Asude Huzurevi
Alzheimer Testi

Alzheimer Testi

Alzheimer testi, bir kişinin Alzheimer hastası olup olmadığının erken tespit edilebilmesini sağlayabilmektedir. Tanı, belirli semptomların varlığını belirleyerek ve diğer demans nedenlerini dışlayarak yapılır. Bu, kapsamlı bir tıbbi öykü, zihinsel durum testi, fiziksel ve nörolojik muayene, kan testleri ve beyin görüntüleme muayenesi dahil olmak üzere dikkatli bir tıbbi değerlendirmeyi içerir.

Yazının Devamı »
Alzheimer Nedir

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir: Alzheimer hastalığı, ilerleyici bir durumdur ve demansa neden olan çeşitli sebeplerden biridir. Alzheimer, zihinsel işlevlerde ilerleyici bir düşüş, hafıza kaybı ve kafa karışıklığına neden olur.

Yazının Devamı »
Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir: Fizik tedavi, tipik olarak ameliyat öncesi veya sonrası hastalar için fonksiyon ve hareketin geri kazanılmasına yardımcı olmak ve aynı zamanda iyileşmeyi ve ağrıyı hafifletmeyi teşvik etmek için tasarlanmış bir tedavi yöntemidir.

Yazının Devamı »
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da bazı önemli farklılıklar da vardır. Fiziksel rehabilitasyon, çeşitli tıp alanlarını daha kapsayıcı bir terimidir, fizik tedavi ise fiziksel rehabilitasyonun kapsamına giren alt dallardan birisidir.

Yazının Devamı »
Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Rehberi

Fizik tedavi, fonksiyonel hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin değerlendirilmesini ve tedavisini içeren bir sağlık uzmanlığıdır. Fizik tedaviyi seçmenin hızlı ve güvenli bir şekilde iyileşmeye yardımcı olduğu ve gerek destekleyici tedavi olarak gerekse de tek başına bir tedavi yöntemi olarak etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yazının Devamı »