

Alzheimer son evre ölüm belirtileri bu şekilde kendisini göstermektedir. Erken teşhis edilen hastalık tedavi sürecine erken başlanmasında etkilidir. Tam bir tedavisi olmasa da bu süreçler doğru yönetilerek hastanın rahat bir süreç geçirmesinde yardımcıdır.