Alzheimer Huzurevi & Bakımevi

Alzheimer Huzurevi & Bakımevi

Yazı İçeriği

Özel Alzheimer Huzurevi Hizmetleri

Alzheimer Huzurevi & Bakımevi olarak İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Asude Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, Alzheimer hastası yaşlılarımızın hizmet alabileceği merkezi bir lokasyonda bulunmakta ve ayrıca kurumumuzun etrafında Alzheimer hastası yaşlılarımızın gerekli durumlarda faydalanabileceği birçok hastane bulunmaktadır.

Bununla birlikte geniş bahçesi ve bolca alanı sayesinde Alzheimer hastası yaşlılarımızın temiz hava alarak doğayla iç içe olmasını sağlamaktadır.

Tüm şubemizde 24 saat profesyonel bakım personeli ve deneyimli geriatri hemşireleri bulunmaktadır.

Alzheimer Hastaları için Bakımevi Etkinlikleri

Asude Huzurevi bünyesinde Alzheimer hastası yaşlılarımız için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Dış mekan etkinlikleri kapsamında; yaşlılarımız ile birlikte temiz hava yürüyüşleri yapılmakta, sokak hayvanları beslenmekte ve çiçek ekmek, çiçek sulamak gibi bahçe işleri ile yaşlılarımızın boş zamanları değerlendirilmektedir. İç mekan etkinlikleri kapsamında; yaşlılarımızın hafızalarını kuvvetlendirmek ve hatıralarını yâd etmek amacıyla gençlik dönemlerinde popüler olan şarkılar onlar ile birlikte dinlenmekte ve söylenmekte, yaşlılarımızın aile albümlerine birlikte bakılmakta, kitap ve gazete okunmakta, eski dönem filmler izlenmekte ve tavla, satranç vb. beyin fonksiyonlarını geliştiren oyunlar oynanmaktadır. Alzheimer hastası yaşlılarımızın fiziki ve sosyal becerilerini geliştirebilmek adına çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Yaşlılarımızın el becerilerini geliştirebilmesi adına yemek malzemelerinin hazırlanmasına yardım etmesi, tabakların ve yemek masasının hazırlanmasına yardım etmesi sağlanırken; yaşlımızın örgü örmek, resim çizmek, boyama yapmak gibi aktivitelere de katılımına destek olunmaktadır. Ayrıca Alzheimer hastası yaşlımızın kültürel değerlerine de saygı gösterilerek bu değerler korunmakta ve desteklenmektedir. Bu kapsamda kültürel bayramların toplu halde ve geleneklere uygun şekilde kutlanması ve kültürel müziklerin yaşlılarımız ile birlikte dinlenerek, şarkılara eşlik edilmesi de Alzheimer Huzurevi hastası yaşlılarımızın sosyal uyumunun sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Alzheimer Bakım Hizmetleri

Alzheimer hastası yaşlılar genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığından ya da karşılarken zorlandığından dolayı yaşlılarımızın bakımları yapılırken büyük hassasiyet ve ilgi gösterilmektedir. Alzheimer hastası yaşlılarımızın alt bakımları, öz bakımları, yeme – içme ihtiyaçları, banyo – tuvalet ihtiyaçları, su takipleri yaşlı bakım elemanlarımız aracılığıyla giderilmektedir. Bunun yanı sıra Alzheimer yaşlılarımızın ilaç takipleri, ANTA takipleri, acil durum müdahaleleri gibi sağlık takipleri de sağlık personelimiz tarafından karşılanmaktadır. Kurumumuzda uzman dahiliye ve uzman nöroloji doktorlarımızla beraber geriatri hemşirelerimiz de bu takiplerin yapılmasına destek olmaktadır.

Alzheimer hastalarının bakım ve tedavi süreçlerinde özellikle nöroloji doktoru tarafından takip edilmeleri oldukça önemlidir. Bu kapsamda kurumumuzda Alzheimer hastası yaşlılarımızın tedavilerini düzenlemek ve genel durumlarını değerlendirerek gerekli müdahalelerde bulunmak üzere düzenli olarak yaşlılarımızın sağlık takiplerini yapacak nöroloji uzmanımız bulunmaktadır. Hemşirelerimiz ve yaşlı bakım elemanlarımız günün 24 saati boyunca kurumumuzda görev yapmaktadır.

Ayrıca Alzheimer Huzurevi’nde yaşlıların fiziki ve sosyal becerilerinin geliştirilmesine destek olmak üzere sosyal hizmet uzmanları çalışmakta ve başta yaşlı olmak üzere yaşlı yakını ile ilgili tüm süreçlerde de aktif görev almaktadırlar. Alzheimer Huzurevi olarak, sosyal hizmet uzmanları Alzheimer hastası yaşlılarımızın becerilerini geliştirebileceği çeşitli sosyal faaliyetlerinin düzenlenmesi, bu faaliyetlere katılımlarının sağlanması ve bu faaliyetlerden maksimum verimin alınması noktasında çalışmalarda bulunmaktadırlar.

Alzheimer Huzurevi : Alzheimer bakımı temelinde kurumun etik ilkeler çerçevesinde işlemesini sağlamaya yönelik düzenlemeler yapmaktadırlar. Sosyal hizmet uzmanları bakım sürecinde hem yaşlıya hem yaşlı yakınına destek olmaktadır. Sosyal hizmet uzmanları yaşlı ve yaşlı yakının yaşadığı stresin ve gerginliğin, psikolojik travma ve sıkıntıların etkilerinin azaltılarak ortadan kaldırılmasında, yaşlı ve yaşlı yakının iletişiminin güçlendirilerek iyileştirilmesinde, süreç ile ilgili Alzheimer hastası yaşlının ve yakının yaşadığı her türlü problemin çözülmesinde fayda sağlamaktadır.

Ayrıca Mevzuat üzerinden Özel Huzurevleri İle Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliğine de göz atabilirsiniz.