Sosyo-Psikolojik Rehabilitasyon Hizmetleri

sosyo-psikolojik-rehabilitasyon-hizmetleri

Yazı İçeriği

Huzurevleri Sosyo-Psikolojik Rehabilitasyon Hizmetleri

Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde verilmesi gereken hizmetlerin ikinci bölümünde, yaşlılara verilecek sosyo-psikolojik destek hizmetlerinin çok önemli olduğunu düşünmekteyiz. Fakat Türkiye’deki geleneksel aile yapısının özelliği gereği yaşlılar çocukları ve torunları ile beraber yaşamalı algısı oluşturulduğundan bugüne kadar üniversiteler dahil hiçbir eğitim kurumunda yaşlı psikolojisi ile ilgili kaynağa ve müfredata rastlanmamıştır.

Yaşlılarda geçmişe özlem ve ölüm korkusunun yoğun olduğu bilinmesine rağmen, özellikle İstanbul trafik yoğunluğu, iş stresi ile eşine ve çocuklarına vakit ayıramayan bir çocuğun her gün anne babasıyla 3-4 saat vakit geçirmesini beklemenin imkansız oluşu, İstanbul gibi metropol şehirlerimizde yaşlıları psikolojik yalnızlığa maruz bırakmaktadır. Eşini kaybetmiş, hiç evlenmemiş veya evlenmiş ama çocuğu olmamış yaşlılarımızda bu durum çok daha dikkat çekmektedir.

Nasrettin Hoca’ya soruyorlar ,’’Hocam kıyamet ne zaman kopacak ? ‘’ Hoca esprili bir cevap veriyor, ‘’Küçük kıyamet eşimin öldüğü gün, büyük kıyamet ise benim öldüğüm gün ‘’.

Gerek sağlık sebebiyle, gerekse yalnızlık hissiyle, güvenli, kontrollü ve takiplerin profesyonel yapıldığı kurumlara geldiklerinde, onların yalnızlık hislerini atarak, rahat bir ortamda huzurlu yaşamalarını temin etmekle mükellef olduğumuzun bilincindeyiz.

Huzurevi hizmet kalitesini arttırmanın birinci yolu; Yaşlıların bu tür ihtiyaçlarını bilerek, işletmecinin yaşlı psikolojisine uygun kurumlar dizayn etmesinden başlar, sonraki aşama ise kuruma alınacak sorumlu müdürün yeterli bilgi birikimine sahip, yetiştiği ortamın mesleği ile uyumlu olmasına dikkat etmekten geçer.

Profesyonel bir altyapı oluştuktan sonra yaşlı yakınının kuruma müracaatından itibaren yetkililerimiz devreye girerek, yaşlının kuruma kabulünden önce yaşlıyı evinde ziyaret edip hakkında bir kanaat oluşturulmaktadır. Nasıl bir odada kalması gerektiği, odada kalan arkadaşlarının kişilik yapıları ile sosyo-kültürel düzeyleri itibari ile kendisine en uygun olanlar belirlenerek, yatalak hasta ya da gezen yaşlı olup olmadığı hususlarında oda tercihine dikkat edilmektedir. Hatta yaşlının kabulünde, yakınlarının yanında olması ve transfer esnasında bulunması tercih edilmektedir.

Yaşlının kurumumuza kabul aşamasında kurum kapısında sıcak bir şekilde karşılanarak yaşlının kurum hakkında ilk kanaatini olumlu tutmak, yaşlının kurumda kaldığı süre içerisinde sürekli katlara ziyarette bulunarak dertlerini ve şikayetlerini çözmek, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek temel amaçlarımızdandır.

Huzurevi ziyareti maksadıyla gelen ziyaretçileri yönlendirirken, yaşlı psikolojisi eğitimi ve yaşlı ile ilişkilerde deneyimi olan yaşlı bakımı personeli mihmandarlığında yaşlının moral ve motivasyonunun olumsuz etkilenmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır.