İstanbul Huzurevleri

İstanbul Huzurevleri

Yazı İçeriği

İstanbul huzurevleri; evde bakımı mümkün olmayan ancak hastaneye yatacak derecede rahatsızlığı da bulunmayan, bakıma muhtaç yaşlıların kaldıkları yerlerdir. Aile yapısında meydana gelen küçülmeler, çalışma oranının ortalaması ve ülkedeki yaşlı nüfusun yükseliş göstermesi gibi temel nedenler huzurevlerine olan talebin artmasına neden olmuştur.

Bilindiği üzere yaş almak zaman içerisinde fiziksel, psikolojik ve mental açıdan değişikliklerin ve bozuklukların ortaya çıkmasını hızlandıracaktır. Bu durumda yaşlı grubuna giren kişilere fiziksel, psikolojik ve mental açıdan daha kapsamlı bir bakım verilmesi gereklidir. Kalite standartlarını günden güne arttıran İstanbul huzurevleri, 2000 yılından günümüze %20 oranında daha fazla talep görmeye başlamıştır.

İstanbul Özel Huzurevleri

İstanbul özel huzurevleri, devlete bağlı olarak hizmet veren huzurevlerine nazaran, daha kapsamlı bir hizmet sunabilmektedir. Bu ortamda barınma ve özel olanakların daha konforlu olduğu bilinen bir gerçektir. Özel huzurevleri tıbbi hastane formatı ile oluşturuldukları için yaşlıların tüm ihtiyaçları karşılanabilecektir.

Kurumda sürekli olarak bulunan sağlık personelleri sayesinde kronik bir hastalığı bulunan ya da belirli nedenlerden dolayı rahatsızlanan yaşlıların bakımı yapılacaktır. Düzenli ilaç kullanımı bulunan kişilerin ise, ilaçları saatlerine uyularak aksatılmadan verilebilmektedir. Özel huzurevlerinin öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilecektir;

  • Kurumlarda ana ve ara öğünler düzenli olarak karşılanmaktadır. Özellikle kronik hastalıkları ya da diyeti sebebiyle, özel bir beslenme programı bulunan yaşlılarında yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmaktadır.
  • İstanbul huzurevleri içerisinde bulunan ilgili çalışanlar sayesinde yaşlılar kendilerini burada güvende hissedebileceklerdir.
  • Kurumlarda kişisel ve çevresel açıdan temizlik üst düzeyde tutulmaktadır. Böylece yaşlıların herhangi bir hastalığa yakalanma olasılığı önemli ölçüde düşecektir. Temizliğe önem veren personel sayesinde salgın hastalıklarda yayılım göstermeden, kontrol altına alınabilmektedir.
  • Huzurevlerinin öne çıkan bir diğer özellikleri ise sosyal aktivitelere önem verilmesidir. Her yaşlının hareketsiz kalmamaları adına, düzenli bir egzersiz programı oluşturulmaktadır. Bedensel sağlığın yanı sıra zihinsel sağlığın ve el becerilerinin desteklenebilmesi için ilgi alanları doğrultusunda aktivitelerde düzenlenmektedir.

Asude Huzurevleri

Asude huzurevleri 1998 yılında yeterli sayıda hemşire, bir doktor, bir eczacı ve bir işletmenin yer aldığı ekip sayesinde oluşturulmuştur.  Yaşlılara evde bakım hizmeti verebilmek amacıyla oluşturulan ekibimiz, zaman içerisinde evde bakımın yanı sıra bakım konusunda da hizmet vermeye başlamıştır. İlk olarak açılan bakım kliniği 2002 yılında oluşturulmuş olup, bakım için 32 yatak kapasitesi bulunan müstakil bir köşk tercih edilmiştir.

Sosyal yapı, ekonomik nedenler ve şehir hayatına uyum sağlanabilmesi amacıyla oluşturulan kurumumuz, zaman içerisinde vermiş olduğu kapsamlı ve ilgili hizmet nedeniyle yoğun talep görmüştür. Bu nedenle farklı bölgelerde, farklı iki şube daha açılarak sınırlarını genişletmiştir. Şu sıralar iki farklı şubesi bulunan ve %100 doluluk kapasitesine sahip kurumumuz, bu yönüyle sektördeki kalitesini ispat edebilmektedir.

İstanbul huzurevleri içerisinde dikkat çeken kurumumuz, yaşlı bakımı konusunda yaptığı yatırımlar ile sektöre ışık tutanlar arasında yer almayı başarabilmiştir. Kurumumuzun yaşlılarının yaşam kalitesini arttırabilmek amacıyla, ‘’Yaşlı Tatil Köyü’’ ve ‘’Şehirde Bir Arada Yaşam’’ gibi projeleri de bulunmaktadır. Bu projelerin asıl amacı yaşlıların, yaş alma sebebiyle yaşayabileceği asosyalliği ortadan kaldırmaktır. Kurumun bu projeleri hayata geçirmesi ile birlikte yaşlıların yaşam kalitesi arttırılabilecek ve her yönden kendisini iyi hissetmesi sağlanabilecektir.

