Asude Huzurevi
Palyatif Yoğun Bakım

Palyatif Yoğun Bakım

Palyatif yoğun bakım, ciddi hastalıklarla yaşamak durumunda kalanlar için özel bakımdır. Bu tür bakım, hastalığın semptomlarından ve stresinden kurtulmayı sağlamaya odaklanmıştır. Amaç hastanın da hasta yakınlarının da yaşam kalitesini mümkün olduğunca iyi tutmaktır.

Yazının Devamı »
Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar

Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar

Palyatif bakım gerektiren hastalıklar ve dolayısı ile hastanın ihtiyaç duyduğu palyatif bakım kişiden kişiyi farklılık gösterebilmektedir. Ancak, palyatif bakımın temel amacı yaşam boyu kişiyi etkileyen ciddi hastalıklarla yaşan kişilerin ve yakınlarının yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Yazının Devamı »
Palyatif Tedavi Nedir

Palyatif Tedavi Nedir?

Palyatif tedavi nedir: Kanser gibi ciddi veya yaşamı tehdit eden bir hastalığı olan hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için uygulanan tedavidir. Bu tedavi, hastaların yalnızca hastalıkları ile değil, bir bütün olarak bireyin ihtiyaçları, sorunlar ve istekleri ile ilgilenir.

Yazının Devamı »
Emboli Belirtileri

Emboli Belirtileri

Emboli belirtileri vücut içinde kan pıhtısının oluşması ile kendini gösterir. Ani olarak gelişen bu hastalığın insan sağlığı için birçok zararı bulunmaktadır. Vücudun bir bölümüne taşınmakta olan kanın pıhtılaşmasına da emboli denir

Yazının Devamı »
Pulmoner Emboli

Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli, akciğere bağlı atardamarlarda meydana gelen tıkanmalara bağlı olarak oluşur. Özellikle bacak bölgesinde oluşan bir pıhtının herhangi bir nedenle kopup, akciğere ulaşması ile oluşur.

Yazının Devamı »
Emboli Nedir?

Emboli Nedir?

Emboli nedir: Emboli vücut içinde yer alan besleyici damarların herhangi bir engel ile karşılaşması sonrası ortaya çıkan pıhtı atmasıdır. Birçok organ üzerinde gerçekleşen bu rahatsızlık aniden kendini gösterir ve anında müdahale gerektirir.

Yazının Devamı »
Demans Testi

Demans Testi

Demans testi birçok hastalığın şüphesi ile hastalığın  olduğuna karar vermek amacı ile hastaya uygulanır. Özellikle zihinsel yeteneklerde zayıflık ve beynin yürütme fonksiyonlarında gerilik olduğunda yapılır. Demans yani unutma hastalığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığı için tanı işlemleri bazı testlerle yapılabilmektedir.

Yazının Devamı »
Demans Ne Demek

Demans Ne Demek

Demans ne demek ne anlama gelir: Demans tek başına bir hastalık olmayıp bellekle ilgili tüm hastalıkları kapsar. Fakat genel olarak belleğin ve zihinsel yeteneklerin bozulmasına neden olan hastalıklar için kullanılır.

Yazının Devamı »
Demans Tedavisi

Demans Tedavisi

Demans tedavisi unutkanlığın ön planda yer aldığı birçok hastalık için uygulanır. Özellikle ileri yaşlarda olan kişilerde fazlasıyla rastlanan bu hastalık, temelinde farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Günlük hayatta unutma olarak bilinen bu hastalığın tedavisi çok zor olup, sadece ortaya çıkan semptomları yönetilebilmektedir.

Yazının Devamı »
Demans Belirtileri

Demans Belirtileri

Demans belirtileri konuşma, hatırlama, öğrenme ve koordinasyon üzerinde kişiyi etkiler. Daha çok yaşlılarda görülen bu hastalık halk dilinde bunama ismi ile de bilinir. Genç yaşlarda da görülen bu hastalık küçük bir belirti olarak unutma ile başlar.

Yazının Devamı »