Devlet Huzurevleri

Devlet Huzurevleri

Yazı İçeriği

Belirli bir yaşın üzerinde olan ve hayatına tek başına devam edemeyen vatandaşlara, 7 gün 24 saat yakından ilgilenen kurumlara devlet huzurevleri denir. Her ülkede bakıma ihtiyaç duyan belirli yaş aralığındaki insanlara devlet destekli ya da özel huzurevleri yardım ellerini uzatır. Ülkemizde de bu hizmet verilmektedir. Devlet huzurevleri bünyesinde; yemek, barınma ve bireysel ihtiyaca göre hizmet verilir.

Ev havası yaratılan devlet huzur evlerimizde adeta bir aile ortamı oluşturulup konaklayan vatandaşlarımızın sosyal açıdan da yalnızlık çekmesinin önüne geçilmektedir. Huzurevleri, yaşlı insanların kendi yaş aralıklarındaki insanlarla zaman geçirmesine, yeni hobiler edinmesine ve zamanı daha eğlenceli geçirerek ikinci baharlarını yaşamalarına olanak sağlar. Şubelerimiz (Çamlıca ve Şişli) bu amaçlara paralel olarak hizmet vermektedir. Dilediğiniz zaman şubelerimize gelebilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Devlet Huzurevine Nasıl Başvurulur?

Devlet huzurevleri fiziksel ve psikolojik açıdan 60 yaş üzerindeki vatandaşlara destek veren terapi merkezleridir. Hastanede veya evde bakılamayan vatandaşlar şubelerimizde kendilerine her zaman yer bulabilir. Bu tür kurumlara girerken çeşitli şartlar gerekmektedir. Doğal olarak bizim de şubelerimize başvurup huzurevimize girebilmek için çeşitli koşullar ve gereklilikler bulunur.

Vatandaşlarımız huzurevlerimize başvurabilmek için ister bize ulaşabilir (0212 356 08 00 Şişli şubemiz, 0216 32100 69 Çamlıca Şubemiz) ister se 0541 961 65 38’i arayarak talep oluşturabilir. Başvuru yaparken sizlerden çeşitli belgeler istemekteyiz. Bu belgeler:

 1. Kişinin veya yakının huzurevimize başvuru yaptığını bildiren belge
 2. T.C kimlik numarası
 3. Kişinin ekonomik durumunu (varsa gelirlerini ve kaynaklarını) gösteren belge
 4. Hastanelerden temin edebileceğiniz huzurevlerimize katılabilmeniz için gerekli olan sağlık koşullarını gösteren sağlık belgesi (Bulaşıcı hastalığı olmadığı, Madde bağımlısı olmadığı). Bu sağlık belgesinin karar bölümünde herhangi bir huzurevine girmesinde sakınca yoktur, cümlesinin geçmesi gerekiyor.

Devlet Huzurevi Fiyatları

Biz devlete bağlı huzurevleri olarak ihtiyaç sahipleri kişilere ücreti veya emekli maaşı karşılığı hizmet vermekteyiz. Bize başvuran kişiler herhangi bir gelirinin olmadığını belge ile kanıtladığı sürece huzurevlerimizden ücretsiz bir şekilde hizmet alamazlar. Ancak belirli geliri olan kişilerden huzurevlerimizde ücret talep edilmektedir. Bu ücret bize başvuru yapan vatandaşlarımızın gelirine göre değişiklik göstermemektedir.  

Devlet huzurevleri 2021 yılı boyunca uygulanacak olan huzurevi minimum fiyatları %14’lük bir yükselişle 1.322,34 TL ve buna ek olarak KDV, 2021 yılı boyunca uygulanacak olan huzurevi maksimum fiyatları ise 19.000 TL ve buna ek olarak KDV şeklinde karar bağlanmıştır. Huzurevlerimizde uygulanan KDV devletin belirlediği üzere %8’dir.

