Öz Bakım Hizmetleri

oz-bakim-hizmetleri

Yazı İçeriği

Huzurevi Öz Bakım Hizmetleri

Sağlıklı bireyler gereksinimlerini kendileri karşılaşırken, yaşlı bireyler başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duyabilirler. Yaşlı bireylerin kendi öz bakımlarını tam anlamıyla karşılamaları mümkün olmayacağından profesyonel kurum ve personellerden bu konuda destek almak gerekir.

Öz bakım her birey için önemli olduğu gibi yaşlı ve yatalak durumda olan bireyler için daha da önemlidir. Yaşlı bireylerin sağlıklarını koruması ve devam ettirebilmesi için öz bakımlarının düzenli yapılması, yatalak yaşlılara düzenli olarak uzman hemşire gözetiminde pozisyon verilmesi gerekmektedir.

Düzenli pozisyon verilmediği taktirde yaşlılarda yatak yarası oluşma riski artmaktadır.  Bu riski ortadan kaldırmak ve yaşlı bireylerin deri bütünlüğünü korumak amacıyla pozisyon takipleri düzenli olarak yapılmaktadır. Yaşlı bireylerin bakımı için yapılması gereken kişisel bakım uygulamaları şunlardır:

El Bakımı: Yaşlı tuvalete girdikten sonra, dışarıdan gelindiğinde, yemeklerden önce ve sonra ellerin sık sık ve düzenli yıkanarak hijyenik hale getirilmesi gerekmektedir.

Ayak Bakımı: Ayak sorunları yürümeyi ve hareket etmeyi zorlaştıracağından ayak bakımının günlük olarak yapılması gerekmektedir.

Tırnak Bakımı: Tırnak bakımı her hafta banyo öncesinde yapılmalıdır. Bunun önemi ise, yaşlının tırnakları arasında oluşacak olan bakterilerin önlenmesidir.

Perine (Genital) Bakımı: Çeşitli vücut atıkları, idrar ve dışkı bu bölgeden atıldığı için bu bölgenin hijyenine daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Genital bakım düzenli yapılmadığı taktirde yaşlının vücudunda böbrek, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açar.

Saç Bakımı: Yaşlı bireylerin hormonal hastalıklar, stres, yaşlanma, enfeksiyon ve bazı ilaçlar saç sağlığını bozabilir. Her banyoda saçlar iyice bol su ile durulanmalıdır. Yatalak durumdaki yaşlıların yatak banyosu yaptırılırken saç bakımları da kuru şampuanlı bonelerle yapılmalıdır.

Ağız Bakımı: Yaşlı bireylerin düzenli olarak diş veya protezleri fırçalanmalıdır. Takma dişleri her gece temizleme suyuna koyulmalıdır ki ağız içi enfeksiyonları, pamukçuk, aft gibi sorunlarla karşılaşılmasın.

Göz Bakımı: Gözde oluşan çapaklar her gün düzenli olarak pamuk bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Göz temizliği düzenli yapılmadığı taktirde gözde oluşacak göz enfeksiyonlarını önlemek mümkün değildir.

Kulak Bakımı: Dış kulakta biriken kirler kulak pamuğu yerine parmağa dolanan steril bir gazlı bez yardımı ile temizlenmelidir.

Burun Bakımı: Burun içindeki salgılar yumuşak bir mendil yardımıyla temizlenmelidir. Burun temizlenmediği taktirde burun içinde kuruluk olursa kabuklaşır ve solunumu olumsuz etkiler.

Vücut ve Deri Bakımı: Yaşlılıkta elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmış deri oranı artmaktadır. Yaş ilerledikçe koyu renkli benekler, kuruluğa bağlı çatlaklar oluşmaktadır. Bunu önlemek için deriyi sürekli nemlendirmek ve bakımını yapmak gerekir.