İstanbul Anadolu Yakası Huzurevleri

Anadolu yakasında hizmet veren Çamlıca Asude huzurevi ve yaşlı bakım merkezi, Üsküdar ilçesine bağlı 900 metrekarelik bir yerleşke üzerinde oluşturulmuştur.  Ulaşım açısından güzel bir lokasyonda olduğu bilinen kurumumuza otobüs, dolmuş, taksi ya da kişisel araçla gidilebilecektir. 2018 yılında oluşturulan bu huzurevi ve bakım merkezi geniş yaşam alanı ve 5 katlı mimari yapısı ile göz doldurmaktadır.

Bu yönüyle Anadolu yakasının en büyük huzurevlerinden biri konumundadır. İstanbul Anadolu yakası huzurevleri içerisinde öne çıkan kurumumuzda, giriş kat özel bakım ihtiyacı bulunan yaşlılar için ayrılmıştır. Bu kapsamda giriş katında oksijen ve aspirasyon ihtiyacı olan, yoğun bakım sonrası, kanserin terminal döneminde bulunan, solunum ve nörolojik hastalıkları bulunan yaşlılara hizmet verilmektedir. Bakım evinin her katında tekli, ikili ya da üçlü şekilde kalınabilecek oda dizaynları bulunmaktadır.

İstanbul huzurevleri kapsamında bulunan kurumumuzda 2 Doktor, 2 Sosyal Hizmet Uzmanı 4 hemşiremiz dışında 16 yaşlı bakım uzmanı, 1 temizlik elemanı ve 1 idari personelimiz bulunmaktadır.

Yaşlıların kişisel hijyenini sağlamak adına her odanın içerisinde kişiye özel banyo ve tuvalet alanları mevcuttur. Kurumun içinde özel bir revir alanı bulunsa da, yaşlıların rutin sağlık takibi ve tedavileri misafirlerin kaldığı odalara gelinerek yapılmaktadır. Tüm bu hizmetlerin dışında ortak kullanım alanları adı altında dinlenme odaları bulunmaktadır. Ayrıca dinlendirici müzik ses sistemlerinin yer aldığı sosyal alanlarda kurumumuzda düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.

İstanbul huzurevleri içinde olan kurumumuzda binanın tüm katları için kullanılabilen asansör sayesinde yaşlıların konforu üst düzeyde tutulabilecektir. Binada mevcut olan jeneratör sistemi ise, elektrik kesintileri söz konusu olduğunda günlük yaşamın olumsuz etkilenme olasılığını en aza indirgeyebilecektir.

İstanbul Avrupa Yakası Huzurevleri

İstanbul Avrupa yakası huzurevleri içerisinde yer alan Şişli Asude huzurevi 2012 yılında oluşturulmuştur. İstanbul huzurevleri arasında Şişli Mecidiyeköy lokasyonunda bulunan merkezimize ulaşım oldukça kolaydır. 7 katlı olan ve modernize mimarisi ile dikkat çeken kurumumuzda birde 4 yataklı kronik yoğun bakım odası bulunmaktadır. Tekli, ikili ya da üçlü yatak şeklinde dizayn edilmiş odalar bulunmakta olup, totalde 64 yatak kapasitesine sahiptir.

85 metrekarelik bahçesi bulunan bakımevimizde, bahçe hem kış hem de yazın konforlu bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla özel olarak dizayn edilmiştir. 24 saat internet üzerinden kontrol edilebildiği için, misafir yakınları gönül rahatlığıyla kurumumuzu tercih edebileceklerdir. Yeterli sayıda bulunan hemşirelerimiz, geriatri alanında yeterli bilgi ve tecrübe donanımına sahip bireylerdir.

İstanbul huzurevleri kapsamında bulunan kurumumuzda 2 Doktor, 2 Sosyal Hizmet Uzmanı 4 hemşiremiz dışında 23 yaşlı bakım uzmanı, 1 temizlik elemanı ve 1 idari personelimiz bulunmaktadır. Doktor, ambulans ve laboratuvar hizmetleri anlaşmalarımız sayesinde yaşlılarımızın rutin sağlık kontrolleri aksatılmadan yapılabilecektir.

Kurumumuzda özel mutfak personelimiz tarafından hazırlanan, 3 ana ve 2 ara olmak üzere 5 öğün yemek verilmektedir. Günlük tüketilen tüm gıdaların üretimi ise, Silivri bölgesinde yer alan çiftliğimizde organik olarak üretilmektedir. Sıcak aile ortamının sunulduğu bakımevimizde düzenlenen sosyal ve ekonomik programlar sayesinde, geçirilen her dakika keyifli bir anıya dönüşebilecektir.