Biz ve diğer huzurevlerinin ücretleri TÜFE-ÜFE verileri ve özel kuruluştan temsilcilerin istekleri doğrultusunda güncellenmektedir. Devlet Huzurevlerinde belirlenen ücretler şu şekildedir:

 • Yıllık Üyelik Aidatı
  Taban :78,74 TL+KDV Tavan: 650,00 TL+KDV
 • Sağlıklı Yaşlılar İçin Gündüzlü Bakım Hizmeti (Günlük)
  Taban :86,46 TL+KDV Tavan: 650,00 TL+KDV
 • Alzheimer Demanslı Yaşlılar için Gündüzlü Bakım Hizmeti (Günlük)
  Taban :91,69 TL+KDV Tavan :650,00 TL+KDV
 • Evde Bakım Hizmeti (Aylık)
  Taban :1609,38 TL+KDV Tavan:19.500,00 TL+KDV
 • Temizlik ve Teknik Hizmet Ücreti (Günlük)
  Taban :144,31 TL+KDV Tavan :650,00 TL+KDV olarak belirlenmiştir.

Devlet huzurevi fiyatları belirlenirken kişinin konaklamak istediği odamızın kalitesi, konaklayacak kişinin sağlık durumu veya buna bağlı olan sorunlar sebebiyle ortaya çıkan bakım ücreti ve huzurevimizdeki kaliteli hizmet doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Huzurevi Açmak İçin Devlet Desteği

Devlet huzurevleri açacak kişilerin öncelikle Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği’ni detaylı bir şekilde incelemesinde fayda var. Çünkü bu yönetmelik huzurevi açabilmek için gerekli şartların hepsini içerisinde barındırmakta. Huzurevi açmak için devlet desteği almak isteyenler gerekli şartlar sağlanıyorsa huzurevi açmak için devlet desteği konusuna gelelim

Huzurevi açan kişilere devlet daha çok teşvik kapsamında destek vermektedir. Bu sebeple direkt nakdi bir yardımın devlet tarafından sağlanması pek olası değildir. Ancak huzurevi açmak isteyenlere devlet tarafından şu teşvikler sağlanır: Çeşitli vergi indirimleri, sigorta primi işveren hissesi desteği, inşaat-yapı harçları muafiyeti, emlak vergisi muafiyeti, damga vergisi muafiyeti. Huzurevi konusundaki devlet desteklerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret etmeli ayrıca Yatırım Teşvik Belgenizi almalısınız.

Devlet Huzurevi Listesi

Ülkemizdeki çoğu şehirde devlet huzurevleri bulunmaktadır. Devlet huzurevi listesi dahilinde 150’den fazla olan bu huzurevlerimizi listelemek için daha detaylı bir ara yapmanız ve bulunduğunuz şehirdeki ya da ilçedeki huzurevlerinin listesine bakmanız sizler için faydalı olacaktır.

Devlet Huzurevi Şartları

Kişi huzurevimize gitmeye karar verdiyse ilk olarak en yakın şubelerimize gelerek müracaat edebilir dilekçe doldurabilir ya da numaralarımızla bize ulaşabilir. Bunu yapamıyorsa 0541 961 65 38 telefon numarasından başvuru gerçekleştirebilir. Huzurevlerimize yeni bir konuk alırken sadece konuğu değil aynı zamanda huzurevimizde ikamet eden diğer vatandaşlarımızı da düşünmek zorundayız. Belirtildiği üzere huzurevlerimize girebilmek için bazı koşullar gerekmektedir bunlar:

 1. 60 yaşından büyük olmak
 2. Günlük yaşamındaki ihtiyaçlarını (yeme, içme, tuvalete gidebilme) karşılayabilecek düzeyde olma
 3. Psikolojik açıdan ruh sağlığı yerinde olmak
 4. Bağımlılık yapan uyuşturucu gibi maddeler kullanmamak. Bağımlı kişiler diğer insanların güvenliğini tehlikeye düşürmektedirler.
 5. Bulaşıcı bir sağlık sorunu olmaması. Huzurevimizdeki diğer konuklarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Huzurevlerine başvuru yapacak kişiler titizlikle seçilerek kabul edilir. Yukarıdaki devlet huzurevi şartları sağlayan konuklar devlet huzurevleri şubelerimize kabul edilip hizmetimizden faydalanabilirler.

Ülkemizde birçok huzurevi bulunmaktadır. Bizde onlardan biriyiz. İstanbul’da hizmet veren şubelerimiz (Çamlıca, Şişli) konuklarımızı heyecanla bekliyor. 7 gün 24 saat esasında hizmet vererek konuklarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve onları istekleri doğrultusunda kendimizi geliştirmek misyonumuz.