Palyatif

Palyatif Tedavi

Palyatif Tedavi

Palyatif tedavi, tedavisi olmayan hastalıklar ile yaşayan ya da başka ciddi hastalıklar ve tedavilerinden kaynaklı yaşam kalitesi düşen hastalar için destekleyici bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde amaç hastalığı tamamı ile iyileştirmek ya da geriletmek değil, hastanın mevcut durumu içerisinde mümkün olan en yüksek yaşam kalitesine sahip olmasını sağlamaktır.

Yazının Devamı »
Palyatif Bakım Rehberi

Palyatif Bakım Rehberi 2021

Palyatif bakım çözümü olmayan bir hastalıkla yaşayan ya da başka ciddi hastalıklardan kaynaklı yaşam kalitesini azaltacak semptomları olan kişilerin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik destekleyici bakımdır. Bu bakım uzman ekipler tarafından genellikle palyatif bakım merkezlerinde verilmektedir. Ancak, bu bakım kişinin tercihi doğrultusunda evde de yapılabilmektedir.

Yazının Devamı »
Evde Palyatif Bakım Zorlukları

Evde Palyatif Bakım Zorlukları

Evde Palyatif Bakım Zorlukları: Öncelikle hastanın bakımın evde sağlanması gerekli teknik ekipmanlara sahip olunmaması, hizmetleri sağlayacak gerekli meslek elemanlarının süreç içerisinde olamamaları gibi sebeplerle hastaları oldukça olumsuz etkilemektedir

Yazının Devamı »
Palyatif Bakım Merkezi

Palyatif Bakım Merkezi

Palyatif bakım merkezi tıpta göreceli olarak yeni gelişmekte bir alan olarak, tedavisi olmayan ya da ciddi hastalıklarla yaşayan hastalar ve yakınları için insan onuruna yakışır ve kaliteli bir yaşamı sürdürme olanağı sağlar.

Yazının Devamı »
Palyatif Ne Demek

Palyatif Ne Demek

Palyatif ne demek sorusu çoğu kişi için ilk başta akıl karıştırıcı olsa da palyatifin TDK sözlük anlamından yola çıkılarak bakıldığında anlamak kolaylaşmaktadır. Palyatif kelimesi köklü bir çözümü olmayan, geçici olarak işe yaran demektir. Buradan yola çıkarak bakıldığında, kelimenin tıp alanındaki anlamı ise, genellikle kesin tedavisi olmayan hastalıklarda, hastaların kalan yaşam süresinde yaşam kalitesini destekleyecek nitelikte bakım hizmetleri verilmesidir.

Yazının Devamı »
Huzurevinde Palyatif Bakım

Huzurevinde Palyatif Bakım

Huzurevinde palyatif bakım sürecinde hospis bakım kavramı kelime anlamıyla hasta bakımına yönelik bir felsefe olarak tanımlanmaktadır. Palyatif bakım hastasının ve hastanın ailesinin karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik bir felsefe olmakla birlikte bir kurum veya bakım hizmeti veren herhangi bir yer ile sınırlanması mümkün olmayan bir düşünce yapısıdır.

Yazının Devamı »
Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif bakım nedir sorusunun cevabı, genellikle tedavisi olmayan hastalıklara sahip kişilerin, hayatlarının kalan döneminde, yaşam kalitesi mümkün olduğunca yüksek bir şekilde yaşamasını sağlamak amacıyla uygulanan yöntemlerdir.

Yazının Devamı »