Alzheimer 7 Evresi

Alzheimer 7 Evresi

Yazı İçeriği

Alzheimer 7 evresi ve hastalığın geneli toplumun geneli tarafından merak edilen, özellikle yaşlıları etkileyen bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığı yaşlıları etkilemenin yanı sıra son zamanlarda genç nüfusu da tehdit eden bir hastalık konumundadır. Tehdit oluşturan bu hastalık hafıza kaybına ve günlük hayata müdahale edebilecek kadar ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Alzheimer 7 Evresi Nedir?

Alzheimer hastalığı nedir diye yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın beyin hücrelerinin ölmesi sonucunda ortaya çıktığı sonucuna varılmaktadır.

Beyin hücreleri pek çok önemli fiziksel ve zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesinden görevlidir. Hücrelerin ölmesiyle konuşma ve bellek gibi konularda aksaklıklar meydana gelmektedir ve Alzheimer oluşmaktadır.

Huzurevi hizmetlerinden yardım almak sürecin hem hasta hem de yakınları için daha rahat geçmesini sağlayabilmektedir.

Alzheimer Hastalığı 7 Evresi Tedavisi

Alzheimer hastalığı 7 evresi ve hastalığı genel olarak ortadan kaldıran bir tedavi yoktur. Ayrıca hastalığın ilerlemesini durduran herhangi bir Alzheimer hastalığı tedavisi de bulunmamaktadır.

Tedavinin olmaması kötü olsa da semptomlar için tedavi ve araştırmalar devam etmektedir. Bilhassa daha çok semptomların kötüleşmesini geciktiren ve yavaşlatan tedaviler bulunmaktadır. Geciktiren bu tedaviler hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yöneliktir.

Bugün, Alzheimer 7 evresi hastalığı tedavisi için daha iyi yolların bulunması, başlangıcının geciktirilmesi ve gelişmesinin önlenmesi Dünya çapında çaba gösterilmektedir.

Alzheimer 7 Evresi: Alzheimer Hastalığı Evreleri Nelerdir? Alzheimer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı 7 evresi hastalığın süreçlerini kapsamaktadır. Süreç içerisinde pek çok farklı şekilde kendini göstermektedir. İlerleme hızı da süreçte olduğu gibi kişiden kişiye farklı değişiklikler meydana getirir. Alzheimer evreleri;

  • İlk evrelerinde hastalık kendini basit düzeyde unutkanlıklar ile göstermektedir. Evrelerin ilerlemesi ile bu durum daha da şiddetlenir.
  • Hastalığın orta evrelerinde hasta kendini ne kadar idare ettirebilse de bazı noktalarda zorluk yaşamaya başlamaktadır. Bu zorlukların en başında hastaların evlerinin adresini unutmaları ve buna bağlı kaybolmaları gelmektedir.
  • Alzheimer’in son evre belirtileri ciddi ölçüde bellek kayıpları ve yatağa bağımlı olmaları yer almaktadır. Yatağa bağımlılık sürecinde gelişen enfeksiyonlara dikkat edilmez ise hastalık ölümcül olabilir.

Alzheimer evrelerinin fark edilebilmesi için belirtilerine dikkat edilmesi gerekmektir. Unutkanlık, eşyaların yerini karıştırma, bellek sorunları, zihin bulanıklığı, tanıdığı kişileri hatırlamama gibi durumlar Alzheimer belirtileri olarak bilinmektedir.