Alzheimer Belirtileri

Alzheimer Belirtileri

Yazı İçeriği

Alzheimer belirtileri hastalığın başladığı andan itibaren kendini belli eder. Özellikle hatırlamayı ve konuşma üzerinde etkisi olan hücrelerin yavaş yavaş ölmesi ile başlayan hastalık, tamamen hücrelerin ölmesine kadar devam eder.

Alzheimer belirtileri her insan için aynı olsa da ne zaman ortaya çıkacağı kişiden kişiye değişir. Yapılan araştırmalara göre bünye olarak iyi olan kişilerde belirtiler daha geç ortaya çıktığı görülmüştür.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri

Alzheimer hastalığının en büyük belirtisi unutkanlıktır. Hastalık başladığında unutkanlık düzeyi basit şeyler için olmaktadır. Daha sonra eşyaların unutulması ile devam ederken hastalık ilerledikçe yapılması gereken şeyler de unutulur.

Hastalığın aşırı ilerlemesi ile zihinde bulanıklık, çevresi ile iletişim kuramama problemi ortaya çıkar. Alzheimer hastalığının en şiddetli halinde kişi beyin fonksiyonlarını kaybeder, tanıdıklarını hatırlamakta zorlanır, günlük hayatını idame ettiremez konuma gelir.

Alzheimer belirtileri erkeklerde daha fazla olurken, kadınlarda daha hafif düzeylerde az belirtinin gösterilmesine neden olur.

Alzheimer Son Evre Ölüm Belirtileri

Çoğu hastalık gibi Alzheimer hastalığının da son evresi vardır. Özellikle yaş arttıkça belirtilerin artması birey için kötü sonuçlara neden olmaktadır.

Son evre belirtileri şu şekildedir:

 • Kişi tek başına hareket etmede zorlanır
 • Konuşmada zorluk
 • Yürümede güçlük
 • Yatağa bağlı olmak
 • Çok ciddi hafıza kayıpları
 • Artan enfeksiyon risk
 • Oral yoldan beslenme zorluğu
 • Solunum sıkıntısı

Yukarıda yer alan belirtilerin hastalığın son evrelerine ait olup, aynı zaman da Alzheimer hastasının ölüm belirtileri olarak da bilinir. Alzheimer hastalarında ölüm belirtileri bu şekilde ortaya çıkıp, hastanın yaşadığı ömür kadar devam eden belirtilerdir.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Alzheimer Başlangıcı Belirtileri

Alzheimer belirtileri başlangıçta çok hafif olup, sinsice ilerler. Beyin içindeki hücrelerin ölümü arttıkça belirtilerde artar. Fakat bu süreç çok yavaş olduğu için birey hiçbir şey hissetmeden gerçekleşir.

Alzheimer ilk belirtileri basit şeylerin unutulmasıdır. Biraz daha hastalık ilerlediğinde eşyaların unutulması, yapılacak şeylerin atlanması görülebilir.

Alzheimer Belirtileri ve Evreleri

Alzheimer belirtisi evreleri ile doğru orantılı olarak artarak devam eder. Hastalığın toplam altı evresi vardır. Bireyin hayatında önemli belirtilerin ortaya çıktığı bu evreler sona ulaştığında hasta için fiziksel ve zihinsel aktiviteler çok zorlaşır.

Alzheimer evreleri:

1- Erken Evre

Hastalığın başlangıç evresi olup, Alzheimer erken belirtileri hafif düzeydedir. Az oranda bellekte bozulmalar görülür. Basit unutkanlıklar; zamanın silikleşmesi, dinlediği olayları tekrar dinlemek istemesi, yeni bilgilerin kolay öğrenilememesi görülür.

2- Orta Evre

Belirtilerin en net olduğu evredir. Birey için tanı süreci bu evrede başlar. Bilişsel bozukluklar görülmeye başlanır. Kişi öğrenmiş olduğu hareketleri tekrar etmede zorlanır. Apraksi olarak da bilinen bu bozukluk, konuşma üzerinde ilk olarak ortaya çıkar. Birey ev dışındaki işlerini tek başına yapamaz. Ayrıca agresiflik, paranoya artışı gözlemlenir.

3- İleri Evre

Hastalığın en ciddi olduğu evredir. İdrarını tutamama, motor bozukluklar, yürümede güçlük görülür. Hasta bakıma muhtaç halde olduğu için sürekli yanında birilerinin bulunması gerekir. Ek olarak organ yetmezliği, yatak enfeksiyonları ve beslenme bozuklukları görülür.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir

Alzheimer belirtileri her kişide aynı oranda ortaya çıkmaz. Çoğu zaman kendini hiç belli etmezken, çoğu zaman da aniden kendini belli eder. Belirti olarak küçük unutkanlıklarla başlayıp, idrarını tutamayacağı belirtilere kadar devam eder.

Alzheimer son evre belirtileri zihin üzerinde gerçekleşir. Birey konuşmada, yürümede kısacası tüm hareket mekanizmalarında zorluk yaşar. Kendi bakımını yapamadığı için enfeksiyonlar görülür ve ölüme götürebilir.

Alzheimer Belirtileri Testi

Demans testi olarak bilinen bu test ile kişinin belirtileri anlaşılır. Birçok sorudan oluşan bu test ile kişinin Alzheimer olup, olmadığı anlaşılabilir. Sorular açık olduğu için kişi direk yanıtlar vererek zihin konusunda ne durumda olduğunu doktora bu testle göstermiş olur.

Alzheimer Belirtileri 20 Yıl Önce Başlıyor

Alzheimer belirtileri 15,16 yıl öncesinde ilk evre olarak başlıyor. Çok yavaş ilerleyen hastalık 20 yıl içinde kendini yavaşa yavaş belli ediyor. Bazen kişi stresten dolayı bu belirtileri yaşadığını düşünür. Fakat durum öyle değildir.

Günümüzde Alzheimer olan kişilerin yaklaşık %60’ında hastalığın hiç hissedilmeden ilerlediği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden belirtilere dikkat edilmeli ve doktora danışılmalıdır.

Genç Yaşta Alzheimer Belirtileri

Eğer kişi Alzheimer olmuşsa yaşı ne olursa olsun belli oranlarda hastalığın belirtilerini gösterir. Özellikle bu hastalıkta unutkanlık kendini her ne olursa olsun göstermektedir.

Genç yaş belirtiler olarak aşağıdakiler gösterilebilir:

 • Kısa dönemli hafıza kayıpları
 • Zaman ve yer konusunda karışıklık
 • Soyut düşünürken akıl karışıklığı
 • Eşyaları yanlış yerlere koyma
 • Yazma ve konuşma için sorunların oluşması

Yukarıda yer alan belirtiler bu hastalığın genç yaşlarda hissedildiği belirtilerdir. Kişi bu belirtileri gördüğünde doktor tarafından muayene edilmelidir.

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer belirtileri unutkanlık başta olmak üzere birçok zihinsel sorunu beraberinde getirir. Bu belirtilerin azaltılması ve önüne geçilmesi bazı tedavilerle mümkündür.

Günümüzde Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi olmayıp, sadece semptomlarının azaltılması ya da durdurulması için tedavi uygulanmaktadır.